Atentie la consumul de paracetamol. Medicii trag un semnal de alarma dupa ce o tanara a murit din cauza unei supradoze

Dată publicare: 22-07-2015 21:53
Dată actualizare: 25-07-2015 01:12


pracetamol

O adolescenta de 17 ani a murit dupa ce a luat din greseala o supradoza de paracetamol, in urma unor dureri de stomac.
 

Georgia Littlewood, din West Yorkshire, UK, a murit dupa ce ficatul i-a cedat, pentru ca luase de trei ori mai multe tablete de paracetamol fata de doza zilnica recomandata, relateaza Daily Mail.

Pe 28 martie, tanara a anuntat ca nu poate ajunge la salonul de cosmetica unde lucra pentru ca se simtea foarte rau si vomitase toata noaptea. A ajuns la spital, unde le-a spus medicilor ca a luat paracetamol, iar starea ei s-a deteriorat, incat medicii n-au mai putut face nimic pentru a-i repara ficatul. Georgia a murit pe 30 martie la sectia de terapie intensiva a spitalului St James din Leeds.

Rezultatele anchetei arata acum ca moartea ei a fost cauzata de supradoza de paracetamol.

"In ziua in care a fost dusa la spital era ametita si nu stia cine sunt. Am realizat ca ceva nu este in regula. Cred ca supradoza a fost un accident. Era o fata fericita si isi facea planuri pentru vacanta, in iulie", a marturisit mama tinerei.

"Este important sa folosim aceste circumstante pentru a avertiza oamenii cu privire la riscul la care se supun. Paracetamolul este un medicament disponibil tuturor, dar poate fi extrem de periculos", a afirmat legistul Mary Burke.
 

Sursa: Daily Mail


VIDEO PROTVPLUS.RO