Cristina Neagu se retrage din activitate. Cea mai bună handbalistă a făcut anunțul la Știrile PRO TV: Va fi ultimul meu sezon

×
Publicitate

De 4 ori cea mai bună handbalistă din lume, Cristina Neagu s-a retras în iarnă de la echipa națională. A venit în studioul Știrilor PRO TV pentru un nou anunț important.

Cristina Neagu a anunțat la Știrile PRO TV că se retrage definitiv din handbal. 

”Acum, că vii după doi candidați la prezidențiale, m-aș aștepta să spui că candidezi”, o întâmpină Andreea Esca.

”Nu, chiar nu, dar am un mesaj important pentru iubitorii handbalului și mai ales pentru oamenii care m-au susținut și m-au urmărit de-a lungul carierei mele. Am decis ca la finalul acestui sezon competițional să mă retrag din activitatea de handbalistă.

Am decis lucrul acesta de ceva timp, nu a fost o decizie peste noapte, m-am tot gândit care ar fi momentul potrivit. Niciodată nu-i momentul potrivit când iubești ceea ce faci, dar am hotărât până la urmă că acesta va fi ultimul meu sezon pe terenul de handbal”, a anunțat, cu emoție, Cristina Neagu.

cristina neagu

Andreea Esca: De ce ? Care a fost motivul pentru care te-ai hotărât acum?

Cristina Neagu: Nu știu dacă există neapărat un singur motiv, sunt mai multe motive, cred că momentul acesta vine în cariera oricărui sportiv, dar nu vreau deloc să fie o veste tristă pentru fanii handbalului. Vreau ca în acest sezon să mă bucur din plin de fiecare meci pe care îl joc, atât acasă, în București, cât și în orașele țării.

Andreea Esca: O să pleci prin toată țara, să-ți iei la revedere.

Cristina Neagu: Exact, asta urma să le transmit fanilor, că vreau să fac ceva special în acest sezon, și anume o caravană gândită de echipa mea de management și susținută de către partenerul meu bancar. Va merge cu mine peste tot în orașele țării, vom organiza surprize pentru fani, vom avea un corner, un spațiu special, în care mă voi întâlni cu fanii la finalul meciurilor.

”Când joci cu echipa națională e un sentiment special”

Andreea Esca: Și cum o să afle, cum o să știe lumea în ce zi ești, în ce oraș, unde să vină?

Cristina Neagu: Asta, cu siguranță se va afla din social media, voi posta pe conturile mele de socializare. Așa că vreau să le spun oamenilor, dacă vor să mă vadă jucând pentru ultima oară în orașul lor, îi invit cu drag la meciuri și după meciuri ne vedem în acele spații special amenajate pentru poze, autografe și efectiv să petrecem puțin timp împreună.

Andreea Esca: Am vorbit despre toate titlurile tale, pe care le-ai obținut cu multă muncă și talent. Spune-mi cum le vezi tu în acest moment, când te uiți înapoi?

Cristina Neagu: Sunt 25 de ani de carieră și 20 de ani la cel mai înalt nivel. Am trecut prin multe momente frumoase. Sigur, oamenii țin minte trofeele- aș putea să zic că m-am bucurat foarte tare de trofelul Ligii Campionilor și mai ales cele două medalii pe care le-am câștigat cu echipa națională. Atunci când joci cu echipa națională e un sentiment special și simți efectiv iubirea întregului popor român.

Andreea Esca: Eu nu țin minte numai trofeele. Țin minte că ai jucat și când aveai o gaură în umăr. Adevărat?

Cristina Neagu: Adevărat. Am avut multe moment grele și în afara terenului, din cauza accidentărilor. Am stat, cred, aproape 4 ani în afara terenului, însă am descoperit multe lucruri în acea perioadă. Cred că sunt cele mai importante lecții pe care le-am învățat atunci.

”Sunt o persoană normală, o persoană sensibilă”

Andreea Esca: Cum ar fi, ce?

Cristina Neagu: Cum ar fi să ai răbdare, cum ar fi că munca și perseverența te vor aduce întotdeauna acolo înapoi unde îți dorești. Și să nu renunți niciodată. Eu cred că mi-am și depășit nivelul după acele accidentări și, sincer, le spun cele mai mari victorii ale carierei mele.

Andreea Esca: Crezi că e rușinos că tu te retragi acum și noi nu avem încă o sală polivalentă?

Cristina Neagu: Of, e o întrebare bună și o întrebare grea. Pentru că sunt anumite lucruri care nu țin de noi, sportivii. Am văzut și acum, după Jocurile Olimpice, sportivii vorbesc, își doresc, cer ajutorul. Eu, cel puțin, am cerut ajutorul pentru o sală polivalentă de cel puțin 7-8 ani de zile și lucrul ăsta nu se întâmplă. Ne dorim, sigur, ca politicienii să investească mai mult în sport, într-o sală polivalentă. Este poate rușinos ca în București, capitala țării, să nu existe o sală polivalentă.

Andreea Esca: Toată lumea te vede foarte dârză și se gândește la viteza loviturilor tale, dar eu am auzit că ești foarte romantică. E adevărat?

Cristina Neagu: Sunt o persoană normală, o persoană sensibilă, poate puțin în contradicție cu ce arăt pe teren, unde sunt considerată de multe ori de neoprit”.

Cât despre planurile de viitor... ”Deocamdată nu știu, nu-mi doresc neapărat o carieră în sport după retragere, dar niicodată să nu spui niciodată”.

La final, Cristina Neagu a adus și un cadou pentru Andreea Esca: o minge și un tricou de joc.
 

Articol recomandat de sport.ro
Imagini virale cu Cristiano Ronaldo: ”Sunt adevărate! E incredibil”
Imagini virale cu Cristiano Ronaldo: ”Sunt adevărate! E incredibil”
Citește și...
Imagini memorabile de la meciul de retragere al Simonei Halep. „Simo” și-a încheiat spectaculos cariera: Sunt un om împlinit

Simona Halep, cea mai titrată jucătoare de tenis din istoria României, și-a încheiat spectaculos cariera printr-un meci de gală desfășurat la Cluj-Napoca.

Echipamentul naționalei Angliei a fost furat în Kansas City. Poliția a arestat deja două persoane

Poliţia din Kansas City a arestat două persoane în cadrul anchetei privind furtul echipamentului echipei Angliei, informează lefigaro.fr, preluat de News.ro.

Eveniment oficial de retragere al Simonei Halep. Meciul de gală, exclusiv pe PRO TV. Mari nume ale tenisului îi sunt alături

Cea de-a VII-a ediţie a Sports Festival, desfăşurată anul acesta în perioada 11-14 iunie, la Cluj-Napoca, găzduieşte evenimentul oficial de retragere al jucătoarei române de tenis Simona Halep. 

Recomandări
Motivele pentru care Nicușor Dan l-a desemnat premier pe Adrian Veștea. Eugen Tomac, retras după ce nu a strâns o majoritate

Surpriză pe plan politic. Președintele Nicușor Dan l-a desemnat premier pe liberalul Adrian Veștea, prim-vicepreședintele PNL și președinte al Consiliului Județean Brașov.

USR respinge și cea de-a doua propunere de premier a lui Nicușor Dan: „Le datorăm claritate votanților noștri”

USR a anunțat duminică, printr-o rezoluție adoptată în unanimitate de Biroul Național, că nu susține nici cea de-a doua propunere de premier înaintată de președintele Nicușor Dan: liberalul Adrian Veștea.

Nicușor Dan, la al doilea premier desemnat. Ce șanse are Adrian Veștea să strângă o majoritate în condițiile actuale

Val de reacții pe scena politică, după desemnarea lui Adrian Veștea ca premier. Liderii PNL partidului spun că nu au fost consultați înaintea nominalizării și au convocat o ședință de urgență pentru stabilirea unei poziții oficiale.