Romania, te iubesc: Aur si noroi pentru sportivii romani!

×
Codul embed a fost copiat

Ii admiram la televizor, ii asteptam la aeroport cand vin acasa cu medalii, ne mandrim cu ei prin strainatate si ne bucuram cand steagul si imnul nostru sunt respectate acolo, la jocurile olimpice, la campionatele europene si mondiale.

Putini stiu insa in ce conditii se antreneaza sportivii nostri de performanta! O echipa "Romania, te iubesc" a incercat se afle ce e in spatele momentelor emotionante de pe podium.

Rezultatele investigatiei noastre? In ultimii 20 de ani, am distrus cele mai multe baze sportive mostenite dupa 1990. Nu mai avem sali, nu avem bazine, nu gasim bani pentru antrenori. Iar sportivii nostri de performanta muncesc in conditii umilitoare, in timp ce autoritatile au o singura replica "Nu avem bani".

Autoritatile din sport si-au cam batut joc de bazele sportive pe care le-au mostenit de pe vremea lui Ceausescu, in toata tara zeci de complexe au fost daramate si inlocuite cu mall-uri sau birouri, zeci de terenuri de fotbal au fost transformate in supermarket-uri, iar bazele sportive care inca mai functioneaza intra incet incet in conservare, adica in paragina.

Salile in care romanii fac sport se dezintegreaza pe zi ce trece. De curand, la Ploiesti, nationala de baschet a Romaniei a intrat in pamant de rusine cand, intr-un meci cu Luxemburg-ul, a inceput sa ploua din tavan. Dupa o intrerupere a jocului, pentru stergerea baltii de pe teren, barbatii au pierdut meciul, iar unul dintre ei chiar si-a scrantit piciorul! Culmea, omul a venit la nationala Romaniei tocmai din America, tara baschetului, roman crescut acolo si umilit aici.

Citește și
Copii chinezi
Romania, te iubesc! Intre doua lumi: romano-chinezii
Articol recomandat de sport.ro
„Nu ți-e rușine!” Gigi Becali l-a „taxat” pe Florinel Coman după victoria cu Voluntari
„Nu ți-e rușine!” Gigi Becali l-a „taxat” pe Florinel Coman după victoria cu Voluntari
Citește și...
Romania, te iubesc! Drama proprietarilor de pensiuni!
Romania, te iubesc! Drama proprietarilor de pensiuni!

"Ne construim casa la munte, facem o pensiune si vom castiga de pe urma turistilor." Iata cum au gandit multi romani in ultimii ani, care au dat viata de oras pe o cariera in agroturism.

Romania, te iubesc! Intre doua lumi: romano-chinezii
Romania, te iubesc! Intre doua lumi: romano-chinezii

Sunt aproape 1,5 miliarde pe glob si 30 de milioane dintre ei traiesc in tari de adoptie, in care se integreaza uimitor de repede. Asa se face ca si in Bucuresti a aparut o noua generatie de locuitori: romano-chinezii.

Romania, te iubesc: Sportul de performanta se zbate in ruina
Romania, te iubesc: Sportul de performanta se zbate in ruina

O investigatie a reporterilor de la "Romania, te iubesc" va dezvaluie conditiile umilitoare in care se antreneaza multi dintre campionii nostri.

Recomandări
Carnea de pasăre adusă din Ucraina în România este verificată de inspectori. Pericolul la care ne expunem
Carnea de pasăre adusă din Ucraina în România este verificată de inspectori. Pericolul la care ne expunem

Inspectorii sanitar-veterinari anunță că fac verificări și montorizează camioanele care aduc în România carne de pasăre din Ucraina.

Ce spun apropiații bunicii de 87 de ani din Ialomița care ar fi vândut canabis și cocaină sub coordonarea nepotului ei
Ce spun apropiații bunicii de 87 de ani din Ialomița care ar fi vândut canabis și cocaină sub coordonarea nepotului ei

O bunicuță de aproape 88 de ani din Ialomița ar putea ajunge personaj de roman, după ce a fost acuzată de trafic de droguri.

Eroare jenantă a guvernului în proiectul de lege privind organizarea alegerilor europarlamentare
Eroare jenantă a guvernului în proiectul de lege privind organizarea alegerilor europarlamentare

Joi, 29 februarie, guvernul, prin Ministerul de Interne, a pus în dezbatere publică proiectul privind comasarea și organizarea alegerilor europarlamentare și locale în acest an, în luna iunie, ocazie cu care a reușit să facă o nouă eroare jenantă.