Se văd efectele ordonanței „trenuleț”. Polițiștii nu mai vor să lucreze ore suplimentare, pentru că nu mai sunt plătite

Politie
Shutterstock

Zeci de polițiști din Buzău refuză să mai lucreze suplimentare, pe fondul măsurilor fiscale adoptate de Guvern care anulează plata orelor lucrate sâmbăta, duminica şi pe timpul sărbătorilor legale.

Inspectoratul Judeţean de Poliţie (IPJ) Buzău urmează să analizeze cererile depuse, pentru a găsi soluţii astfel încât activităţile de ordine publică să nu fie afectate.

Potrivit Sindicatului Sidepol Buzău, la sfârşitul săptămânii trecute au fost depuse la IPJ aproximativ 70 de rapoarte de încetare a acordului privind efectuarea orelor suplimentare, în afara turelor de serviciu planificate, începând cu data de 1 ianuarie 2025. Măsura a fost luată ca o reacţie la efectele "ordonanţei trenuleţ", de reducere a cheltuielilor bugetare.

"Joi au fost depuse în jur de 35 de cereri, vineri încă pe atât, în total în jur de 70 în cele două zile. Programul normal de lucru îl executăm în totalitate, însă după aceste ore de program nu ne mai exprimăm dorinţa, conform Codului muncii să mai mergem la serviciu. De obicei un poliţist lucra în medie în jur de 10-12 ore suplimentare pe lună. În condiţiile în care mergi suplimentar la lucru, eşti recompensat doar cu timp liber. Nu este logic la 2 noaptea să mergi la serviciu şi să îţi dea alte două ore de recuperare în altă zi. Sporurile pentru zilele de sâmbătă, duminică, sărbători legale era de 75%, acel spor a fost tăiat prin 'ordonanţa trenuleţ', mai ales că s-a tăiat colegilor din operativ, cei din birouri nu sunt afectaţi atât de mult. Cei mai mulţi dintre cei care au depus rapoarte sunt de la posturile de poliţie din mediul rural, Proximitate, Investigaţii Criminale. În mediul rural programul va fi 8:00-16:00, atât se va lucra. Având în vedere deficitul, veneau şi suplimentar. Un disconfort va fi, nu avem de unde suplimenta personalul, aceştia sunt angajaţii, ne vom bloca la un moment dat. Cercetările se vor desfăşura doar în timpul programului 8:00-16:00, se vor întârzia lucrările, nu poţi să le faci ca atunci când veneai suplimentar sâmbăta, duminica, perioade când mai puteai lucra în plus, era mai mult timp", a declarat pentru Agerpres preşedintele Filialei Buzău, prim-vicepreşedintele la nivel naţional al Sindicatului Poliţiştilor Sidepol, Georgian Hudiţă.

Potrivit IPJ Buzău, cererile depuse de poliţişti vor fi analizate şi se vor identifica soluţii astfel încât activitatea de ordine publică să nu fie perturbată.

Citește și
copil parinti familie
Încă o zi liberă, de data asta numai pentru părinți. Proiect de lege adoptat de Senat

"Cu privire la eventualele situaţii din categoria celor la care se face referire, acestea vor fi analizate, conform cadrului legal în vigoare şi vor fi dispuse măsuri pentru identificarea soluţiilor, astfel încât serviciul poliţienesc să nu fie afectat, să rămână unul eficient, de calitate şi profesionist, în slujba comunităţii. În aceste condiţii, precizăm că poliţiştii vor fi în continuare la datorie pentru siguranţa cetăţenilor, fiind analizate şi aplicate toate măsurile necesare, astfel încât capacitatea de intervenţie să nu fie afectată, iar poliţiştii aflaţi în serviciu să acţioneze cu promptitudine, conform competenţelor, ori de câte ori situaţia o va impune", a precizat pentru Agerpres IPJ Buzău.

Sindicaliştii atrag atenţia totodată că în perioada următoare ar putea fi organizate mişcări de protest, pe fondul nemulţumirilor legate de măsurile fiscal-bugetare adoptate de Guvern.

Articol recomandat de sport.ro
Dan Petrescu i-a speriat pe englezi: "Îngrijorător, o boală misterioasă"
Dan Petrescu i-a speriat pe englezi: "Îngrijorător, o boală misterioasă"
Citește și...
Încă o zi liberă, de data asta numai pentru părinți. Proiect de lege adoptat de Senat
Încă o zi liberă, de data asta numai pentru părinți. Proiect de lege adoptat de Senat

Senatul a adoptat tacit, luni, propunerea legislativă privind declararea zilei de începere a anului școlar pentru învățământul preșcolar, primar și gimnazial, drept zi liberă pentru părinți.

CTP i-a făcut bilanțul lui Nicușor Dan, la 200 de zile de mandat: Hlizindu-se adesea, induce națiunii o stare de veselie
CTP i-a făcut bilanțul lui Nicușor Dan, la 200 de zile de mandat: Hlizindu-se adesea, induce națiunii o stare de veselie

200 de zile de mandat ale președintelui Nicușor Dan au fost contabilizate de Cristian Tudor Popescu. Gazetarul a făcut o analiză în puncte, cu bune și rele.

Senatul respinge obiecțiile președintelui Nicușor Dan. Legea anti-xenofobie, fascism și legionarism mai are un hop
Senatul respinge obiecțiile președintelui Nicușor Dan. Legea anti-xenofobie, fascism și legionarism mai are un hop

Plenul Senatului a respins luni, cu 75 de voturi „pentru”, 34 „împotrivă” și patru abțineri, obiecțiile formulate de președintele Nicușor Dan la legea de combatere a xenofobiei, fascismului și legionarismului.

Recomandări
Politolog, după alegeri: „Un alt perdant este Nicușor Dan. Mă aștept ca președintele să devină din ce în ce mai izolat”
Politolog, după alegeri: „Un alt perdant este Nicușor Dan. Mă aștept ca președintele să devină din ce în ce mai izolat”

PNL și premierul Ilie Bolojan ies mai puternici din aceste alegeri, în vreme ce marele pierzător ar fi PSD, al cărui candidat s-a clasat pe locul 3.

„Cadou” de la „moș” Bolojan pentru buget, nu pentru bugetari. Guvernul pregătește înghețarea salariilor și în 2026
„Cadou” de la „moș” Bolojan pentru buget, nu pentru bugetari. Guvernul pregătește înghețarea salariilor și în 2026

Salariile bugetarilor ar putea fi înghețate anul viitor, spun surse guvernamentale. Asta ar însemna ca lefurile a peste un milion de angajați de la stat să rămână pe loc din pricina crizei bugetare.

Nicușor Dan, în Franța: „România azi are maturitatea să se autoevalueze, să ştie ce poate”. Urmează întâlnirea cu Macron
Nicușor Dan, în Franța: „România azi are maturitatea să se autoevalueze, să ştie ce poate”. Urmează întâlnirea cu Macron

Preşedintele Nicuşor Dan, aflat în vizită oficială în Franţa, are, luni, o întâlnire cu reprezentanţii comunităţii româneşti şi le-a transmis că doreşte un dialog cât mai intens cu ei, pe teme economice, sociale din care toată lumea să aibă de câştigat.