Norvegia - România 2 - 2. Keșeru a egalat în prelungiri. REZUMAT VIDEO

Norvegia - Romania
Pro TV

Norvegia - România 2-2. Keșeru salvează un punct în prelungiri. România a terminat 2-2 cu Norvegia, vineri seara, pe Stadionul Ullevaal din Oslo, în Grupa F a preliminariilor EURO 2020, după un gol marcat in extremis de tricolori.

Norvegia - România 2-2. VEZI AICI REZUMATUL VIDEO

România a smuls un punct cu multă şansă, graţie golurilor marcate de Claudiu Keşeru (77, 90+2), după ce scandinavii au condus cu 2-0, prin golurile lui Tarik Elyounoussi (56) şi Martin Oedegaard (70).

Echipa antrenată de Cosmin Contra nu a făcut un joc reuşit, dar a continuat să lupte şi a fost răsplătită pentru insistenţa sa.

Nordicii au dominat jocul şi au avut prima oportunitate de gol în min. 9, dar Selnaes a fost semnalizat greşit în ofsaid, în poziţie de gol.

„Păpușa de fier a lui Putin” explică propaganda Kremlinului: „Nu contează ce se întâmplă cu adevărat”

Tătăruşanu a fost unul dintre cei mai buni jucători ai echipei României, prima sa intervenţie având loc în min. 11, când a intervenit bine la centrarea lui Elabdellaoui. King (17) a fost aproape de deschiderea scorului, dar şutul său a ocolit colţul lung. Tătăruşanu (19) a respins şutul lui Henriksen din afara careului şi l-a blocat în situaţie de unu la unu pe King (34).

România a avut puţine acţiuni reuşite în prima repriză, remarcându-se doar loviturile slabe de cap ale lui Puşcaş (30) şi Grozav (36), ambele reţinute de portar.

Prima ocazie clară a României a fost semnată de Keşeru (55), al cărui şut de la 24 metri a fost respins de portar.

Norvegia a deschis scorul în min. 56, prin Tarik Elyounoussi, care a reluat în plasă mingea deviată de Grigore la şutul lui Oedegaard, după o eroare a lui Anton. Tricolorii au replicat în min. 65, când, la centrarea lui Deac, Keşeru a trimis la colţul scurt, dar portarul a reţinut.

După ce Tătăruşanu l-a blocat pe Elyounoussi, scăpat spre poartă (67), gazdele au majorat diferenţa prin Oedegaard (70), care a marcat după o lansare a lui King, care a trecut subtil de Grigore.

Keşeru (77) a marcat primul gol al României, cu capul, din recentrarea lui Grigore, în urma unui corner executat de Maxim.

Nordicii au fost aproape de a tranşa disputa, pe contraatac, dar Tătăruşanu a fost din nou providenţial, în situaţie de unu la unu cu Elyounoussi (82).

România a forţat egalarea a atacat în valuri, fără a avea prea multă inspiraţie, dar în cele din urmă a reuşit egalarea, în min. 90+2, prin Keşeru, care a marcat din apropiere, din pasa lui Maxim.

Naţionala României are acum un bilanţ de o victorie, un egal şi un eşec în această campanie, iar luni va întâlni echipa Maltei, în deplasare, meci în care Dragoş Grigore nu va avea drept de joc (suspendat).

LIVE TEXT, cele mai importante faze ale partidei

Repriza a II-a

Minutul 90+3 Partida s-a încheiat.

Minutul 90 Gol România. Keșeru marchează după pasa lui Maxim.

Minutul 90 Arbitrul arată 3 minute de prelungire.

Minutul 76 Gol România! Grigore este singur în careu, trimite spre poartă, iar Keseru impinge mingea în plasă.

Minutul 70 Min 70. Gol Norvegia! King îi trece printre picioare mingea lui Grigore și îl lasă singur cu portarul pe Tătărușanu, iar Odegaard marchează.

Contra face ultima schimbare: Maxim în locul lui Stanciu.

Minutul 64 Ocazie importantă a României după o fază realizată de Ianis Hagi. A trimis mingea, printre picioarele unui adversar, spre Deac, centrarea s-a dus în fața porții, de unde Keseru a reluat spre poartă. Balonul însă a ajuns în brațele portarului.

Minutul 60 Ianis Hagi și George Țucudean intră în locul lui Grozav și Pușcaș.

Minutul 56 Gol marcat de Norvegia! Anton pierde mingea, iar aceasta ajunge la Odegaard al cărui șut este blocat, Elyounoussi este pe fază și deschide scorul.

Minutul 46 A început a doua repriză.

Repriza I

Minutul 45+1 La pauză, Norgevia - România 0-0.

Minutul 30 George Pușcaș trimite cu capul spre poartă, dar Sten Michael Grytebust intervine.

Minutul 9 Gol al gazdelor anulat pentru offside.

Minutul 7 Fază bună a României, centrarea lui Stanciu se duce spre Keseru, însă apărarea gazdelor respinge.

Ora 21:45, Minutul 1 Partida a început. Lovitura de stat a fost dată de naționala noastră.

Echipele de start

Norvegia: Grytebust - Elabdellaoui, Nordtveit, Ajer, Aleesami - Odegaard, Selnæs, Berge, Henriksen - King, Elyounoussi.

Antrenor: Lars Lagerback

România: Tătărușanu - Chipciu, Săpunaru, Grigore, Toșca - Anton, Stanciu - Deac, Keșeru, Grozav - Pușcaș.

Antrenor: Cosmin Contra

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon!

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Luptător MMA, suspendat pe viață și bătut de fani, după ce a atacat o fată de ring | VIDEO

România a reuşit prima sa victorie din preliminariile EURO 2020, 4-1 cu Feroe. Rezumatul meciului VIDEO AICI!

SUEDIA - ROMÂNIA. România a debutat cu stângul în preliminariile Euro 2020, fiind învinsă de Suedia, în deplasare, scor 2-1.

Hagi îl critică dur pe selecţionerul Cosmin Contra: ”Nu suntem pe drumul bun”

Antrenorul FC Viitorul, Gheorghe Hagi, l-a criticat dur pe selecţionerul Cosmin Contra că nu l-a convocat pe fiul său, Ianis Hagi, la echipa naţională şi nici pe Bogdan Ţîru.

FRF a schimbat logoul şi echipamentul echipei naţionale

Federaţia Română de Fotbal a prezentat vineri noul logo şi echipament al echipei naţionale, jucătorii antrenaţi de Cosmin Contra urmând să evolueze în galben la următoarele partide.

Filmul evenimentelor. Cum s-a rupt coaliția PSD-PNL la Primăria Capitalei, din cauza medicului Cătălin Cîrstoiu

După două luni de căutări și încă una în care au făcut campanie pentru medicul Cătălin Cîrstoiu, liderii PNL și PSD au anulat toate planurile comune pentru Primăria generală a Capitalei.

În plin an electoral, oficialii PSD-PNL au în plan o nouă majorare a salariilor. Cu cât ar crește, din iulie, salariul minim

Deși presați de cheltuieli prea mari la buget, oficialii au în plan o nouă majorare a salariilor, în an electoral.

România are cea mai mică rată de imunizare împotriva HPV din UE, deși vaccinul e gratuit pentru fete și băieți

Dacă păstram ritmul actual vom avea nevoie de cel puțin 50 de ani de acum înainte pentru ca România să atingă rata de imunizare împotriva infecției cu HPV, recomandată de Organizația Mondială a Sănătății.