Halep - Pliskova. Simona a pierdut dramatic și este eliminată de la Turneul Campioanelor

Simona Halep - Karolina Pliskova, Turneul Campioanelor - 1

Simona Halep - Karolina Pliskova, Halep a ratat calificarea în semifinalele Turneului Campioanelor de la Shenzhen, după ce a fost învinsă, vineri, de Karolina Pliskova (Cehia), cu 6-0, 2-6, 6-4, în ultimul meci din grupă.

Rezumatul partidei dintre Halep și Pliskova

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 6-2, 4-6. DRAMATIC! Simona pierde setul „decisiv” și ratează semifinalele la Turneul Campioanelor.

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 6-2, 4-5. Break Halep!

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 6-2, 3-5. Simona a pus punct cu un game la 0 seriei excelente a cehoaicei.

De ce „urăște” Donald Trump Ucraina. În 2019 i-a spui lui Zelenski: „Ucraina știe multe despre asta”

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 6-2, 2-3. Al treilea game consecutiv al cehoaicei, după un game foarte disputat.

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 6-2, 2-2. Break Pliskova.

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 6-2, 2-1. Cehoaica a întrerupt seria excelentă a Simonei.

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 6-2, 1-0. Break Halep! Simona a început cu break setul decisiv.

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 6-2. Simona câștigă setul secund și trimite meciul în „decisiv”.

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 5-2. Break Halep! Românca a reuşit un nou break şi va servi pentru „decisiv”.

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 4-2. Simona Halep s-a distanţat din nou în setul secund.

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 3-2. Break Simona! Halep trece din nou în avantaj cu al doilea break din acest set.

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 2-1. Cehoaica ia la 0 game-ul pe propriul serviciu.

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 1-0. Break Halep! Simona a început cu break setul secund.

UPDATE Halep - Pliskova 0-6: Sportiva din Cehia și-a adjudecat primul set cu 6-0, după numai 20 de mintute de joc. Halep nu a avut replică în primul set.

UPDATE Halep - Pliskova 0-4: Început fulminant de meci pentru Karolina Pliskova, care conduce cu 4-0 după primele patru game-uri. Jucătoarea cehă a reușit două break-uri în debutul meciului cu Halep, de la Turneul Campioanelor.

UPDATE Halep - Pliskova: Meciul a început la ora 15.10, ora României.

Mai multe imagini găsiți în galeria foto

Site-ul WTA prezintă meciul Simona Halep - Karolina Pliskova, de la Turneul Campioanelor, drept un duel dintre două foste numărul unu mondial.

Site-ul WTA prezintă un istoric al celor 10 întâlniri dintre cele două jucătoare.

Halep și Pliskova s-au întâlnit de 8 ori în turneele din circuitul WTA și de două ori în Cupa Davis.

Halep conduce cu 7-3 în întâlnirile directe cu Pliskova. Ultimul meci l-a câştigat jucătoarea cehă, scor 7-5, 6-1, în semifinale, la Miami, în martie.

Sportiva română s-a impus în penultima întâlnire, cu scorul de 6-4, 5-7, 6-4, în februarie, la Ostrava, în Cupa Federaţiei.

Parcursul Simonei Halep la Turneul Campioanelor

Românca a câștigat primul meci din grupa Violet a competiției de la Shenzhen, când a trecut, cu scorul de 3-6, 7-6 (6), 6-3, de jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu, numărul 4 mondial, însă a pierdut în fața ucraineancei Elina Svitolina, locul 8 WTA.

Sportiva română a fost învinsă de Svitolina, cu scorul de 7-5, 6-3, de Elina Svitolina, deţinătoarea trofeului, în etapa a II-a a Grupei Violet a Turneului Campioanelor.

După a doua etapă, Bianca Andreescu, locul 4 WTA, s-a retras de la Turneul Campioanelor, din cauza unei accidentări suferite în meciul cu Pliskova, la scorul de 6-3 pentru adversară.

Andreescu a fost înlocuită cu americanca Sofia Kenin, locul 12 WTA, care o întâlnește, vineri, pe Svitolina în primul meci al etapei a III-a a grupei Violet.

Simona Halep - Karolina Pliskova. Semifinalele Turneului Campioanelor

Câștigătoarea meciului Karolina Pliskova - Simona Halep, din etapa a II-a a grupei Violet a competiției, va juca în semifinalele Turneului Campioanelor cu Ashleigh Barty, locul I WTA, care a obținut calificarea din grupa Roșie.

În celălalt meci al semifinalelor se întâlnesc elveţianca Belinda Bencic, locul 7 WTA, care a obținut calificarea în urma meciului cu jucătoarea olandeză Kiki Bertens, locul 10 WTA.

Bencic a beneficiat de abandonul olandezei la scorul de 7-5, 1-0, şi merge în penultimul act de pe locul doi al Grupei Roşii.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon!

NEWS ALERT Veste uriașă pentru Simona Halep!
Reacția Simonei Halep, după meciul pierdut cu Svitolina. „M-am simțit frustrată”

Simona Halep a pierdut, miercuri, meciul cu Elina Svitolina de la Turneul Campioanelor, dar nu a renunţat la ideea de a se califica în semifinale. Ea va evolua în meciul decisiv pentru a trece de grupă cu sportiva cehă Karolina Pliskova.

Cosmin Hodor, manager de comunicare al Simonei Halep, a postat un mesaj, pe pagina de Instagram, în care critică decizia părinţilor Biancăi Andreescu, ca fiica lor să reprezinte Canada şi nu România.

Meciul Halep-Andreescu, în presa internațională. „Adolescenta-fenomen și idolul ei”

Meciul dintre Simona Halep și Bianca Andreescu, încheiat cu scorul de 3-6, 7-6 (6), 6-3, a fost prezentat în mai multe publicații internaționale.

Întâlnire de taină la Damasc. Presa din Siria: Șeful Serviciului Secret din România, față în față cu Bashar al-Assad

Un diplomat european a dezvăluit, miercuri, pentru Syria TV, că Serviciului Secret din România a vizitat Siria și s-a întâlnit cu președintele Bashar al-Assad și cu directorul serviciilor de informații siriene, Hossam Luke.

Tehnologia care poate apăra România în cazul unui atac cu rachete balistice. A fost testată cu succes de Israel și SUA

Israelul și Statele Unite au folosit pentru prima oară într-o situație reală interceptoarele de rachete balistice împotriva proiectilelor lansate de Iran.

România, mamă vitregă pentru elevi. „Masa caldă” e, de fapt, rece în peste 60% din cazuri. Nu toți copiii o primesc

"Masa caldă" în școli este în peste 60% din cazuri un sendviș sau un pachet cu hrană rece. Programul național funcționează doar într-o treime dintre școlile alese de Ministerul Educației, care dă vina pe incompetența autorităților locale.