Bianca Andreescu a abandonat meciul cu Pliskova după primul set. Ce s-a îmtâmplat

andreescu
Getty

Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu a abandonat în meciul cu Karolina Pliskova, după ce cehoaica a câştigat primul set cu 6-3, miercuri, în Grupa Violet a Turneului Campioanelor la tenis, găzduit de Shenzhen (China).

Andreescu (19 ani), numărul patru mondial, care a avut probleme medicale şi în primul său meci, pierdut în faţa Simonei Halep, a primit îngrijiri şi miercuri la genunchiul stâng, renunţând să mai joace după 51 de minute.

Pliskova (27 ani), numărul doi mondial, fusese învinsă de Andreescu în sferturi la Toronto anul acesta, cu 6-0, 2-6, 6-4.

Andreescu nu mai are nicio şansă de calificare în semifinale, chiar dacă ar putea juca vineri, în ultimul meci, contra ucrainencei Elina Svitolina.

Svitolina, deţinătoarea trofeului, s-a calificat, miercuri, în semifinale, după 7-5, 6-3 cu Simona Halep.

Meciul Halep-Andreescu, în presa internațională. „Adolescenta-fenomen și idolul ei”
Ce a pățit jurnalista care a filmat ultimele imagini cu Aleksei Navalnîi în viață

A doua jucătoare calificată din Grupa Violet se va decide vineri, în urma meciului dintre Halep şi Pliskova. Halep conduce cu 7-3 în meciurile directe, fiecare jucătoare câştigând un meci anul acesta, Simona în Cehia, în Fed Cup, iar Karolina în semifinale la Miami.

Nici Charleston, nici Stuttgart: unde ar putea juca Simona Halep al doilea turneu la revenirea în tenis

Cosmin Hodor, manager de comunicare al Simonei Halep, a postat un mesaj, pe pagina de Instagram, în care critică decizia părinţilor Biancăi Andreescu, ca fiica lor să reprezinte Canada şi nu România.

Meciul dintre Simona Halep și Bianca Andreescu, încheiat cu scorul de 3-6, 7-6 (6), 6-3, a fost prezentat în mai multe publicații internaționale.

Halep, după meciul cu Andreescu: „Am auzit la mine în ţară că sunt cam bătrână”

Simona Halep a explicat luni, de ce s-a simţit sub presiune în timpul partidei disputate cu Bianca Andreescu, spunând că a auzit în ţară că ar fi ”cam bătrână”.

Localnicii din Brăila povestesc îngroziți incidentul cu drona militară căzută lângă oraș: „Un huruit și pe urmă buuuuum!”

Este alertă în Brăila, după ce o dronă militară s-ar fi prăbușit, joi seară, pe un câmp, la câțiva kilometri de oraș.

Primele imagini cu rămășițele dronei căzute în Brăila. Ce este înscripționat pe ele | FOTO

Au apărut primele imagini cu rămășițele dronei militare care s-a prăbușit în Brăila, în Insula Mare.

A fost deschis cel mai modern aeroport din România. Va deveni al doilea din țară după Otopeni | FOTO & VIDEO

A fost inaugurat terminalul T4 al Aeroportului Iaşi, vineri, cel mai modern din România.