Steaua a invins Dinamo de Halloween cu 3-0. Szukala, Papp si Claudiu Keseru au fost marcatorii Stelei

Steaua

Steaua a invins pe Arena Nationala, cu scorul de 3-0 (1-0), pe Dinamo, in derbiul etapei a XIII-a a Ligii I, golurile fiind marcate de Lukasz Szukala, Paul Papp si Claudiu Keseru.

Steaua castiga cu 3-0 in fata lui Dinamo. Vezi aici toate fazele meciului

1-0 - minutul 45+3: Centrare Sanmartean de pe partea stanga, iar Szukala a reluat cu o lovitura de cap din 4 metri. Szukala i-a dedicat golul coechipierului sau Raul Rusescu.

2-0 - minutul 78: Ad. Popa a scapat pe contraatac, a fost blocat de Nedelcearu, mingea a ajuns la Papp care a reluat de la 14 metri lateral dreapta

3-0 - minutul 80: Chipciu a centrat de pe stanga, iar Keseru a marcat de la 11 metri

FC Steaua Bucuresti: Arlauskis - Papp, Varela, Szukala, L. Filip - Prepelita, Sanmartean (Breeveld '77) - Ad. Popa (Stanciu '88), Chipciu, Cr. Tanase - Keseru (Bourceanu '83). Antrenor: Constantin Galca

FC Dinamo Bucuresti
: Marc - Fai, Nedelcearu, Cordos, Grecu - Barboianu, Boubacar (Gavrila '75) - V. Lazar (Petre '89), C. Matei (Rotariu '63), M. Alexe - Bilinski. Antrenor: Flavius Stoican.

Meciul a fost arbitrat de Cristian Balaj, ajutat la cele doua linii de Sebastian Gheorghe si Vasile Marinescu, in timp ce Dragos Istrate a fost rezerva. Observatori au fost Calin Mircea si Alexandru Deaconu.

Claudiu Keseru a inceput partida cu o casca de protectie pe cap, ca urmare a accidentarii suferite la meciul cu ASA Targu Mures. El a renuntat la casca dupa aproximativ 30 de minute.  Partida a fost intrerupta in primul minut aproximativ 20 de secunde, din cauza tortelor, petardelor si fumigenelor care erau aruncate pe teren.

In minutul 55, o petarda aruncata din tribune a explodat chiar langa Stefan Barboianu, care se pregatea sa execute o lovitura de la colt.Meciul a fost intrerupt cateva momente in minutul 83, dupa ce portarul stelist Arlauskis a fost lovit de o petarda aruncata din tribune. Centralul Cristian Balaj a fluierat finalul jocului cu un minut inaintea expirarii timpului suplimentar aratat de arbitru de rezerva, Arlauskis fiind din nou tinta unei petarde aruncate din tribuna.

La Dinamo a debutat Patrick Petre, in varsta de 17 ani, fiul fostului jucator Florentin Petre.  La meci au asistat 38.154 de spectatori.

Presa din Spania a reacționat imediat după ce Simona Halep a aflat că joacă cu Paula Badosa în primul meci de la revenire

Steaua a fost invinsa, joi, in deplasare, cu scorul de 3-1 (1-0), de Dinamo Kiev, in etapa a doua a grupei J a Ligii Europa.

Arma NATO care va tranzita România pentru a ajunge în Ucraina. MApN îi va asigura combustibilul

Între timp, apărarea Ucrainei suferă din cauza stocurilor tot mai mici de muniție. Un ajutor substanțial este pe drum din Finlanda, stat care a aderat la NATO anul trecut.

PSD și PNL s-au înțeles: Cătălin Cîrstoiu va fi candidatul comun al Coaliției la Primăria Capitalei

După aproape aproape ore de discuții, coliția de Guvernare a decis luni seară că medicul Cătălin Cîrstoiu este candidatul PSD-PNL pentru Primăria Capitalei.

Bani europeni pentru înființarea centrelor de colectare, refuzați de primării. Câmpurile au devenit „magnet” pentru deșeuri

Peste 1.900 de primării ar fi putut să ia bani europeni prin PNRR pentru înființarea așa-numitelor centre de colectare cu aport voluntar.