Site-ul AusOpen: "Aproape moartă", Halep supravieţuieşte meciului împotriva lui Lauren Davis

simona halep

Site-ul oficial al Australian Open a scris, sâmăbtă, sub titlul ", Halep supravieţuieşte maratonului", că liderul WTA are de înfruntat o uriaşă provocare, aceea de a se recupera după lungul meci disputat cu Lauren Davis pentru partida de luni.

"În, de departe, cea mai lungă şi cea mai bună dispută din turneul feminin, favorita principală a trebuit să salveze trei mingi de meci, înainte de a supravieţui, cu 4-6, 6-4, 15-13, în faţa americancei de pe locul 76, Lauren Davis. Jucătoarea mai slab clasată şi-a pierdut câteva unghii de la picioare, favorita a fost de asemena accidentată şi curajoasă.

În cele din urmă, Halep a avut succes într-o întâlnire epică, de trei ore şi 45 de minute, pe Rod Laver Arena (...). După ce nu a mai jucat niciodată un meci atât de lung, românca se află în faţa unei uriaşe provocări, de a se recupera înaintea meciului de luni, din optimi, împotriva lui Ash Barty sau Naomi Osaka.

Are de purtat o accidentare la glezna stângă, suferită în runda inaugurală, împotriva lui Destanee Aiava, ţinută în frâu cu antiinflamatoare şi cu analgezice", a scris site-ul oficial al competiţiei.

Întrebată la ce se gândește după meciul extrem de lung, Halep a spus: ”Niște somn, niște ciocolată, și chiar o să beau o ciocolată caldă”.

Simona, după meciul record de la Australian Open: ”Este imposibil să mă recuperez, dar voi lupta”
Ce au păţit poliţiştii care l-au lăsat pe Vlad Pascu să conducă drogat

"Cu siguranţă, şi-au pierdut efectul până la finalul meciului. Dar e o tânără curajoasă", a comentat Cahill.

Simona Halep, locul 1 WTA, a învins-o, sâmbătă, cu scorul de 4-6, 6-4, 15-13, pe americanca Lauren Davis, locul 76 WTA, calificându-se pentru a treia oară în optimile de finală ale Australian Open. Halep a salvat trei mingi de meci la scorul de 10-11, în cea mai lungă partidă a turneului, care a durat trei ore şi 45 de minute.

Meciul Simona Halep - Lauren Davis a avut 48 de ghemuri, la fel ca întâlnirea dintre americanca Chanda Rubin şi spaniola Arantxa Sanchez Vicario (6-4, 2-6, 16-14, în sferturi), care deţinea recordul la Melbourne, la simplu feminin, din 1996.

Ca durată, cu trei ore şi 45 de minute jucate, partida de sâmbătă este a patra din istoria Australian Open.

FOTO Cum a fost surprins Dani Alves la trei zile după ce a ieșit din închisoare

Americanca Lauren Davis a declarat, după întâlnirea maraton cu Simona Halep, de la AusOpen, că a făcut tot ce a putut pentru a câştiga şi că are multe de învăţat din această întâlnire.

Simona Halep a declarat, sâmbătă, că este "aproape moartă" după ce a jucat şi câştigat meciul de trei ore şi 45 de minute disputat cu americanca Lauren Davis, la Melbourne.

Simona Halep s-a calificat dramatic în optimi, la Australian Open. Victorie după aproape 4 ore de meci

Simona Halep, locul 1 WTA, s-a calificat în optimile de la Australian Open, după ce a trecut de americanca Lauren Davis, locul 76 WTA, cu scorul 4-6, 6-4, 15-13, după un meci de 3 ore și 45 de minute.

Cât câștigă un muncitor străin în România. „Țara asta este bună, dar unii oameni îmi adresează cuvinte urâte”

În timp ce cererea pentru muncitorii străini este tot mai mare, în România nu ajung suficienți. Agențiile de recrutare spun că unii străini ocolesc țara noastră și aleg Ungaria sau Croația.

Autoritățile ruse susțin că au găsit în sângele teroriștilor o substanţă psihotropă care schimbă percepţia realităţii

Cei patru principali suspecţi arestaţi după atacul terorist de la sala de concerte Crocus City Hall de lângă Moscova s-ar fi aflat sub influenţa drogurilor în momentul în care au executat împuşcăturile în masă - susțin autoritățile ruse.

Pedeapsa primită de paramedicul SMURD care a agresat sexual o pacientă, în ambulanță, în drum spre Spitalul Elias

Un paramedic SMURD, acuzat că a agresat sexual o pacientă pe care trebuia să o transporte în siguranță, la spital, a fost condamnat la 5 ani și 5 luni de închisoare.