SIMONA HALEP - SHUAI ZHANG. Romanca a fost invinsa fara drept de apel in primul tur la Australian Open

Ultimul update: Vineri 22 Ianuarie 2016 07:04
Data publicarii: Marti 19 Ianuarie 2016 10:42
simona halep

Simona Halep a fost invinsa fara drept de apel de chinezoaica Shuai Zhang (venita din calificari), cu 6-4, 6-3, marti, la Melbourne, in runda inaugurala a turneului Australian Open, primul de Mare Slem al anului.

Halep, a doua favorita a competitiei, a evoluat modest si a fost surprinsa de Zhang (26 ani, 133 WTA), care a aratat un nivel remarcabil, fapt dovedit de cele 31 de mingi direct castigatoare reusite (31-11). Zhang, care s-a impus intr-o ora si 18 minute, a avut mai multe erori nefortate decat Simona (24-17).

Asiatica a avut procentaje mai bune la punctele facute atat cu primul serviciu (60% fata de 50%), cat si cu al doilea (54% fata de 31%). Zhang a fost mai buna si la mingile de break, transformand 5 din 7 (71%), fata de Halep (3 din 12, 25%).

Zhang, invinsa 6-1, 6-1 de Halep in 2012 la Indian Wells, a surprins-o din start pe romanca si a condus cu 4-0. Halep a dat semne de revenire, a castigat doua ghemuri la rand (2-4), apoi a salvat o minge de set la 3-5, a reusit break-ul si s-a apropiat la 4-5, insa si-a pierdut serviciul si chinezoaica a luat primul set in 46 de minute.

Zhang a inceput in forta si setul secund, luand primul ghem la zero. Halep a intors jocul, castigand trei ghemuri la rand, dupa care a irosit doua mingi de 4-1. Zhang a revenit la nivelul din primul set, a facut punct dupa punct si a incheiat meciul en fanfare, cu 6-3.

Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului WTA de la Sydney. Romanca a invins-o in sferturi pe Karolina Pliskova

Simona Halep, sfertfinalista in ultimii doi ani la Melbourne, va pierde locul al doilea in clasamentul WTA dupa Australian Open. Pentru participare, ea s-a ales cu 34.500 dolari australieni si 10 puncte WTA.

Romania are doar doua jucatoare calificate in turul al doilea din cinci, Monica Niculescu si Alexandra Dulgheru.

simona halep Seymour Hersh, jurnalist castigator al premiului Pulitzer

Sursa: Pro TV

Simona Halep a ratat calificarea in finala turneului de la Sydney. Kuznetova a castigat cu 7-6, 4-6, 6-3

Simona Halep, numărul 1 mondial

Halep, despre Turneul Campioanelor: „Voi încerca să joc cel mai bun tenis al meu”

3 ani de închisoare pentru fotbalistul Fabrizio Miccoli, care a avut legături cu Mafia

Neymar a fost amendat cu un milion de euro pentru evaziune fiscală

Hapoel Beer Sheva - Steaua 1-2. Dublă Gnohere, iar Steaua are 9 puncte din 9 posibile

O fostă gimnastă olimpică spune că a fost violată la 15 ani de un coleg, campion. ”Tu eşti monstrul”

Simona Halep va primi un automobil Porsche 911 GTS Cabriolet. VIDEO

roger federer,

Roger Federer l-a învins pe Rafael Nadal şi a câştigat turneul de la Shanghai

Irina Begu a câştigat turneul de la Tianjin la dublu. Premiul cu care vine acasă

Halep: Darren s-a bucurat foarte mult că am ajuns nr. 1, a spus că este cel mai frumos moment al lui

A mers cu prietena să vadă o gală MMA şi a câştigat campionatul. A cerut-o apoi de nevastă

Mircea Cărtărescu, despre Simona Halep: "Nu e o zeiţă"

Simona Halep, nominalizată de WTA la titlul de jucătoarea anului. Mesajul Soranei Cîrstea