Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala la turneul de la Indian Wells. Cu cine va juca pentru un loc in semifinala

Simona Halep

Jucatoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA si cap de serie numarul 3, a invins-o, marti, llcu scorul de 6-4, 6-4, pe sportiva ceha Karolina Pliskova, locul 15 WTA si cap de serie numarul 14.

Simona Halep s-a calificat, astfel, in sferturile de finala ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells.

Partida a durat o ora si 17 minute. Halep si Pliskova s-au mai intalnit in finala de la Dubai, din luna februarie, cand tot romanca s-a impus, cu scorul de 6-4, 7-6 (4).

Inalta de 1,86 metri, Pliskova a inceput meciul de marti cu agresivitate, cu lovituri napraznice si cu urcari la fileu. Halep a avut solutii defensive, a returnat foarte bine pe serviciul puternic al sportivei cehe si si-a pus in valoare mobilitatea.

Romanca a reusit un break la 0 la scorul de 1-1, Pliskova a raspuns similar, cu un rebreak, si a dat impresia ca ea conduce jocul, iar Halep incearca sa tina pasul. La 3-3, Pliskova a comis cateva erori si Simona Halep a luat din nou un break. Nici interventia antrenorului ei, la 5-4 pentru Halep, nu a impiedicat-o sa piarda primul set, cu 4-6, dupa 33 de minute.

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala al turneului de la Indian Wells. CU cine va juca pentru un loc in "sferturi"
„Ce se întâmplă e nebunie curată. Și-au ieşit din minţi. Sunt ruşinea Rusiei”. Omul interzis în Rusia lui Putin vine la București

Jucatoarea ceha a inceput apasat si setul secund, dar a schimbat tactica, implicandu-se mai mult in schimburi lungi de mingi. Din nou, capacitatea Simonei Halep de a acoperi terenul si loviturile ei de efect au facut diferenta, astfel ca romanca a obtinut break-ul la 1-1, apoi a condus cu 3-1. Doua duble greseli comise de Halep la 3-2 au readus-o in joc pe sportiva ceha, care a castigat pe serviciul romancei. Bucuria jucatoarei din Cehia a fost de scurta durata, pentru ca Halep a facut rebreak.

Simona a urcat scorul la 5-3 si s-a bucurat de castigarea meciului. Dupa ce si-a dat seama ca sarbatorea prea devreme, Halep i-a mai cedat un ghem adversarei, apoi a inchis setul secund cu acelasi scor ca primul, 6-4.

Fara a juca tenisul ei de cea mai inalta clasa, Halep a avut, marti, o evolutie mult mai buna decat in primele doua partide pe care le-a disputat la Indian Wells. Principala schimbare in jocul ei a fost serviciul, dar a contat si faptul ca a gresit mai putin.

De la o proportie de reusita a primului serviciu de 50-55%, Simona Halep a ajuns in partida cu Pliskova la 70%, chiar 81% in primul set. Si dublele greseli au fost mai putine, doar patru, cate doua pe fiecare set.

Sportiva ceha a avut mai multe lovituri castigatoare, 23-17 (11-6 in primul set), insa din nou diferenta intr-o partida este facuta de erorile nefortate, 33-21 (19-8 in primul set).

In faza urmatoare, Halep va juca impotriva jucatoarei spaniole Carla Suarez Navarro, locul 13 WTA si cap de serie numarul 12 (scor 4-4 in partidele directe).

Ultima lor intalnire a avut loc in 2013, in optimile de finala de la New Haven, meci castigat de romanca in trei seturi, 3-6, 6-4, 6-1.

De altfel, Simona Halep a pierdut o singura partida din cele cinci jucate pe suprafete rapide, cu Suarez Navarro. In schimb, sportiva spaniola, in varsta de 26 de ani, sta foarte bine la intalnirile jucate pe suprafata ei favorita, zgura, scor 3-0. La Indian Wells, meciurile se disputa pe o suprafata rapida.

Invingatoarea din meciul Simona Halep - Carla Suarez Navarro poate juca in semifinale cu Serena Williams, daca si americanca de pe locul 1 mondial ajunge in penultimul act al turneului.

Calificarea in sferturi este recompensata la Indian Wells cu un premiu de 112.270 de dolari si cu 215 de puncte WTA. La editia precedenta, Simona Halep a atins faza semifinalelor competitiei.

O tânără gimnastă murit la doar 17 ani. "A luat-o de lângă noi în doar 24 de ore"

Simona Halep a invins-o pe Varvara Lepchenko si s-a calificat in optimile de la Indian Wells. Favorita numarul trei, Halep a reusit si cel mai frumos punct al partidei.

Simona Halep, locul 3 WTA, a invins-o, cu scorul de 6-1, 3-6, 6-1, pe sportiva americana Varvara Lepchenko, locul 31 WTA si cap de serie numarul 26, calificandu-se in optimile de finala ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells.

Israelul a atacat Iranul. Presa iraniană anunță că „nu au fost raportate daune sau explozii la scară largă”

Israelul a lansat joi noapte un atac asupra Iranului, după acțiunea din weekend asupra teritoriului său. Explozii puternice s-au auzit în centrul țării, în orașul Isfahan, în apropierea unei baze militare.

Nicolae Ciucă, despre introducerea serviciului militar obligatoriu: Nu avem pregătită infrastructura necesară

Nicolae Ciucă, a declarat, joi, că România nu are pregătită infrastructura necesară pentru introducerea serviciului militar obligatoriu în următorii doi ani, el menţionând şi că "s-au dus vremurile" în care oamenii să fie aduşi cu arcanul la armată.

Cristian Pîrvulescu: A fost un atac ”farmaceutic”al Israelului, Iranul se va preface că nu a existat nimic

Israelul a lansat vineri dimineață un atac asupra Iranului, după atacurile iraniene asupra teritoriului său de la sfârşitul săptămânii trecute.