Simona Halep s-a calificat in sferturi, la Miami Open. "Am fost putin norocoasa sa intorc partida. Am crezut in sansa mea"

Simona Halep

Simona Halep, locul 5 WTA, a invins-o, marti, cu scorul de 4-6, 7-5, 6-2, pe australianca Samantha Stosur, calificandu-se in sferturile de finala ale Miami Open.

Simona Halep a reusit un break in ghemul al treilea, apoi a condus cu 4-2 si 30-0 pe serviciul rivalei. Din acel moment, castigatoarea editiei 2011 a US Open a trecut la controlul intalnirii. Ea a "luat" patru ghemuri la rand si a incheiat setul, cu 6-4, dupa aproximativ 40 de minute.

Jucatoarea din Constanta a primit cadou un break in debutul setului secund, dupa doua duble greseli comise de Stosur.

Sportiva australiana a revenit repede in joc, cu trei ghemuri castigate la rand. La 1-3, Halep a reusit un rebreak, insa serviciul, la cote scazute marti, a tradat-o din nou. Stosur s-a indepartat la 5-2 si meciul parea terminat.

Halep nu i-a mai lasat nicio sansa adversarei, a castigat setul, cu 7-5, si decisivul clar, cu scorul de 6-2, dupa doua ore si zece minute de la start.

In sferturi, Simona Halep va evolua cu jucatoarea britanica Johanna Konta, locul 11 WTA si cap de serie numarul 10, care a invins-o, marti, cu scorul de 7-5, 6-1, pe sportiva spaniola Lara Arruabarrena, locul 72 WTA.

Calificarea in sferturi este recompensata la Key Biscayne cu un premiu de 146.575 de dolari si cu 215 puncte WTA.

Simona Halep: Am fost putin norocoasa sa intorc partida, dar am crezut in sansa mea

"A fost un meci greu asa cum ma asteptam. Am avut o revenire buna si sunt fericita pentru acest lucru. Ultima mea revenire de acest fel a fost la Doha in 2014, in primul tur cu Kaia Kanepi, cand a revenit de la minge de meci. Ma bucur ca am aratat ca pot juca tenis la nivel inalt. Cand eram condusa nu m-am gandit la scor. Am vrut doar sa lupt, nu am renuntat si am crezut in sansa mea. Am fost putin norocoasa sa intorc partida de la minge de meci, dar am si luptat", a spus Halep, informeaza site-ul oficial al WTA.

Referitor la intalnirea cu Johanna Konta din sferturile de finala de la Miami, Halep a afirmat: "Va fi greu. Este intr-o forma buna, este aproape de Top 10. Ea joaca la un nivel inalt si ma astept la o partida dificila. Am sansa mea de a castiga aici, la Miami, dar acum ma gandesc la ziua de pauza in care trebuie sa ma recuperez. Apoi voi merge pe teren cu incredere".

NEWS ALERT Zinedine Zidane revine! S-a înțeles cu noua sa echipă

Simona Halep, a patra favorita, a fost invinsa de americanca Shelby Rogers, cu 6-3, 6-1, luni, la Melbourne, in runda inaugurala a turneului Australian Open, primul de Mare slem al anului, in timp ce Irina Begu s-a calificat in turul secund.

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul patru mondial, a fost invinsa de Katerina Siniakova (Cehia) cu 6-3, 4-6, 7-5, miercuri, in optimile de finala ale turneului WTA la Shenzhen (China), dotat cu premii totale de 626.750 dolari

Analiștii militari, despre răspunsul Israelului la atacul cu drone de sâmbătă: „Limitat și strict simbolic”

Limitat și strict simbolic, așa califică experții răspunsul Israelului la atacul iranian de sâmbătă. Acțiunea a vizat o bază militară de lângă Isfahan. în vecinătatea unor instalații nucleare.

Cîrstoiu, întrebat dacă Ciolacu şi Ciucă i-au cerut să se retragă: Nici vorbă. Probabil că va fi o discuţie luni

Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, a negat informaţiile că liderii coaliţiei, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, i-au cerut să se retragă din cursă, dar a precizat că va avea o discuţie cu aceştia, probabil luni.

Furtuna Renata continuă să facă ravagii în România. În nordul țării a nins viscolit și se circulă în condiții de iarnă

Un nou episod de vreme rea, cu grindină și polei, îi pune în dificultate pe șoferi. Un bărbat și-a pierdut viața într-un accident produs în județul Sibiu.