Simona Halep s-a calificat in "optimi" la Roland Garros. Urmeaza o adversara pe care nu a batut-o niciodata pe zgura

Simona Halep

Simona Halep, locul 4 WTA si cap de serie numarul 3, s-a calificat pentru a treia oara in optimile de finala ale French Open, dupa ce a invins-o, sambata, cu scorul de 6-0, 7-5, pe rusoaica Daria Kasatkina, locul 28 WTA si cap de serie numarul 26.

Simona Halep a reusit un prim set de vis pe arena Suzanne Lenglen, poate cel mai bun din acest an. Scorul de 6-0 arata o evolutia dominanta, dar primele trei ghemuri au fost lungi, echilibrate. Kasatkina a jucat cu mingi inalte si a folosit scurta sa rupa ritmul. A incercat sa o plimbe peste tot pe teren pe romanca. insa si Halep a fost peste tot, a "zburat" dintr-o tribuna in celalalta, a alergat la fileu, apoi in spate, a lovit aproape orice minge care a venit de dincolo de fileu. Cat priveste mingile inalte ale rivalei, Simona Halep avea deja calibrat antidotul, din meciul anterior, cu Tatjana Maria. A lovit mingea de la altitudine, cu o usoara saritura, si a punctat de multe ori in acest fel.

Halep a inceput cu break, dupa un ghem lung, si-a facut serviciul dupa un alt ghem cu egalitate, in care a salavat o minge de rebreak. si al treilea ghem, tot unul lung, a ajuns pe tabela tot in dreptul Simonei halep. La 3-0, a fost o minge care a terminat-o psihic pe Kasatkina. Rusoiaca a plimbat-o pe tot terenul pe adversara, a adus-o si la fileu, dar Halep a castigat punctul. A fost momentul pe care Daria Kasatkina l-a acuzat cel mai mut, astfel ca Halep a dus usor setul la 6-0 dupa 30 de minute (primele trei ghemuri au durat 17 minute).

Din nefericire, Simona nu putut pastra ritmul si repeta aceasta evolutie in setul al doilea, insa experinta si mentalitatea de invingatoare au scos-o din dificultate, ea reusind sa salveze patru mingi de set. Kasatkina si-a cresut nivelul evolutiei, mingile ai au atins liniile, iar efortul depus a inceput sa-si arate roadele. Ea a condus cu 1-0, reusind primul ghem din meci. Inca incarcata cu energie, Halep a intors scorul, dupa un break in ghemul al treilea. La 3-1,Simona a ratat o minge de 4-1 pe serviciul adversarei. in acel ghem, jucatoarea rusa a avut o alta exprimare,a alergat cum a facut-o Halep in primul set, s-a aparat si contraatacat foarte bine si a intors setul. Kasatkina a castigat patru ghemuri la rand. La 3-5, Halep, destul de epuizata, a salvat o minge de set, si a facut 4-5, cu break. Per serviciul ei, romanca a fost condusa cu 15-40, dar a egalat, a mai salavat o a patra minge de set, inainte de castiga ghemul. De la 5-5, Kasatkina s-a prabusit definitiv si Halep s-a impus cu 7-5, dupa o ora si 20 de minute de joc.

In faza urmatoare, Simona Halep va evolua cu spaniola Carla Suarez Navarro, cap de serie numarul 24 si locul 23 WTA, care a invins-o, sambata, cu scorul de 6-4, 6-4, dupa o ora si 43 de minute, pe Elena Vesnina (Rusia), favorita 14 si pozitia 15 in ierarhia mondiala, in turul trei la Roland Garros.

Simona Halep vs Elina Svitolina 6-4; 5-7; 1-6 in finala turnelului de la Roma. Halep: "Elina a jucat foarte bine, o felicit"
Arma care-i sperie pe ruși ar putea ajunge în Ucraina. Moscova amenință că va extinde „zona-tampon”

Simona Halep si Carla Suarez Navarro s-au mai intalnit de 11 ori in cariera, jucatoarea din Constanta conducand cu 6-5. Ultima intalnire dintre cele doua a avut loc anul trecut la US Open, in optimi de finala, atunci cand Halep s-a impus cu 6-2, 7-5. Ultima victorie pentru Suarez Navarro a avut loc in ultimul meci jucat pe zgura, in 2015, in semifinale la Roma, scor 2-6, 6-3, 7-5. Toate victoriile Carlei Suarez Navarro au fost obtinute pe zgura, suprafata pe care Halep nu s-a impus niciodata.

Calificarea in optimi este recompensata la French Open cu 200.000 de euro si cu 240 de puncte WTA.

Simona Halep a fost finalista in 2014 la Roland Garros, iar a editia trecuta a ajuns tot in faza optimilor.

NEWS ALERT E gata! Știm prima echipă promovată matematic în Superliga României

Simona Halep, locul 4 WTA si cap de serie numarul 3, a invins-o, joi, cu scorul de 6-4, 6-3, pe germana Tatjana Maria, locul 102 WTA, calificandu-se in turul al treilea al French Open, al doilea Grand Slam al anului.

Simona Halep vs Elina Svitolina, in finala turneului de la Roma, s-a terminat cu victoria jucatoarei din Ucraina, scor 4-6; 7-5; 6-1. Daca invingea astazi, Halep urca pe locul 3 WTA.

Simona Halep s-a calificat in finala turneului de la Roma. Cine va fi adversara ei, dupa ce Muguruza a abandonat

Jucatoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numarul 6 si locul 4 WTA, a acces, sambata, in finala turneului de categorie Premier 5 de la Roma, dupa ce a invins-o pe olandeza Kiki Bertens, favorita 15 si locul 20 WTA, scor 7-5, 6-1.

Scandal la Madrid Open, turneul lui Tiriac. Presedintele WTA:
Scandal la Madrid Open, turneul lui Tiriac. Presedintele WTA: "Ilie Nastase nu avea ce cauta la ceremonie. Inacceptabil"

Presedintele WTA, Steve Simon, le-a felicitat pe finalistele turneului de la Madrid, Simona Halep si Kristina Mladenovic, insa a precizat ca prezenta lui Ilie Nastase la ceremonia de decernare a trofeului a umbrit ziua de sambata.

Dosarul Mineriadei. Petre Roman şi Gelu Voican Voiculescu, chemați la Parchet. Iliescu, audiat la domiciliu

Fostul premier Petre Roman, Gelu Voican Voiculescu şi fostul director SRI Virgil Măgureanu au fost citaţi, joi dimineaţa, la sediul Parchetului General, pentru a li se aduce la cunoştinţă că au fost puşi din nou sub acuzare în dosarul Mineriadei.

VIDEO. Moment extrem de bizar, „silenzio stampa”, cu judecătoarea care a întrebat dacă tânărul ucis de Vlad Pascu e în sală

Judecătoarea din dosarul lui Vlad Pascu, Ioana Ancuța Popoviciu, care a provocat furia familiei victimelor după ce a întrebat dacă tânărul mort în accident e în sală, a fost protagonista unui moment foarte bizar, miercuri.

Cum a fost prinsă că a luat mită doctorița ginecolog din Giurgiu. Banii pe care-i avea în buzunar erau marcați

Este anchetă la Spitalul Județean de Urgență din Giurgiu, după ce un medic ginecolog a fost prins în flagrant în timp ce lua mită pentru o operație de cezariană, acoperită de asigurarea medicală.