Simona Halep, prima victorie in 2016. Romanca a invins-o la Sydney pe Caroline Garcia si s-a calificat in sferturi

Simona Halep - agerpres

Simona Halep a castigat, marti, primul sau meci disputat in 2016, 6-4, 2-6, 6-1 cu Caroline Garcia (Franta), si s-a calificat in sferturile de finala ale turneului WTA de la Sydney, dotat cu premii totale de 687.900 dolari.

Halep, numarul doi mondial si principala favorita a turneului de la Sydney, unde a intrat direct in optimile de finala, s-a impus dupa o ora si 53 de minute, meciul fiind echilibrat, mai putin in ultima sa parte, cand romanca s-a desprins decisiv.

Simona, care a renuntat saptamana trecuta la turneul de la Brisbane, din cauza accidentarii la tendonul lui Ahile, a cerut de doua ori interventia medicului in meciul cu Garcia, dar a putut sa il duca pana la capat.

Garcia a inceput bine meciul si a condus cu 1-0 si 2-1, dar Halep a egalat de fiecare data, iar apoi a reusit un break, desprinzandu-se la 4-2. La 5-3, Garcia a ratat o minge de break, iar apoi Simona a incheiat primul set cu 6-4, in 43 de minute. Frantuzoaica a condus ostilitatile si in setul secund, avand un ghem avans pana la 3-2, cand a reusit sa castige pe serviciul Simonei si s-a dus la 4-2.

Garcia a facut apoi 5-2, iar Halep, in ciuda faptului ca s-a consultat din nou cu antrenorul Darren Cahill (a facut-o si dupa primul set, n. red.), a cedat setul cu 2-6, in 33 de minute. Garcia a luat primul ghem si in setul decisiv, dupa ce Simona Halep a irosit o minge de break, dar romanca a jucat din ce in ce mai bine, iar adversara nu s-a mai regasit.

Puterea clanului Corduneanu. Liderul decedat al grupării a fost anchetat pentru trafic de droguri, cămătărie, trafic de persoane și acte de violență, dar condamnat doar pentru „spionarea soției”

Halep a adunat punct dupa punct, ghem dupa ghem si s-a impus clar, cu 6-1. Romanca si-a asigurat un cec de 19.660 dolari si 100 de puncte WTA. Halep (24 ani), dupa ce a trecut de Caroline Garcia (22 ani, 34 WTA), va juca in sferturi cu Karolina Pliskova (Cehia), cap de serie numarul cinci, victorioasa in optimi cu 6-3, 6-0 in fata rusoaicei Anastasia Pavliucenkova. Simona s-a impus in ambele partide jucate pana acum cu Pliskova (23 ani, 11 WTA), disputate anul trecut, cu 6-4, 7-6 (4) in finala de la Dubai si cu 6-4, 6-4 in optimi la Indian Wells (unde a castigat, de asemenea, titlul).

NEWS ALERT Veste uriașă pentru Simona Halep!

Simona Halep, numarul doi mondial, a fost desemnata invingatoare al sectiunea ''Cea mai frumoasa tinuta in afara terenului'' in 2015, in cadrul sondajelor realizate de site-ul circuitului profesionist feminin - wtatennis.com.

Topul cautarilor de anul acesta realizat de cei de la Google arata ca pentru utilizatorii de Internet din tara noastra 2015 a fost mai degraba anul Izabelei, al performantelor Simonei Halep – si al unui joc asemanator cu Scrabble.

Cum a fost vazuta Serena Williams in timp ce Halep se lupta pentru titlu la Turneul Campioanelor. Unde au prins-o paparazzi

Halep joaca astazi unul din cele mai importante meciuri din cariera ei, impotriva rusoaicei Maria Sharapova, in cel de-al doilea meci de la Turneul Campioanelor.

Un stat NATO vrea să ia sisteme de apărare antirachetă pentru Ucraina din țări care nu sunt pregătite să le ofere direct

Unul dintre principalii aliați europeni ai Ucrainei a declarat că ar putea cumpăra sisteme de apărare antiaeriană Patriot, fabricate în SUA, din alte țări pentru a le trimite în Ucraina.

Arma folosită în premieră de americani pentru a doborî rachete iraniene este prezentă și la baza de la Deveselu

Navele de război ale Marinei SUA au folosit un interceptor de rachete pentru prima dată în luptă în weekend, în timp ce apărau Israelul de un atac iranian fără precedent, scrie Business Insider.

România înregistrează unul dintre cele mai mari decalaje de venit între săraci și bogați

România înregistrează unul dintre cele mai mari decalaje din UE între veniturile mari şi cele mici în rândul populaţiei, potrivit unui Infografic Monitorul Social, un proiect al Fundaţiei Friedrich-Ebert-Stiftung România, care citează date Eurostat.