Simona Halep - Naomi Osaka 6 - 3, 6 - 2. Românca s-a calificat în sferturile Australian Open

Simona Halep, Naomi Osaka, Australian Open 2018

Halep - Osaka. - Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Australian Open, luni, la Melbourne, după ce a trecut fără emoţii de japoneza Naomi Osaka, în două seturi, cu 6-3, 6-2.

Simona Halep va juca în sferturi la Australian Open cu învingătoarea partidei Barbora Strycova - Karolina Pliskova.

Simona Halep a învins-o de două ori pe Naomi Osaka, dar de fiecare dată după trei seturi: în turul 3 de la Roland Garros 2016 (4-6, 6-2, 6-3) şi în turul 2 la Miami 2017 (6-4, 2-6, 6-3).

Simona Halep s-a calificat în optimile de la Australian Open, după ce a trecut de americanca Lauren Davis, locul 76 WTA, cu scorul 4-6, 6-4, 15-13, după un meci de 3 ore și 45 de minute. Românca a jucat cel mai dramatic meci din carieră şi cel mai lung, totodată, în faţa unei adversare agresive.

După un meci dramatic, Simona mai spus că este imposibil să se recupereze după accidentarea de la gleznă şi după ce a jucat trei ore şi 45 de minute cu Lauren Davis, dar spune că este pozitivă şi că va face totul să continue turneul, la Melbourne.

Halep - Osaka 6 - 2 Simona a mai făcut un break și a câștigat partida.

Halep - Osaka 5 - 2 Simona a câștigat la 0 acest game și este aproape de sferturi.

Halep - Osaka 4 - 2 Japoneza a întrerupr seria câștigătoarea a Simonei și punctează.

Halep - Osaka 4 - 1 Simona mărește diferența. Domină fiecare punct și este aproape de a câștiga meciul.

Halep - Osaka 3 - 1 Simona a mai făcut un break, după ce a atacat din nou și a fost agresivă. Jucătoarea japoneză pare să nu mai aibă soluții.

Halep - Osaka 2 - 1 Simona punctează după un nou game lung. Halep și-a câștigat serviciul, după ce a salvat două mingi de break. Este foarte agresivă în acest meci, reușind 17 lovituri câștigătoare. Nu dă semne că partida anterioară a obosit-o.

Halep - Osaka 1 - 1 Simona Halep a egalat imediat. Osaka vrea să fie agresivă, dar greșește, iar Simona profită din plin de asta.

Halep - Osaka 0 - 1 Naomi Osaka a reușit, la rândul ei, primul break. Japoneza a returnat foarte bine și a forțat pe fiecare serviciu al Simonei.

Setul I

Halep - Osaka 6 - 3 Simona Halep a câștigat primul set al partidei.

Halep - Osaka 5 - 3 Simona și-a câștigat propriul serviciu și mărește diferența la scor. Este în acest moment la un game de câștigarea primului set.

Halep - Osaka 4 - 3 Halep reușeste primul break al meciului.

Halep - Osaka 3 - 3 Simona Halep a punctat dupa cel mai lung game al meciului. Naomi Osaka joacă foarte agresiv, intră în teren și o determină pe Halep să stea mult în spatele liniei.

Halep - Osaka 2 - 3 Jucătoarea japoneză a reușit să câștige acest game la 0. Simona își caută ritmul.

Halep - Osaka 2 - 2 Halep a reușit să echilibreze scorul. Românca a reușit primul ace al meciului.

Halep - Osaka 1 - 2 Naomi Osaka reușește să aducă scorul în favoarea ei, câștigându-și serviciu.

Halep - Osaka 1 - 1 Al doilea game a fost câștigat de Simona, pe propriul serviciu. Osaka a cerut ajutorul HawkEye.

Halep - Osaka 0 - 1 Simona Halep a pierdut primul game, după ce a făcut primul punct al meciului. Al doilea game învepe cu Simona Halep la serviciu.

Halep - Osaka 0 - 0 Partida dintre cele două tenismene, în optimile de la Australian Open, a început.

Germana Angelique Kerber, locul 16 WTA şi cap de serie 21, şi americanca Madison Keys, locul 20 WTA şi cap de serie numărul 17, vor disputa un meci din cadrul sferturilor de finală ale Australian Open, pe partea de tablou a Simonei Halep.

Halep - Osaka
Presa din Spania a reacționat imediat după ce Simona Halep a aflat că joacă cu Paula Badosa în primul meci de la revenire

Simona Halep va juca în optimile turneului de la Australian Open cu Naomi Osaka (72 WTA), luni, 22 ianuarie, după ora 8:00, ora României.

Simona Halep este ”marathon woman”, iar confruntarea dintre ea și Lauren Davis de la Australian Open a fost una epică, un adevărat ”thriller”, a scris presa internațională.

Naomi Osaka, adversara Simonei Halep în optimi la AusOpen. Românca a avut meciuri dificile cu ea

Japoneza Naomi Osaka, locul 72 WTA, s-a calificat pentru prima dată în cariera ei în optimie de finală ale unui grand slam, la Australian Open.

Șeful Consiliului European avertizează: Pentru a avea pace, Europa trebuie să se pregătească de război

Europa trebuie să-şi consolideze capacităţile de apărare şi să treacă la o abordare de tipul "economie de război" ca răspuns la ameninţarea reprezentată de Rusia, a declarat luni preşedintele Consiliului European, Charles Michel, citat de Reuters.

Putin, despre alegerile din Rusia: „O campanie electorală civilizată și în deplină concordanță cu legile”

Vladimir Putin și-a sărbătorit luni seară victoria electorală în Piața Roșie, înțesată de ruși. Liderul de la Kremlin a marcat cu o baie de mulțime și împlinirea a zece ani de la anexarea ilegală a Crimeei.

Bani europeni pentru înființarea centrelor de colectare, refuzați de primării. Câmpurile au devenit „magnet” pentru deșeuri

Peste 1.900 de primării ar fi putut să ia bani europeni prin PNRR pentru înființarea așa-numitelor centre de colectare cu aport voluntar.