Simona Halep - Karolina Schmiedlova 6-4, 6-1 in primul tur la Wimbledon. Pe cine poate intalni in etapa urmatoare

Simona Halep

Jucatoarea Simona Halep, locul 5 WTA si cap de serie numarul 5, a invins-o, luni, cu scorul de 6-4, 6-1 pe Anna Karolina Schmiedlova din Slovacia, locul 40 WTA, si s-a calificat in turul al doilea al turneului de la Wimbledon.

Halep a avut ceva emotii la debutul ei pe iarba in acest sezon. Romanca nu a mai disputat niciun meci de la Roland Garros, unde a pierdut in optimi, ea ratand sezonul pre-Wimbledon din cauza unei accidentari la tendonul lui Ahile, relateaza News.ro.

Astfel, Halep a acuzat ceva probleme in primul set al meciului cu Schmiedlova, desi startul intalnirii i-a fost favorabil. Simona Halep a condus cu 4-1, cu doua break-uri, ultimul in ghemul al cincilea. Cu un serviciu bun si cu un joc variat, romanca si-a tinut la respect adversara. insa au urmat trei ghemuri in care Halep a jucat crispat, a dat dovada de precipitare si imprecizie, a comis erori, iar sportiva din Slovacia a eglat la 4.

Din fericire pentru eleva lui Darren Cahill, Schmiedlova a risipit in urmatorul ghem tot ce a reusit in acest set si a comis doua duble greseli, cedandu-si serviciul. Halep a inchis setul greu, dupa 42 de minute, la a patra minge de set si nu inainte ca rivala sa comita doua erori nefortate.

Scapata de emotiile primului set, Simona Halep a gesionat mai bine partea secunda, "ajutata" in continuare de Schmiedlova, care nu si-a mai gasit concentrarea. Jucatoarea din Constanta s-a impus cu 6-1, dupa alte 23 de minute.

De ce „urăște” Donald Trump Ucraina. În 2019 i-a spui lui Zelenski: „Ucraina știe multe despre asta”

In faza urmatoare, Halep o va intalni pe Anastasija Sevastova din Letonia, locul 66 WTA, sau pe Francesca Schiavone din Italia, locul 111 WTA.

Calificarea in mansa a doua este recompensata la turneul de la All England Club cu un premiu de 50.000 de lire sterline si cu 70 de puncte WTA.

Anul trecut, Halep a fost eliminata in turul I, dupa ce in 2014 a atins faza semifinalelor, la Wimbledon.

O tânără gimnastă murit la doar 17 ani. "A luat-o de lângă noi în doar 24 de ore"

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul sase mondial, a fost eliminata de australianca Samantha Stosur, 7-6 (0), 6-3, in optimile de finala ale turneului de la Roland Garros.

Jucatoarea Simona Halep, locul 6 WTA si cap de serie numarul 6, a invins-o, vineri, cu scorul de 4-6, 6-2, 6-3, pe japoneza Naomi Osaka, locul 101 WTA, si s-a calificat pentru a doua oara in cariera in optimile de finala ale French Open.

Simona Halep, invinsa de Daria Gavrilova in turul al doilea la Roma. Meciul a fost intrerupt de ploaie

Halep (24 ani, 5 WTA) castigase singura partida de pana acum cu Gavrilova (22 ani, 32 WTA), anul trecut, in turul al doilea la Indian Wells, cu 2-6, 6-1, 6-2.

Israelul a atacat Iranul. Presa iraniană anunță că „nu au fost raportate daune sau explozii la scară largă”

Israelul a lansat joi noapte un atac asupra Iranului, după acțiunea din weekend asupra teritoriului său. Explozii puternice s-au auzit în centrul țării, în orașul Isfahan, în apropierea unei baze militare.

Nicolae Ciucă, despre introducerea serviciului militar obligatoriu: Nu avem pregătită infrastructura necesară

Nicolae Ciucă, a declarat, joi, că România nu are pregătită infrastructura necesară pentru introducerea serviciului militar obligatoriu în următorii doi ani, el menţionând şi că "s-au dus vremurile" în care oamenii să fie aduşi cu arcanul la armată.

Cristian Pîrvulescu: A fost un atac ”farmaceutic”al Israelului, Iranul se va preface că nu a existat nimic

Israelul a lansat vineri dimineață un atac asupra Iranului, după atacurile iraniene asupra teritoriului său de la sfârşitul săptămânii trecute.