Simona Halep, invinsa de Kerber si Germania preia conducerea cu 2-1 in meciul cu Romania

Simona Halep

Jucatoarea de tenis Simona Halep (6 WTA) a fost invinsa, duminica, de Angelique Kerber, numarul 3 mondial, cu scorul de 2-6, 2-6, iar Germania a preluat conducerea cu 2-1 in intalnirea cu Romania din barajul de mentinere in Grupa Mondiala a Fed Cup.

Jucatoarea germana a avut nevoie de o ora si sapte minute pentru a-si adjudeca victoria in fata Simonei Halep, care a inceput meciul cu un bandaj la glezna stanga dupa accidentarea de sambata.

Angelique Kerber a aratat un joc solid, cu putine greseli inca din debutul meciului, ea adjudecandu-si primul ghem la 0. Jucatorea germana a condus cu 3-1, 4-2 si 5-2, agatandu-se de fiecare punct pe serviciul Simonei Halep.

De partea cealalta, jucatoarea romana nu s-a regasit in momentele importante, facand in cele 36 de minute ale primului set 18 greseli nefortate. De altfel, la scorul de 2-5, ea a parut resemnata, fara dorinta de a incerca o revenire, cedandu-si serviciul la 30.

In setul secund, Kerber a reusit sa se impuna mult mai usor, chiar daca Halep a castigat primul ghem pe serviciul ei. Numarul 3 mondial a facut imediat re-break, apoi s-a instalat la conducere, distantandu-se la 4-2 si castigand in final cu acelasi scor ca primul set, 6-2.

Arma care-i sperie pe ruși ar putea ajunge în Ucraina. Moscova amenință că va extinde „zona-tampon”

In acest meci, Kerber a facut 23 de greseli nefortate, fata de cele 26 ale Simonei Halep. De asemenea, ea a castigat 6 din cele 10 sanse de break avute, in comparatie cu Halep (2 din 5).

Aceasta a fost prima victorie a jucatoarei germane in fata Simonei Halep. Anterior, ele se mai intalnisera de trei ori, toate meciurile fiind castigate de jucatoarea romana. Ultima oara, cele doua s-au intalnit anul trecut, in optimile de finala ale turneului de la Toronto, acolo unde Simona Halep s-a impus in trei seturi cu 6-3, 5-7, 6-4. De mentionat ca pana acum cele doua jucatoare de tenis nu jucasera pe zgura una impotriva celeilalte, toate cele trei partide precedente disputandu-se pe hard.

Conform tragerii la sorti de vineri, al doilea meci de simplu de duminica al confruntarii Romania - Germania, care are loc in Sala Polivalenta din Cluj-Napoca, in barajul pentru mentinerea in Grupa Mondiala a Fed Cup, le va opune pe Irina Begu, numarul 35 mondial, si Andrea Petkovic (30 WTA).

In ultima partida a confruntarii de la Cluj-Napoca, vor evolua la dublu perechile Alexandra Dulgheru/Monica Niculescu si Annika Beck/Julia Goerges.

Sambata, Irina Begu a pierdut cu scorul de 2-6, 3-6 meciul cu Angelique Kerber, iar Simona Halep a invins-o pe Andrea Petkovic cu 6-4, 6-7 (5), 6-4.

Germania ocupa locul 4 in clasamentul Fed Cup, iar Romania se afla pe 9.

In Fed Cup, Romania si Germania au mai jucat o singura data, in 1975, cand RFG se impunea cu 3-0 la Napoli, in sferturile Grupei Mondiale: Helga Masthoff a invins-o pe Virginia Ruzici cu 6-3, 6-2, Helga Hosl cu 6-3, 6-3 de Mariana Simionescu, iar Katja Ebbinghaus si Masthoff au trecut cu 6-3, 1-6, 6-3 de perechea Judith Gohn/Virginia Ruzici.

NEWS ALERT E gata! Știm prima echipă promovată matematic în Superliga României
Fed Cup. Halep a invins-o pe Petkovic si Romania a restabilit egalitatea in meciul Romania - Germania (1-1)

Simona Halep (6 WTA) a invins-o, sambata, pe Andrea Petkovic, numarul 30 mondial, cu scorul de 6-4, 6-7 (5), 6-4 si Romania a restabilit egalitatea (1-1) la finalul primei zile a intalnirii cu Germania, in Fed Cup.

Simona Halep a fost eliminata in sferturile de finala ale turneului WTA de la Miami de elevetianca Timea Bacsinszky, numarul 20 mondial, dupa trei seturi - 6-4, 3-6, 2-6.

Simona Halep, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Miami, dupa ce a invins-o in doua seturi pe Heather Watson

Simona Halep, numarul cinci mondial, s-a calificat luni in sferturile de finala ale turneului WTA Premier de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari, dupa ce a invins-o pe britanica Heather Watson in doua seturi, 6-3, 6-4.

Românii au în conturile personale de pensii din Pilonul 2 o sumă record. Cât primește fiecare în medie

Românii au în conturile personale de pensii Pilon 2 o sumă record. Peste 160.000 de pensii Pilon 2 au fost deja plătite către cei ieșiți din activitate, jumătate din sumă numai anul trecut.

Joe Biden a ajutat în secret Ucraina să se apere de atacurile Rusiei și a trimis rachete ATACMS cu rază lungă de acțiune

În ultimele săptămâni, Statele Unite au trimis în secret rachete cu rază lungă de acțiune Ucrainei pentru a fi folosite în lupta împotriva invadatorilor ruși, iar Ucraina le-a folosit deja de două ori.

Cum a fost prinsă că a luat mită doctorița ginecolog din Giurgiu. Banii pe care-i avea în buzunar erau marcați

Este anchetă la Spitalul Județean de Urgență din Giurgiu, după ce un medic ginecolog a fost prins în flagrant în timp ce lua mită pentru o operație de cezariană, acoperită de asigurarea medicală.