Simona Halep, invinsa de Karolina Pliskova, in primul meci al intalnirii Romania-Cehia, din Fed Cup

Simona Halep a ajuns la Cluj-Napoca!

Simona Halep, numarul trei mondial, a fost invinsa de Karolina Pliskova cu 6-7 (4), 6-4, 6-2, sambata, in Sala Polivalenta din Cluj-Napoca, in primul meci de simplu al intalnirii care opune echipele de tenis ale Romaniei si Cehiei

Sustinuta din tribuna de aproximativ 7.000 de suporteri, Simona Halep a inceput destul de greu, pierzand primul ghem al meciului la zero, pentru ca pe urmatorul, pe propriul serviciu, sa il castige cu dificultate la 40. La scorul de 1-1, jucatoarea romana reuseste break-ul, dar isi pierde imediat serviciul. Simona Halep preia conducerea in fata jucatoarei din Cehia in ghemul al cincilea cand reuseste al doilea break consecutiv.

De la scorul de 3-2, cele doua jucatoare isi castiga serviciul pana la 5-4, cand numarul 13 mondial reuseste break-ul dupa ce Simona Halep rateaza o minge de set. Acesta a fost de altfel si cel mai disputat game al primului set, el intinzandu-se pe mai mult de zece minute. Replica jucatoarei romane nu se lasa asteptata, iar Halep castiga pe serviciul adversarei, insa setul este impins de Pliskova in tie-break. Mult mai motivata, a treia jucatoare a lumii se impune in tie-break cu 7-4 si castiga setul cu 7-6 dupa o ora si sapte minute de joc.

In setul a doilea, Karolina Pliskova incepe sa isi fructifice mult mai usor arma sa principala, serviciul, si reuseste sa preia conducerea destul de devreme cu 2-1 dupa un break la 30, iar imediat face 3-1. Desi munceste mult si alearga dupa fiecare minge, jucatoarea romana nu reuseste sa castige pe serviciul adversarei decat abia in al optulea ghem al setului. Simona egaleaza la 4-4 dupa un ghem lung in care Karolina Pliskova face si prima sa dubla greseala din meci. Jucatoarea ceha revine insa rapid in joc si castiga break-ul, pentru ca ghemul final sa il castige la 15. Pliskova se impune cu 6-4 in setul doi dupa 50 de minute de joc.

In setul decisiv Simona Halep incepe sa fie dominata din ce in ce mai mult de adversara. Mult mai calma si mai increzatoare in fortele proprii, Pliskova face break-ul si preia conducerea cu 3-2. Din acel moment jucatoarea romana aproape ca nu mai lupta si pierde ghem dupa ghem. La 5-2, Halep salveaza o minge de meci, dar era prea tarziu. Pliskova castiga setul cu 6-2 si aduce victoria Cehiei in meciul de deschidere care s-a incheiat dupa 2 ore si 34 de minute.

Arma care-i sperie pe ruși ar putea ajunge în Ucraina. Moscova amenință că va extinde „zona-tampon”

Anterior, Simona Halep (24 de ani) si Karolina Pliskova (23 de ani) se mai intalnisera de trei ori, toate partidele fiind castigate de jucatoarea romana. Precedentele trei meciuri au avut loc in finala turneului de la Dubai (2015), scor 6-4 7-6 (4), in optimile de finala de la Indian Wells (2015), scor 6-4, 6-4 si in sferturile de finala ale turneului de la Sydney (2016) scor 6-4, 7-5.

Al doilea meci de simplu al confruntarii dintre Romania si Cehia, detinatoarea trofeului, le va opune pe Monica Niculescu si Petra Kvitova. Cehia are patru titluri in ultimii cinci ani in Fed Cup.

BREAKING NEWS El va fi antrenorul Barcelonei în sezonul următor!

Simona Halep alaturi de coechiperele din lotul feminin roman au intalnit la Cluj-Napoca tinerii supravietuitori de cancer, membri ai comunitatii Temerarii. Sportivele si-au aratat solidaritatea fata de toti cei care lupta impotriva cancerului.

Jucatoarea germana de tenis Angelique Kerber a castigat, sambata, primul sau turneu de Mare Slem din cariera, Australian Open, dupa ce a invins-o in finala de la Melbourne pe americanca Serena Williams, numarul unu mondial, cu 6-4, 3-6, 6-4.

Simona Halep a anuntat ca se retrage din Fed Cup.
Simona Halep a anuntat ca se retrage din Fed Cup. "Am infectie la stomac, nas si ureche. Va trebui sa suport o operatie"

Simona Halep a anuntat, duminica, pe contul sau de Facebook, ca va fi supusa unei interventii chirurgicale, astfel ca nu va participa la meciul Romaniei cu Cehia din Fed Cup, dar nici la turneele de la Doha si Dubai.

VIDEO. Moment extrem de bizar, „silenzio stampa”, cu judecătoarea care a întrebat dacă tânărul ucis de Vlad Pascu e în sală

Judecătoarea din dosarul lui Vlad Pascu, Ioana Ancuța Popoviciu, care a provocat furia familiei victimelor după ce a întrebat dacă tânărul mort în accident e în sală, a fost protagonista unui moment foarte bizar, miercuri.

Dmitro Kuleba: Era păcii în Europa s-a încheiat. Trebuie să-şi sporească apărarea

Ministrul ucrainean de externe, Dmitro Kuleba, salută pachetul de ajutor din partea SUA în valoare de 61 miliarde de dolari.

Marcel Ciolacu: „Locul domnului Cristian Popescu Piedone nu poate să fie decât ca şi primar, în continuare, la Sectorul 5”

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat, miercuri, că locul lui Cristian Popescu Piedone nu poate să fie decât ca şi primar, în continuare, la Sectorul 5, el precizând că nu va negocia cu acesta pentru retragerea din cursa electorală.