Simona Halep, in semifinale la BRD Bucharest Open. Victorie in doua seturi cu Danka Kovinic

Simona Halep

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, nr. 5 mondial si principala favorita, s-a calificat in semifinalele turneului BRD Bucharest Open (WTA), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, vineri.

Simona Halep a invins-o in doua seturi, 6-4, 6-2, pe muntenegreanca Danka Kovinic, a 6-a favorita.

In fata unei adversare tenace si in prezenta unor rafale de vant care au influentat jocul, niveland valorile, Simona Halep a evoluat cu multa siguranta, adjudecandu-si break-urile exact in momentele potrivite pentru a se putea desprinde in fiecare din cele doua seturi.

La final, Simona a avut nevoie de patru mingi de meci pentru a se impune, dar experienta superioara si-a spus cuvantul, incheind meciul intr-o ora si 12 minute.

In semifinale, Halep va juca impotriva americancei Vania King, nr. 144 mondial, invingatoare vineri in fata frantuzoaicei Pauline Parmentier cu 6-3, 6-1.

Pentru calificarea in semifinale, Simona Halep si-a asigurat un cec de 11.300 de dolari si 110 puncte WTA.

NEWS ALERT Apare un nou stadion de 5 stele în România! Guvernul aprobă azi toate actele
Dragulescu o ataca pe Halep: "Iti sugerez sa participi si tu la Rio, sa vezi cat de greu se castiga o medalie pentru Romania"

Gimnastul Marian Dragulescu a reactionat, vineri, la declaratia Simonei Halep privind alegerea Catalinei Ponor ca portdrapel al Romaniei la JO.

Simona Halep, locul 5 WTA, a invins-o, luni, cu scorul de 6-7 (5), 6-4, 6-3, pe americanca Madison Keys, locul 9 WTA, si s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de la Wimbledon.

Simona Halep s-a calificat in optimile de la Wimbledon pentru a doua oara in cariera. Cine va fi urmatoarea sa adversara

Simona Halep, locul 5 WTA si cap de serie numarul 5, a invins-o, sambata, cu scorul de 6-4, 6-3, pe olandeza Kiki Bertens, locul 28 WTA si cap de serie numarul 26, calificandu-se in optimile de finala ale turneului de la Wimbledon.

Petre Roman, în fața procurorilor. Este informat oficial despre punerea sub acuzare în dosarul mineriadei din 1990

Petre Roman a ajuns joi la sediul Parchetului General, ca să ia la cunoştinţă că a fost pus din nou sub acuzare în dosarul Mineriadei din iunie 1990. Roman a fost premierul României între 1989-1991.

Pun capăt războiului și acceptă pacea, cu o condiție. Ce a cerut Hamas ca să oprească luptele cu Israelul

Un oficial de rang înalt din Hamas a declarat pentru AP că grupul islamist militant este dispus să accepte un armistițiu de cinci ani sau mai mult cu Israelul.

Banca Transilvania, OTP Bank și Exim Banca Românească, procese câștigate cu ANPC. Nu plătesc amenzi și nu oferă rate egale

Alte trei bănci au câștigat procesele cu Autoritatea Națională a Consumatorilor, care le obligase să emită scandețare cu rate egale la credite pentru toși clienții. La acest moment sunt cinci instituții bancare care au avut căștig de cauză.