Simona Halep s-a calificat în turul trei la Australian Open. Ce premiu și-a asigurat românca

Simona Halep s-a calificat în turul trei la Australian Open

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 4, s-a calificat, joi, în turul trei al turneului de Grand Slam Australian Open, după ce a trecut, cu scorul de 6-2, 6-4, de britanica Harriet Dart.

Halep a jucat cu încheietura mâinii drepte bandajată după accidentarea suferită în urmă cu două zile, în partida din prima manşă cu Jennifer Brady.

Fostul lider WTA va evolua a şasea oară în turul al treilea la Melbourne cu americanca Danielle Collins, locul 25 WTA şi cap de serie numărul 26, sau cu Iulia Putinţeva din Kazahstan, locul 38 WTA.

Calificarea în a treia manşă este recompensată la Australian Open cu un premiu de 300.000 de dolari australieni (206.000 dolari americani) şi cu 130 de puncte WTA.

Desfășurarea LIVE TEXT a meciului

UPDATE 6-4 - După un game extrem de disputa, Simona Halep își adjudecă setul și meciul.

UPDATE 5-4 - Harriet Dart continuă jocul bun și aduce setul la 5-4.

UPDATE 5-3 - Britanica reușește un nesperat break, scor 5-3 în setul doi.

UPDATE 5-2 - Game câștigat de jucătoarea britanică, românca este la serviciu.

UPDATE 5-1 - Românca mai câștigă un game și joacă pentru meci, pe serviciul adversarei.

UPDATE 4-1 - Britanica reușește să își treacă în cont primul game din acest set.

UPDATE 4-0 - Halep își adjudecă game-ul 4 la 0.

UPDATE 3-0 - Românca își continuă jocul bun și câștigă din nou pe serviciul adversarei, scor 3-0.

UPDATE 2-0 - Simona își adjudecă serviciul, scor 2-0.

UPDATE 1-0 - Simona începe setul secund cu un nou break, al patrulea al meciului, scor 1-0.

Setul 1

UPDATE 6-2 - Halep își adjudecă primul set al meciului, scor 6-1.

UPDATE 5-2 - Britanica a revenit și a mai câștigat un game, românca e la serviciu.

UPDATE 5-1 - Românca și-a adjudecat serviciul și are șansa de a câștiga primul set.

UPDATE 4-1 - Simona a început în forță meciul de pe Melbourne Park, ea reușind trei break-uri.

UPDATE 3-1 - Jucătoarea română se folosește de serviciu și își adjudecă primul game pe propriul serviciu.

UPDATE 2-1 - Simona reușește din nou să câștige pe serviciul adversarei.

UPDATE 1-1 - Britanica Harriet Dart reușește la rândul ei un break, Halep pierzându-și la zero serviciul.

UPDATE 1-0 - Simona a început meciul cu un break, scor 1-0 pentru româncă.

Meciul este primul din sesiunea de seară, pe principalul stadion de la Melbourne Park, Rod Laver Arena.

Halep s-a calificat, în turul doi, după ce a învins-o, marţi, cu scorul de 7-6 (5), 6-1, pe americanca Jennifer Brady, locul 49 WTA.

Românca are asigurat un premiu de 128.000 de dolari australieni (88.000 de dolari americani) şi 70 de puncte WTA, pentru calificarea în turul doi.

Anul trecut, Simona Halep a fost eliminată în optimi la AusOpen de americanca Serena Williams, scor 6-1, 4-6, 6-4. Halep a fost finalistă la Melbourne, în 2017, când a pierdut în ultimul act în faţa danezei Caroline Wozniacki, scor 7-6 (2), 3-6, 6-4.

Ce mesaj a transmis fotbalistul eliminat de Istvan Kovacs în Barcelona - PSG

LIVE SCORE Simona Halep la Australian Open 2020. Simona Halep a învins-o pe americanca Jennifer Brady în prima rundă a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, care a debutat la Melbourne.

Politico:
Politico: "Ucraina se îndreaptă spre înfrângere". Marile atuuri pe care Putin le are în lupta pentru victorie

Întrebați un soldat ucrainean dacă mai crede că Occidentul va sta alături de Kiev "atât timp cât va fi nevoie".

Gafă rușinoasă a lui Marcel Ciolacu în Qatar. Premierul a încurcat „lecția” cu „erecția”. VIDEO

Marcel Ciolacu a făcut o gafă jenantă în timpul unor declarații de presă susținute în Qatar. Deși avea discursul scris, premierul s-a încurcat și în loc de „lecție” a pronunțat... „erecție”.

Explozie puternică într-un bloc din Craiova. Fațada s-a prăbușit. A fost activat Planul Roșu. O femeie a murit | FOTO

O explozie de proporții a avut loc, miercuri, în municipiul Craiova. Deflagrația a fost atât de puternică încât fațada blocului s-a prăbușit.