Simona Halep - Anastasija Sevastova 6-4; 6-3. Calificare fără emoții în sferturi la Doha

Simona Halep
AFP

Simona Halep - Anastasija Sevastova. Simona a învins-o în două seturi pe Sevastova, în optimile de finală ale turneului de la Doha.

Setul II

Halep - Sevastova 6-3. Simona se califică fără emoții în sferturi de finală la Doha.

Halep - Sevastova 5-3. Break Simona într-un moment decisiv. Va servi pentru meci.

Halep - Sevastova 4-3. Simona este la două game-uri de un loc în sferturile de finală.

Halep - Sevastova 3-3. Simona revine rapid în meci și reușește break-ul.

Halep - Sevastova 2-3. Un nou break reușit de Sevastova.

Halep - Sevastova 2-2. Game câștigat cu greu de Sevastova, care egalează scorul.

Halep - Sevastova 2-1. Letona își ia breakul înapoi rapid.

Halep - Sevastova 2-0. Break Simona, care s-ar putea dovedi decisiv în câștigarea meciului.

Halep - Sevastova 1-0. Simona Halep începe foarte bine al doilea set și câștigă primul game,

Setul I

Halep - Sevastova 6-4. Simona Halep câștigă primul set grație unui break.

Halep - Sevastova 5-4. Rebreak reușit de Sevastova, care rămâne în set.

Halep - Sevastova 5-3. Halep reușește break-ul, care s-ar putea dovedi decisiv în acest set.

Halep - Sevastova 4-3. Simona preia din nou conducerea.

Halep - Sevastova 3-3. Seria Simonei este întreruptă de Sevastova, care egalează.

Halep - Sevastova 3-2. Al treilea game la rând pentru Halep, care joacă din ce în ce mai bine.

Halep - Sevastova 2-2. Rebreak Halep, care urmează să servească.

Halep - Sevastova 1-2. Halep câștigă primul game al ei în acest meci,

Halep - Sevastova 0-2. Început de meci foarte bun pentru Sevastova, care se distanțează.

Halep - Sevastova 0-1. Break reușit de letonă în debutul meciului.

Simona Halep - Anastasija Sevastova. Simona, numărul doi mondial, s-a calificat fără emoţii în optimile de finală ale turneului WTA de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 3.113.000 dolari, miercuri, după 6-3, 6-0 cu rusoaica Ekaterina Makarova.

Halep (26 ani), care a revenit astfel cu dreptul după finala pierdută la Australian Open şi după ce s-a recuperat în urma problemelor de la gleznă, s-a impus într-o oră şi 11 minute în faţa unei adversare de 29 de ani, care ocupă locul 36 în ierarhia mondială.

Deşi a avut probleme la serviciu, punând în teren prima minge doar în 50 la sută din cazuri, Halep a avut procentaje bune la punctele obţinute cu ambele servicii (72%, respectiv 55%).

Halep a început foarte bine şi a condus cu 3-0, iar apoi cu 5-1, dar nu a reuşit să încheie setul imediat, pierzându-şi serviciul, pentru ca Makarova să se apropie la 5-3. Halep a fructificat doar a treia minge de set (6-3), după ce a salvat o minge de break.

Simona a dominat actul secund categoric, după ce a salvat patru mingi de break în ghemul al doilea.

Halep are acum 4-2 cu Makarova în meciurile directe, Simona abandonând la precedenta confruntare, anul trecut, în sferturi la Washington.

Românca şi-a asigurat un cec de 33.750 dolari şi 105 puncte WTA, iar în turul al treilea o înfruntă pe letona Anastasija Sevastova (27 ani, 15 WTA), victorioasă cu 6-4, 6-1 în faţa japonezei Naomi Osaka.

Halep are 5-3 cu baltica în confruntările directe, ultimele patru meciuri încheindu-se cu victoriile sale, în minimum de seturi.

VIDEO Moment șocant în baschet! I-a dat un pumn unui fan chiar în timpul meciului cu Lakers

Simona Halep a declarat, miercuri, după vctoria din turul al doilea al Qatar Open, primul meci jucat după Australian Open, că nu este într-o stare perfectă din punct de vedere fizic, dar este foarte aproape.

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a câştigat primul meci de după finala de la Australian Open, cu scorul de 6-3, 6-0, cu rusoaica Ekaterina Makarova, locul 36 WTA, în primul tur al turneului de la Doha.

Simona Halep, despre noul sponsor:
Simona Halep, despre noul sponsor: "Era un vis". Ce sumă va primi de la Nike

Simona Halep are un nou sponsor, al cărui echipament l-ar pute apurta la revenirea pe primul loc în clasamentul WTA.

Simona Halep ar putea reveni pe locul 1 WTA la Doha. Cum o poate depăşi pe Wozniacki

Dominaţia Caroline Wozniacki în tenisul feminin s-ar putea termina foarte curând, readucând-o pe Simona Halep în fruntea clasamentului WTA.

Emmanuel Macron: Europa ar putea muri. Trebuie să arate că nu este niciodată vasală Statelor Unite

Preşedintele francez Emmanuel Macron a pledat joi pentru o apărare europeană mai puternică şi mai integrată.

Clotilde Armand a fost trimisă în judecată exact în ziua în care şi-a depus candidatura pentru un nou mandat la Sectorul 1

Potrivit News.ro, procurorii au decis, joi, trimiterea în judecată a primarului Sectorului 1, Clotilde Armand, care este acuzată de folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane.

Ce ar fi provocat gaura misterioasă care a apărut în oraşul prahovean Slănic. „Nimeni nu știe ce e dedesubt”

Este alertă la Slănic Prahova, după ce o stradă din centrul orașului a început să se surpe. Zeci de oameni din blocurile din apropiere au fost evacuați, iar circulația în zonă este oprită.