Simona Halep a fost eliminata de Ekaterina Makarova, scor 4-6, 0-6, in sferturile Australian Open. Reactia romancei

Simona Halep

Jucatoarea Simona Halep, locul 3 WTA si a treia favorita, a fost invinsa, marti, cu scorul de 6-4, 6-0, de rusoaica Ekaterina Makarova, locul 11 WTA si cap de serie numarul 10, in sferturile de finala ale Australian Open.

Sportiva din Rusia s-a impus dupa un meci care a durat o ora si noua minute. In faza urmatoare, Makarova va juca impotriva Mariei Sarapova (Rusia, locul 2 WTA), potrivit Mediafax.

La actuala editie a turneului de la Melbourne, Halep si-a egalat performanta reusita cu un an in urma, calificarea in sferturi. Romanca, aflata la prima infrangere in 2015, isi va pastra locul 3 WTA si dupa incheierea acestei competitii. Prezenta in sferturi este recompensata la Australian Open cu 430 de puncte WTA si un cec in valoare de 340.000 de dolari australieni (240.000 de euro), in timp ce semifinalista primeste 650.000 de dolari australieni (aproxiamtiv 450.000 de euro) si 780 de puncte WTA.

Prima reactie a rusoaicei, dupa ce a batut-o pe Halep

Rusoaica Ekaterina Makarova, locul 11 WTA si cap de serie numarul 10, care a invins-o pe Simona Halep, locul 3 WTA, in sferturile de finala ale Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului, a declarat ca nu s-a gandit la scor in timpul meciului, subliniind ca romanca a facut greseli.

"Sunt atat de fericita. Am pierdut la Halep acum doi ani. Azi a fost foarte greu, nu a contat scorul, am jucat pana la capat. Stiam ca trebuie sa fiu buna, a facut si ea ceva greseli, dar mi-am vazut de treaba", a declarat Makarova.

Reactia Simonei Halep, dupa meci

Jucatoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numarul 3 si locul 3 WTA, a declarat, marti, dupa eliminarea din sferturile de finala de la Australian Open, ca a fost putin stresata inaintea meciului cu rusoaica Ekaterina Makarova, informeaza site-ul wtatennis.com.

"Am fost putin stresata inaintea meciului si nu stiu de ce. A fost o zi foarte proasta pentru mine. Nu am simtit nicio presiune, deoarece si anul trecut am jucat sferturi de finala aici. Makarova a jucat bine si totul a mers in favoarea ei. Nu am simtit mingea si nu a mers nimic in jocul meu. Imi pare rau ca nu am putut juca cel mai bun tenis al meu, dar se mai intampla", a spus Halep.

Simona Halep, "demolata" de Ekaterina Makarova

Site-ul oficial al turneului Australian Open a notat ca Ekaterina Makarova, locul 10 WTA, a "demolat-o" pe Simona Halep, favorita 3, marti, in sferturile de finala, subliniind ca rusoaica a cedat doar patru ghemuri.

"Ekaterina Makarova ajunge a doua oara in semifinale la un Grand Slam dupa ce a invins-o pe favorita trei Simona Halep, pierzand doar patru ghemuri. Rusoaica, favorita 10, a avut nevoie doar de 69 de minute pentru victorie. Ea continua idila cu Melbourne Park, unde a mai fost in sferturi in 2012 si 2013", scrie ausopen.com.

Potrivit statisticii de pe site-ul oficial al turneului, Simona Halep a comis in meciul de marti 31 de greseli nefortate, dintre care patru duble greseli, fata de 20 adversara ei, care nu a avut nicio dubla greseala. Totusi, Halep a avut 15 lovituri castigatoare, fata de zece Makarova si un raport de 3-0 la asi. Rata de reusita a primului serviciu a fost de 75 la suta in cazul rusoaicei si numai 56 la suta pentru Halep. Makarova a fructificat cinci mingi de break din sase, in timp ce Halep a reusit sa castige numai una din noua.

NEWS ALERT Apare un nou stadion de 5 stele în România! Guvernul aprobă azi toate actele

Simona Halep va incerca, marti, sa ajunga in prima sa semifinala la Australian Open si, comparativ cu anul trecut, este mai pregatita din punct de vedere emotional sa faca fata unei asemenea mize, se arata pe site-ul WTA.

SIMONA HALEP - YANINA WICKMAIER. Jucatoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA, a invins-o, cu scorul de 6-4, 6-2, pe sportiva belgiana Yanina Wickmayer, locul 80 WTA.

IMAGINI de ARHIVA. Cum arata Simona Halep in 2006, pe cand era doar o junioara talentata

TVR a realizat, in 2006, un reportaj cu doua junioare de tenis talentate, care, pe parcursul anilor, aveau sa devina cele mai bune din Romania: Simona Halep si Irina Begu.

Petre Roman, în fața procurorilor. Este informat oficial despre punerea sub acuzare în dosarul mineriadei din 1991

Petre Roman a ajuns joi la sediul Parchetului General, ca să ia la cunoştinţă că a fost pus din nou sub acuzare în dosarul Mineriadei din iunie 1990. Roman a fost premierul României între 1989-1991.

Pun capăt războiului și acceptă pacea, cu o condiție. Ce a cerut Hamas ca să oprească luptele cu Israelul

Un oficial de rang înalt din Hamas a declarat pentru AP că grupul islamist militant este dispus să accepte un armistițiu de cinci ani sau mai mult cu Israelul.

Banca Transilvania, OTP Bank și Exim Banca Românească, procese câștigate cu ANPC. Nu plătesc amenzi și nu oferă rate egale

Alte trei bănci au câștigat procesele cu Autoritatea Națională a Consumatorilor, care le obligase să emită scandețare cu rate egale la credite pentru toși clienții. La acest moment sunt cinci instituții bancare care au avut căștig de cauză.