ROMÂNIA U21 - IRLANDA DE NORD U21. Tricolorii mici câștigă cu 3-0 și se mențin în lupta pentru calificare

romania irlanda

Naționala U21 a României a învins cu 3-0, în direct la PRO TV, în al treilea meci de calificare la Euro 2021, naționala U21 a Irlandei de Nord.

Tricolorii mici fac spectacol și rămân în cursa pentru calificare la EURO 2021, după ce au învins cu 3-0 naționala Irlandei de Nord.

LIVE TEXT:

Minutul 90+3: Final de meci. România câștigă fără probleme și își asigură 3 puncte importante în lupta pentru calificare.

Minutul 81: Vlad are o intervenție foarte bună și scoate o minge grea trimisă cu capul de un adversar.

Minutul 79: Schimbare la tricolori. Iese Băluță și intră Grigore.

Mesaj către Zelenski: „OK, am reuşit. Acum du-te şi câştigă lupta”

Minutul 78: Băluță vede cartonașul galben.

Minutul. 69: Ies de pe teren Petre, Man și Mihăilă, iar în locul lor intră Drăguș, Ganea și Neicuțescu.

Minutul 67: GOOOL!!!! Ciobanu face 3-0!

Minutul 63: Schimbare la România. Iese Rațiu și intră Velisar.

Minutul 59: GOOOL!!! Valentin Mihăilă punctează pentru 2-0.

Minutul 53: Bară pentru România. Rațiu șutează frumos de la 25 de metri, dar mingea lovește bara.

Minutul 48: GOOOL! România deschide scorul prin Tudor Băluţă.

Minutul 46: A început repriza a doua.

Minutul 45+6: Pauză.

Minutul 45+5:Tricolorii au cerut penalty după un fault asupra lui Ciobanu, dar arbitrii nu au dictat nimic.

Minutul 40: Ciobanu execută excelent lovitura liberă, dar minge este scoasă in extremis de Hughes, abia intrat pe teren.

Minutul 38: Schimbare la oaspeți, iese Galbraith și intră Hughes.

Minutul 37: ROȘU! Portarul advers este eliminat după faultul făcut asupra lui Man.

Minutul 34: Ciocnire violentă între Man și portarul advers. Cei doi fotbalişti primesc îngrijiri medicale.

Minutul 30: Dennis Man șutează peste poarta oaspeților.

Minutul 19: Oaspeții ratează prima ocazie a meciului. Lavery scapă spre poarta noastră, dar ratează dintr-o poziție bună.

Minutul 15: Tricolorii mici joacă prudent, fără să pună prea mare presine pe adversari.

Minutul 1: A început meciul.

România U21 - Irlanda de Nord U21, LIVE pe PRO TV

Selecţionerul Mirel Radoi a anunţat că pentru partida din această seară va efectua câteva schimbări în echipă, pentru a aduce un plus de prospeţime în joc.

"Vom efectua unele schimbări pentru mâine seară. Încercam să aducem forţe proaspete. Unii au acumulat oboseala, alţii vin după accidentari şi nu vrem să riscăm accidentari. Irlanda de Nord o să fie un adversar redutabil, un joc destul de simplu, dar bine pus la punct”, a declarat selecționerul reprezentativei U21, Mirel Rădoi.

„Se poate spune că sunt mai slabi decât Danemarca sau Ucraina, dar fac lucruri simple şi bine puse la punct. Am avut momente precum Contra şi la FCSB, şi aici la naţională de tineret. Şi la EURO am avut probleme, după meciul cu Anglia nu ştiam cum mă cheamă nici cu buletinul în mână. Eu nu sunt aici pentru a creşte cota unui jucător sau a altuia, sunt aici pentru a obţine rezultate", a continuat acesta.

Tricolorii mici, gata să facă pasul spre naționala mare

Alex Pașcanu a declarat că cel mai important lucru în meciul de diseară este ca România U21 să câştige şi speră ca pe viitor să facă pasul spre naţională mare.

"Cel mai important lucru e să câştigăm. Cu emoţii, fără emoţii. N-are importanţă! Irlanda de Nord e o echipă puternică, trebuie să avem grijă cu ei. Avem o grupă echilibrată, cu 4-5 echipe cu şanse de calificare”, a declarat jucătorul CFR-ului.

„Sper că pe viitor să fac şi eu pasul spre echipă mare. Dar deocamdată trebuie să îmi fac bine treaba la U21. Cred că e foarte important să am mai multe meciuri şi la echipa de club, aşa o să-mi vină şi mie şansa la echipa naţională de seniori", a adăugat Pașcanu.

Irlanda de Nord vine cu 5 jucători de la naţională mare pentru meciul cu România. Este vorba despre Conor Hazard, Ciaron Brown, Ehan Galbraith, Alfie McCalmont şi Shayne Lavery.

Înainte de această partidă România ocupa locul 3 în grupa cu 3 puncte după 2 meciuri, la 4 puncte distanţă de liderul Finlanda şi la un punct de Danemarca. Irlanda de Nord se afla pe locul 5 cu 2 puncte după 3 meciuri.

Surprize pregătite de Rădoi în primul 11

ECHIPELE DE START

ROMÂNIA: Vlad - Boboc, Pașcanu, Băluță, Mihăilă, Man, Petre, Oaidă, Chindris, Rațiu, Ciobanu

IRLANDA DE NORD: Hazard - Toal, Balmer, Dunwoody, Mccalmont, Lavery, Galbraith, Gordon, Graham, Mccann, Brown

Meciul România - Irlanda de Nord se va disputa în această seară de la ora 20:30, în direct la PRO TV.

Luptător MMA, suspendat pe viață și bătut de fani, după ce a atacat o fată de ring | VIDEO

România a învins selecţionata Insulelor Feroe cu scorul de 3-0 (0-0), sâmbătă seara, pe Stadionul Torsvollur din Torshavn, în Grupa F a preliminariilor EURO 2020 la fotbal.

România U21 a câștigat, la Ploiești, meciul cu Ucraina U21, în direct la ProTV, scor 3-0, cu două goluri în ultimul sfert de oră.

România, dată în judecată la Viena. Olandezii de la Damen cer rezilierea contractului pentru șantierul naval din Mangalia

Damen a dat România în judecată la Curtea Internaţională de Arbitraj de la Viena, cerând rezilierea acordului de asociere încheiat în 2018, prin care statul român a devenit acţionar majoritar (51%) al companiei Damen Shipyards Mangalia SA.

Senatul SUA a aprobat mult așteptatul ajutor pentru Ucraina. Va primi un uriaş pachet de asistenţă militară şi economică

Statele Unite au adoptat marţi un uriaş pachet de asistenţă militară şi economică pentru Ucraina, rezultatul lunilor de negocieri extrem de tensionate şi laborioase din Congres.

Un nou val de praf saharian a ajuns în România. Un strat de nisip fin s-a așezat pe mașini

Un nou val de praf saharian a ajuns în România. Încă din zorii zilei de miercuri, un strat de nisip fin s-a așezat pe mașini, după ce cu o noapte înainte a plouat.