Romania-Norvegia 33-35 in semifinalele Campionatului Mondial de Handbal. Cine va fi adversarul Romaniei din finala mica

Romania - Norvegia, in semifinalele Campionatului Mondial de Handbal

Romania-Norvegia. Echipa nationala de handbal a fost invinsa de reprezentativa Norvegiei, scor 35-33, dupa prelungiri, si a ratat calificarea in finala Campionatului Mondial de Handbal.

Natonala lui Tomas Ryde a inceput meciul foarte bine si a condus cu 2-0, insa apoi au primit 4 goluri consecutive. Norvegia a condus apoi urmatoarele 45 de minute meciul, scorul la pauza fiind 13-17, dupa ce Paula Ungureanu a aparat un 7 metri la ultima faza.

In minutul 48, Romania a reusit sa revina spectaculos si a condus chiar la 2 goluri, insa nordicele au revenit in meci si au egalat. Cele doua echipe au mers apoi "bara la bara", iar in minutul 59 scorul era 27-27.

Cu doar doua secunde ramase, Elisei a aruncat de la 9 metri, in diagonala, insa portarul Norvegiei a reusit sa respinga in aut mingea care ne-ar fi dus in finala.

In prelungiri, Norvegia a jucat aproape perfect, beneficiind si de o eliminare de doua minute, si au condus chiar si cu 3 goluri la un moment dat. Romania a reusit insa sa revina din nou si s-a apropiat la un gol, insa nordicele au avut ultimul atac si nu au mai pierdut mingea, reusind chiar sa inscrie.

Finala Campionatului Mondial va fi Norvegia - Olanda, in timp ce Romania se va lupta cu Polonia pentru locul 3.

Desfasurarea meciului, livetext:

Minutul 70: Norvegia marcheaza cu doua secunde ramase din meci si va ajunge in finala. Meciul se termina Romania - Norvegia 33-35.

Minutul 69: 33-34, Norvegia are atacul cu 40 de secunde ramase.

Minutul 69: 32-33 Primim gol in superioritate, insa reactionam imediat si inscriem. Finalul este dramatic.

Minutul 68: 31-32 Romania marcheaza rapid de 2 ori si revine in meci. Vom avea superioritate in finalul meciului.

Minutul 68: 29-32, norvegiencele par ca s-au desprins decisiv.

Minutul 67: Norvegiencele trimit in bara, insa Romania rateaza din nou atacul. Am marcat doar 2 goluri in aceste prelungiri.

Minutul 65: 29-31, Norvegia marcheaza cu cateva secunde inainte de finalul reprizei.

Minutul 64: 29-30, gol senzational Melinda Geiger, marcam iar in inferioritate.

Minutul 64: 28-30, Norvegia marcheaza din 7 metri si vom avea si om in minus doua minute.

Minutul 63: 28-29 Gol Ada Nechita, unul extrem de important!

Minutul 62: 27-29 Ratam iar atacul, iar norvegiencele se duc la 2 goluri in fata. Am revenit insa in acest meci si de la 4 goluri.

Minutul 61: 27-28 Au inceput prelungirile. Romania rateaza atacul, iar norvegiencele marcheaza dupa ce mingea loveste de doua ori bara.

Minutul 60: 27-27, vor fi prelungiri! Elisei a aruncat la poarta cu doua secunde ramase, insa portarul norvegian a aparat.

Minutul 58: Mai sunt 80 de secunde de jucat. Avem atacul, iar Tomas Ryde a cerut time-out. Final absolut dramatic, la fel ca in meciul cu Danemarca.

Minutul 58: Iarasi bara Romania! Este pentru a treia oara cand se intampla asta in ultimele 5 minute.

Minutul 57: Pana acum, am evoluat 10 minute in total in inferioritate, in timp ce norvegiencele doar 6.

Minutul 57: Fortare Norvegia, vom avea sansa de a prelua conducerea.

Minutul 57: 27-27, Geiger marcheaza in inferioritate!

Minutul 56: Romania rateaza atacul, iar la faza urmatoare Paula Ungureanu reuseste sa apare 7 metri! Vom evolua 2 minute in inferioritate insa.

Minutul 56: 26-27 Norvegia preia iar conducerea. Speram ca Paula Ungureanu va putea face iar minuni pentru a reveni in meci.

Minutul 55: 26-26 Gol Elisei, din nou egalitate!

Minutul 55: Time-out cerut de Romania.

Minutul 55: 25-26 Reusim sa egalam, insa din pacate iar primim gol dupa 5 secunde.

Minutul 53: 24-25 Norvegiencele conduc in acest final de meci.

Minutul 52: 24-24 Norvegia reuseste sa egaleze.

Minutul 52: 24-23 Marcam in inferioritate numerica!

Minutul 51: 23-23 Neagu arunca in bara transversala, apoi mingea cade pe linia portii. Norvegia egaleaza la faza urmatoare, iar Neagu este eliminata pentru 2 minute.

Minutul 50: 23-22 Neagu marcheaza iar, insa in doar 5 secunde norvegiencele dau replica si revin la un gol.

Minutul 49: Apara Paula Ungureanu din nou!

Minutul 48: 22-21, Gol Neagu! Avem mare nevoie ca starul nostru sa evolueze la capacitate maxima in acest final.

Minutul 47: 21-21. Romania va evolua si in inferioritate 2 minute.

Minutul 46: Ada Nechita rateaza, insa avem in continuare un gol avans.

Minutul 45: Paula Ungureanu este extraordinara! O noua aruncare aparata.

Minutul 44: 21-20 Fantastic! Am revenit de la 3 goluri si am preluat conducerea.

Minutul 43: 20-20! Romania egaleaza din 7 metri si vom avea superioritate 2 minute.

Minutul 41: 19-20 GOL NEAGU! Un singul gol mai este diferenta acum.

Minutul 41: Paula Ungureanu apara extraordinar si ne ofera sansa de a reveni in meci.

Minutul 40:18-20 Marcheaza Ada Nechita, ne apropiem la doua goluri!

Minutul 36: 17-20 Portarul nordicelor apara doua aruncari si, din pacate, ajungem iar la trei goluri in spate.

Minutul 34: 17-18 Ambele echipe isi fructifica atacul.

Minutul 32: 16-17 Gol Neagu, Romania se apropie la un gol.

Minutul 31 15-17 Inceput perfect de repriza! Gol Romania si eliminare pentru Norvegia.

Minutul 30: Paula Ungureanu apara 7 metri si ne tine in joc! 14-17 este scorul pauzei.

Minutul 29: Un nou atac ratat de Romania, iar Norvegia va avea sansa in acest final de repriza sa se distanteze.

Minutul 28: 14-17 Diferenta se mentine, insa nu este de nerecuperat.

Minutul 26: Ratam doua atacuri consecutive si ramanem la 3 goluri in spate.

Minutul 25: 13-16, insa vestea buna este ca devenim tot mai eficienti pe atac.

Minutul 24: 12-15 Oana Manea marcheaza iar!

Minutul 23: 11-15 Norvegia nu rateaza niciun atac si isi mentine avansul.

Minutul 22: 11-14 Ada Nechita marcheaza un gol vital.

Minutul 21: 10-14, se pare ca time out-ul nu le-a ajutat deloc pe jucatoarele noastre, care in ultimele 5 minute au marcat o data si au primit 5 goluri.

Minutul 20: 10-13 Norvegia nu iarta si se distanteaza la 3 goluri.

Minutul 20: Scapam mingea in afara terenului, iar norvegiencele vor avea atacul.

Minutul 19: 10-12 Ambele echipe transforma atacul, iar diferenta se mentine.

Minutul 18: 9-11 Norvegia se distanteaza, dupa doua executii de exceptie.

Minutul 17: 9-9, ambele echipe isi fructifica atacul iar scorul este in continuare egal.

Minutul 16: 8-8, Eliza Buceschi egaleaza!

Minutul 15: 7-8, Norvegia preia iar conducerea.

Minutul 14: 7-7 Oana manea inscrie, insa norvegiencele dau replica imediat si egaleaza.

Minutul 13: 6-6 Norvegia egaleaza imediat.

Minutul 12: 6-5 pentru Romania! Neagu obtine un 7 metri si tot ea inscrie.

Minutul 11: 5-5 Neagu inscrie al doilea gol consecutiv si egaleaza situatia.

Minutul 10: 4-4! Se repeta scenariul, insa cu noroc pentru Romania. Norvegia a lovit bara iar Romania a egalat.

Minutul 7: 2-4 Romania loveste bara iar Norvegia se distanteaza.

Minutul 6: 2-3, Norvegia preia conducerea.

Minutul 5: 2-2 Norvegia reuseste sa egaleze rapid, in minutul 6.

Minutul 3: 2-0 pentru nationala lui Tomas Ryde, care joaca excelent in acest debut.

Minutul 1: 1-0 pentru Romania, care deschide repede scorul

Romania-Norvegia. Romania s-a calificat in semifinale dupa ce a dispus, miercuri, la Herning, cu scorul de 31-30 dupa prelungiri, de reprezentativa tarii gazda. Romania a eliminat, in optimi, campioana mondiala en-titre, Brazilia, cu scorul de 25-22 (13-8), anterior incheind pe locul patru in grupa D.Obiectivul nationalei Romaniei la CM din Danemarca a fost clasarea pe unul din primele opt locuri, acesta fiind deja indeplinit.

Campionatul Mondial reprezinta si un criteriu de calificare la Jocurile Olimpice de la Rio, castigatoarea competitiei obtinand calificarea direct, in timp ce echipele de pe locurile 2-7, alaturi de alte sase echipe cu cel mai bun ranking continental, vor avea drept de joc la turneele preolimpice, programate in perioada 18-20 martie 2016. Echipele calificate la turneele preolimpice vor fi anuntate de IHF dupa incheierea CM din Danemarca.

La editia din 2013, echipa Romaniei s-a clasat pe locul 10, ultima medalie mondiala - argint - datand din 2005.Echipa Romaniei este singura din lume care a participat la toate editiile Campionatului Mondial. La editia din 2013, titlul mondial a fost cucerit de Brazilia.

Norvegia este singura echipa creditata cu sanse la intrarea in careul de asi la debutul competitiei, Olanda si Polonia sunt veritabile surprize, in timp ce Romania pare a fi alta echipa decat cea care a evoluat in faza grupelor si era invinsa de Spania, Norvegia si Rusia.

Intr-o reeditare a finalei de la JO 2012 (castigata de Norvegia) si EURO 2012 (Muntenegru), Norvegia a invins la limita Muntenegru in sferturi, cu 26-25 (13-11). Muntenegru a inceput mai bine meciul si a condus cu 3-1, 5-3, 7-5, dar scandinavele au preluat controlul jocului prin minutul 20 si s-au desprins pe tabela la 12-8 (26), dupa patru goluri consecutive. Muntenegru a avut o zvacnire in repriza a doua si a condus cu 16-15 (38).

Norvegia a recuperat controlul, in urma unei serii de patru goluri (unul primit), scorul devenind 19-17 (43). Echipa din Balcani a egalat la 21-21 (48), dar nordicele au reusit trei goluri la rand, 24-21 (54). Muntenegru a mai avut o fortare, s-a apropiat la un gol, dar Norvegia a punctat prin Loke si Mork si a decis soarta meciului. Muntenegru a mai marcat doua goluri in ultimele minute, dar victoria a revenit Norvegiei. Majda Mehmedovic si Jovanka Radicevic au fost cele mai bune marcatoare de la invinse, cu 6 goluri, fiecare, iar Nora Mork a fost MVP-ul scandinavelor, cu 8 goluri.

Nici Charleston, nici Stuttgart: unde ar putea juca Simona Halep al doilea turneu la revenirea în tenis

Romania s-a calificat in semifinalele Campionatului Mondial de Handbal, dupa ce a invins echipa gazda, Danemarca, scor 31-30.

Nationala feminina de handbal a Romaniei s-a calificat îin sferturile de finala ale Campionatului Mondial din Danemarca, dupa ce a invins surprinzator Brazilia, campioana en titre, cu scorul de 25-22 (13-8), duminică seara, la Kolding,

Gheorghe Gruia, fost campion mondial la handbal masculin, a murit la 75 de ani

Fostul campion mondial la handbal Gheorghe Gruia a decedat, miercuri, in Mexic, la varsta de 75 de ani, au confirmat pentru AGERPRES fostii sai coechipieri de la echipa nationala.

Localnicii din Brăila povestesc îngroziți incidentul cu drona militară căzută lângă oraș: „Un huruit și pe urmă buuuuum!”

Este alertă în Brăila, după ce o dronă militară s-ar fi prăbușit, joi seară, pe un câmp, la câțiva kilometri de oraș.

Primele imagini cu rămășițele dronei căzute în Brăila. Ce este inscripționat pe ele | FOTO

Au apărut primele imagini cu rămășițele dronei militare care s-a prăbușit în Brăila, în Insula Mare.

A fost deschis cel mai modern aeroport din România. Va deveni al doilea din țară după Otopeni | FOTO & VIDEO

A fost inaugurat terminalul T4 al Aeroportului Iaşi, vineri, cel mai modern din România.