ROMÂNIA - NORVEGIA 1-1. Tricolorii au fost egalați dramatic în prelungiri

Bancu
Pro TV

România ratează dramatic victoria în meciul contra Norvegiei, contând pentru calificarea la EURO 2020, și rămâne pe locul trei în grupă. Meciul a fost transmis LIVE VIDEO la PRO TV.

România a fost egalată de Norvegia în prelungirile partidei și nu reușește să profite de remiza dintre Suedia și Spania. Pentru tricolori urmează un meci decisiv în vederea calificării, contra Suediei.

Tricolorii au scos doar un punct din această partidă și sunt obligați să bată Suedia, dacă vor să mai spere la calificare.

LIVE TEXT

Minutul 96. Final de meci. România - Norvegia se încheie 1-1.

Minutul 94: Finalul se joacă pe contre. Tricolorii trec pe lângă gol prin Andone.

Minutul 92: Gol Norvegia. Oaspeții egaleză prin Sorloth.

Minutul 90: Se acordă 6 minute de prelungiri.

De ce „urăște” Donald Trump Ucraina. În 2019 i-a spui lui Zelenski: „Ucraina știe multe despre asta”

Minutul 84: Schimbare la tricolori. Iese Anton, accidentat. Este înlocuit de Bordeianu.

Minutul 80: Nistor vede cartonașul galben.

Minutul 77: Schimbare la România. Iese Mitriță și intră Nistor.

Minutul 65: Ocazie mare pentru România! Andone trimite cu capul în transversală.

Minutul 63: Schimbare în echipa tricolorilor. Iese Pușcaș și intră Andone.

Minutul 61: GOOOL România! Mitriță deschide scorul după o acțiune superbă.

Minutul 52: Pușcaș ratează o lovitură de pedeapsă!!

Minutul 51: Penalty pentru România. Centralul dictează lovitură de la 11 metri după o intrare la Bancu.

Minutul 46: A început repriza secundă.

Minutul 45+1: Pauză pe Arena Națională.

Minutul 45: Ocazie uriașă pentru România. Mitriță șutează excelent de la marginea careului, dar portarul advers respinge în corner.

Minutul 43: Cartonaș galben pentru Benzar, după un fault la King.

Minutul 33 - Puşcaş cade în careul advers, însă centralul partidei nu acordă nimic.

Minutul 21: King șutează periculos, dar mingea trece pe lângă poarta lui Tătărușanu.

Minutul 16: O nouă ocazie pentru tricolori! Stanciu șutează de la 16 metri, dar mingea e prinsă de portarul advers.

Minutul 15: Mitriță ratează o ocazie importantă. Are o incursiune frumoasă, dar șutul lui trece pe lângă poartă.

Minutul 13: Tătărușanu are o paradă senzațională în fața lui Odegaard.

Minutul 7: România continuă să preseze. Benzar șutează pe lângă poartă, de la 25 de metri.

Minutul 2: Tricolorii ratează prima ocazie prin Pușcaș. Șutul său se duce însă peste poartă.

Minutul 1: A început meciul.

Selecționerul Cosmin Contra, temător

Selecționerul României, Cosmin Contra, a declarat într-o conferință de presă despre acest meci: „Norvegia a făcut un meci foarte bun împotriva Spaniei, nu m-a surprins rezultatul de egalitate. Cred că este un rezultat meritat al lor. Mâine mă aştept la un meci foarte greu, din toate punctele de vedere. Speram să facem un meci foarte bun, ne-am antrenat foarte bine, am încredere în jucătorii mei. Echipa Norvegia este puternică, atât fizic, cât şi pe fază de atac.”

„Niciunul dintre cei trei adversari cu care mai avem de jucat în această grupa nu este unul uşor. La niciun meci nu transmit jucătorilor mei să joace la egal. Accidentările din Feroe ne-au dat puţin planurile peste cap. Jucătorii care au venit de urgenţă s-au antrenat foarte bine şi am mare încredere în ei. În principiu, m-am hotărât asupra cuplului de fundaşi centrali, dar totul depinde de ultimul antrenament. Şi Toşca este o variantă de fundaş central pentru că joacă acest post la echipa lui de club", a adăugat acesta.

Echipe de start:

Echipa de start a României (4-2-3-1): Tătărușanu - Benzar, Nedelcearu, Rus, Bancu - Anton, Marin - Deac, Stanciu, Mitriță - Pușcaș

Rezerve: Niță, Radu, Andone, Bordeianu, Burcă, Cicâldău, Coman, Hagi, Keșeru, Mogoș, Nistor, Toșca

Echipa de start a Norvegiei (4-4-2): Jaarstein - Elabdellaoui, Hovland, Ajer, Aleesami - Johansen, Berge, Selnaes, Henriksen - King, Odegaard

Rezerve: Nyland, Rossbach, Elyounoussi M., Elyounoussi T., Glesnes, Johnsen, Meling, Midtsjo, Normann, Rosted, Sorloth, Svensson

Meci greu contra nordicilor

Până acum, România a jucat de 12 ori contra reprezentativei Norvegiei, dar, dintre acestea, doar 5 întâlniri au fost oficiale. Per total, România a câştigat 4 partide, norvegienii s-au impus de 2 ori, iar 6 dispute s-au terminat la egalitate. Din cele 5 meciuri oficiale, “tricolorii” au câştigat 1 meci, au pierdut 1 partidă şi au obţinut 3 remize.

Record mondial stabilit de România

România ar putea stabili un record mondial la medicul cu Norvegiei, dacă în tribune vor fi 30.000 de suporteri copii.

Recordul all-time de spectatori la o partidă organizată de UEFA la care este permis exclusiv accesul copiilor este de 22.000 de fani. Recordul datează de luna trecută, la partidă Partizan Belgrad - AZ Alkmaar din Europa League au fost 22.000 de copii sub 14 ani şi însoţitorii lor.

Naționala României a fost sancționată din cauza suporterilor de la meciul cu Spania. Din acest motiv UEFA a înterzis suporterii în tribunele României. Sunt acceptați doar copiii cu vârste de până la 14 ani, potrivit sport.ro.

Potrivit FRF, la ora jocului România - Norvegia pe Naţional Arena vor fi peste 30.000 copii.

Selecționerul Norvegiei se teme de copii. „Sper că nu vom fi nevoiți să luăm măsuri”

Lars Lagerback, selecționerul Norvegiei, a oferit o declarație total neașteptată legată de cei peste 30.000 de copii ce vor fi prezenți pe Arena Națională.

"Sper că fanii voștri tineri se vor comporta frumos și nu precum predecesorii lor, pentru că altfel vom fi nevoiți să luăm măsuri atât noi cât și celelalte țări. Aș fi foarte dezamăgit dacă se va întâmpla ce s-a întâmplat și în trecut”, a spus Lagerback, în cadrul unei conferințe de presă.

Sunt lucruri îngrijorătoare și nu știu cum ar trebui să reacționăm. Nu știam că UEFA are aceste reguli. Nu înțeleg această regulă, dar trebuie să o respect”, a adăugat acesta.

Programul mijloacelor de transport în comun s-a prelungit pentru această seară

Într-un comunicat al Metrorex, aceștia declară: „Ministerul Transporturilor şi Metrorex, alături de Federaţia Română de Fotbal, vin în sprijinul publicului participant la partida de fotbal dintre selecţionatele României şi Norvegiei, ce se va desfăşura pe Arena Naţională şi anunţă că marţi, 15 octombrie 2019, trenurile vor circula, pe toate magistralele de metrou, după un program prelungit cu o oră.”

„Ultimele trenuri de metrou vor pleca de la staţiile capăt de magistrală la ora 00:30 pe Magistrala 1, Magistrala 2 şi Magistrala 3, respectiv la ora 00:45 pe Magistrala 4”, se arată comunicatul.

NEWS ALERT Veste uriașă pentru Simona Halep!

Naționala U21 a României a învins cu 3-0, în direct la PRO TV, în al treilea meci de calificare la Euro 2021, naționala U21 a Irlandei de Nord.

România a învins selecţionata Insulelor Feroe cu scorul de 3-0 (0-0), sâmbătă seara, pe Stadionul Torsvollur din Torshavn, în Grupa F a preliminariilor EURO 2020 la fotbal.

România U21 - Ucraina U21 3-0 în calificările pentru Euro2021. Două goluri pe final de meci

România U21 a câștigat, la Ploiești, meciul cu Ucraina U21, în direct la ProTV, scor 3-0, cu două goluri în ultimul sfert de oră.

Întâlnire de taină la Damasc. Presa din Siria: Șeful Serviciului Secret din România, față în față cu Bashar al-Assad

Un diplomat european a dezvăluit, miercuri, pentru Syria TV, că Serviciului Secret din România a vizitat Siria și s-a întâlnit cu președintele Bashar al-Assad și cu directorul serviciilor de informații siriene, Hossam Luke.

Tehnologia care poate apăra România în cazul unui atac cu rachete balistice. A fost testată cu succes de Israel și SUA

Israelul și Statele Unite au folosit pentru prima oară într-o situație reală interceptoarele de rachete balistice împotriva proiectilelor lansate de Iran.

România, mamă vitregă pentru elevi. „Masa caldă” e, de fapt, rece în peste 60% din cazuri. Nu toți copiii o primesc

"Masa caldă" în școli este în peste 60% din cazuri un sendviș sau un pachet cu hrană rece. Programul național funcționează doar într-o treime dintre școlile alese de Ministerul Educației, care dă vina pe incompetența autorităților locale.