Reactii dupa Romania-Elvetia 1-1. Iordanescu:"Am avertizat echipa sa nu ne retragem". Ce a declarat despre meciul cu Albania

Anghel Iordanescu

Romania a obtinut doar un egal cu Elvetia, in etapa a doua a grupelor UEFA EURO 2016, astfel ca este vital sa invingem Albania in meciul trei, pentru a ne putea califica in optimi.

Toata Romania vede Romania! Din 9 iunie, ProTV transmite cea mai importanta competitie a anului 2016 - UEFA EURO 2016.

VEZI AICI VIDEO GOLURILE DIN ROMANIA - ELVETIA 1-1

Cititi in articol:
► Iordanescu: "Am avertizat echipa sa nu se retraga"
► Sapunaru: "Elvetia ne-a dominat tot meciul"
► Selectionerul Elvetiei, reactie dura despre penaltyul Romaniei
► Pintilii: "Suntem la acelasi nivel cu Albania"

Romania - Elvetia 1-1, reactii dupa partida:

Anghel Iordanescu: "Am avertizat echipa sa nu ne retragem"

"Am facut o prima repriza buna, am marcat si am avut si alte situatii bune. Ma refer la sutul lui Chipciu si bara lui Sapunaru.

In repriza a doua ne-am dorit sa marim avanjatul. Am avertizat echipa sa nu ne retragem si sa punem probleme pe benzile laterale. Am cazut din pacate fizic, nu am mai avut posesia si forta sa dezvoltam jocul si am fost nevoiti sa facem 2 schimbari fortate.

O victorie cu Albania ne da sansa de a iesi din grupe.

Ne-am propus sa castigam meciul cu Elvetia, poate daca marcam golul 2, reuseam sa inchidem jocul.

Baieii au facut efort, au alergat, dar din pacate nu am reusit sa controlam jocul sau sa mentinem forta din prima repriza.

Suferim mult din punct de vedere fizic. Ne e greu sa ducem 2 meciuri in 4 zile, de aceea am incercat sa aducem cativa jucatori proaspeti in primul 11. Asa cum ati observat, in partea a doua a reprizei secunde am suferit mult. Poate daca nu faceam schimbarile fortate, probabil ca jocul nu ar fi suferit asa de mult."

Sapunaru: "Elvetia ne-a dominat tot meciul"

"A fost un meci mai greu decat cu Franta. Elvetia are o echipa mai omogena, ne-a dominat tot meciul. Atata timp cat pastram sanse de calificare, suntem multumiti.

Incercam sa ne calificam mai departe, pentru tara."

Selectionerul Elvetiei, despre penalty: "Daca toate faulturile de acest gen se fluiera, atunci trebuie sa se fluiere tot timpul"

"Am avut ocazii, am reactionat bine mental dupa primul nostru meci complicat cu Albania, dar si dupa ce romanii au deschis scorul. Va trebui sa muncim pentru a avea ocazii mai bune, trebuie sa fim mai eficienti. Cu Franta va trebi sa fim mai buni, pur si simplu. Apararea noastra a facut un meci bun, jucatorii au facut putine greseli. Djourou a jucat mult mai bine ca in meciul cu Albania."

DESPRE PENALTY: "Daca toate faulturile de acest gen se fluiera, atunci trebuie sa se fluiere tot timpul."

Xhaka: "Trebuia sa avem 2-0 sau 3-0 la pauza"

"Ar fi trebuit sa conducem cu 2-0 sau 3-0 la pauza. Ne-am creat multe ocazii. Meciul cu Franta va reprezenta o experientaincredibila pentru noi", a declarat Granit Xhaka.

Torje: "Cu patru puncte putem merge mai departe"

"Este greu, pentru ca ne-am dorit foarte mult si puteam sa obtinem victoria. Plecam cu un punct, avem inca sanse reale de calificare. La un Campionat European valorile sunt egale, toate meciurile s-au terminat la un gol diferenta, maximum doua. Daca marcam in startul celei de-a doua reprize era altceva. Acest punct e bun pentru noi, cu patru puncte putem merge mai departe. Am incercat sa practicam acelasi joc, am primit gol dintr-o faza fixa. Trebuie sa uitam ce s-a intamplat la acest meci si sa ne gandim la partida urmatoare. Sanse sunt in continuare, important era sa nu pierdem", a spus Torje, la Dolce Sport.

Chiriches: "Iar am luat gol imparabil"

"A trebuit sa suferim, sa luptam pentru fiecare minge. Ne-am luptat, dar din pacate nu am reusit sa castigam. Iar am luat un gol imparabil, cred ca la simgura lor sansa de gol din repriza a doua. Ne-am luptat, asta a fost... Trebuie sa ne luptam pentru victorie impotriva Albaniei. Speram sa fim suta la suta apti si sa castigam. Sanse de calificare sunt, ne trebuie acea victorie contra Albaniei", a spus Chiriches la Dolce Sport, potrivit News.ro.

Claudiu Keseru: "Cred ca echipa este de laudat"

"Cred ca este un rezultat echitabil. Ne-am facut treaba, am condus timp de 35 de minute, am mai avut cateva ocazii, dar echipa a dat tot ce a avut mai bun.

Era important sa nu pierdem pentru a mai spera la calificare. Trebuie sa castigam ultimul meci si cu siguranta cu 4 puncte vom fi calificati.

Se putea mai mult, bineinteles. Am avut situatii care se puteau mai bine jucate. Echipa este de laudat, s-a facut un meci consistent si am castigat un punct."

Mihai Pintilii: "Suntem la acelasi nivel cu Albania"

"Important este ca s-a terminat egal. Vom aborda meciul cu Albania la victorie si trebuie sa castigam, ca sa iesim din grupe. Suntem la acelasi nivel cu Albania.

Nu avem ce sa pierdem cu Albania. Trebuie sa atacam, nu mai putem sa asteptam, ca nu avem ce. E o placere sa joci fotbal la UEFA EURO 2016."

Nici Charleston, nici Stuttgart: unde ar putea juca Simona Halep al doilea turneu la revenirea în tenis

Romanii de pe stadionul Parc de Princes din Paris s-au bucurat atat de mult dupa golul inscris de Bogdan Stancu, din penalty, incat au aprins cateva torte in tribune.

Romania a terminat la egalitate, miercuri, scor 1-1, meciul al doilea din grupa A de la UEFA EURO 2016, disputat impotriva Elvetiei.

Romania - Elvetia 1-1. Motivul pentru care un francez a ales sa sustina echipa Romaniei

LIVE BLOG UEFA EURO 2016 ZIUA 6| Romania a incheiat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat miercuri impotriva Elvetiei.

Localnicii din Brăila povestesc îngroziți incidentul cu drona militară căzută lângă oraș: „Un huruit și pe urmă buuuuum!”

Este alertă în Brăila, după ce o dronă militară s-ar fi prăbușit, joi seară, pe un câmp, la câțiva kilometri de oraș.

Primele imagini cu rămășițele dronei căzute în Brăila. Ce este înscripționat pe ele | FOTO

Au apărut primele imagini cu rămășițele dronei militare care s-a prăbușit în Brăila, în Insula Mare.

A fost deschis cel mai modern aeroport din România. Va deveni al doilea din țară după Otopeni | FOTO & VIDEO

A fost inaugurat terminalul T4 al Aeroportului Iaşi, vineri, cel mai modern din România.