Presa germana il celebreaza pe Gotze, "Zeul fotbalului". Low: Arata intregii lumi ca esti mai bun ca Messi!

GERMANIA - ARGENTINA

"1954. 1974. 1990. 2014! Germania este campioana mondiala", a scrie site-ul Spiegel dupa al patrulea titlu castigat de echipa lui Joachim Low, in timp ce Mario Gotze este erou pentru presa germana, informeaza AFP.

"De data asta ai reusit. In sfarsit!" a titrat Bild, afisand o fotografie a trofeului Jules Rimet. "Götze, Zeul fotbalului", a mai scris cel mai citit ziar din Germania. "Multumim, Jogi (Löw)! Multumim, baieti! Ne-ati facut atat de fericiti"..."Ne inclinam in fata antrenorului Jogi Löw. Acest titlu este opera lui de arta. Concentrat, a condus echipa de-a lungul turneului. El este linistit dupa marile victorii si ramane calm dupa meciurile dificile", a scris Bild.

"Götze, eliberatorul", a titrat Frankfurter allgemeine Zeitung. "Pentru prima oara o echipa europeana a castigat un turneu mondial in America de Sud (...) Titlul Germaniei este meritat", a scris sursa citata.

"In 2006 si 2010, echipa a ajuns aproape, dar a esuat in semifinale. In 2014, echipa si antrenorul au fost mai maturi si au luat titlul", a scris FAZ, salutand "poate cea mai buna generatie din istoria fotbalului german".

"Campioni mondiali! Nationala si-a tinut promisiunea. Claxoanele de duminica vor creste cand echipa va ajunge la Berlin marti", a scris Neue Osnabrücker Zeitung.

Germania a castigat Cupa Mondiala pentru a patra oara in istorie, in urma victoriei de duminica, de pe arena Maracana din Rio de Janeiro, obtinuta dupa prelungiri, scor 1-0, in fata selectionatei Argentinei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Mario Gotze, in minutul 113, dupa o pasa de la Andre Schurrle.

Gotze: Nu prea stiu ce s-a intamplat dupa ce am marcat

Marcatorul singurului gol al finalei Cupei Mondiale, castigata de Germania, scor 1-0, in fata Argentinei, a declarat ca nu prea stie ce s-a intamplat dupa ce a reusit sa marcheze. "Este incredibil. Nu stiu cum sa descriu golul, nu prea stiu ce s-a intamplat dupa ce am marcat. Voi sarbatori cu echipa si cu tara. Este un vis devenit realitate, mai ales in Brazilia. Meritam acest trofeu", a declarat Gotze, intrat pe teren in minutul 88, in locul lui Miroslav Klose, cel mai bun marcator din istoria CM, cu 16 goluri.

"Anul nu a fost usor pentru mine, asa cum nu a fost nici acest turneu. Dar sunt fericit ca sunt aici. M-am antrenat si am muncit mult. Datorez mult familiei si iubitei mele (modelul Ann Kathrin Brommel), care au crezut mereu in mine", a mai spus atacantul echipei Bayern Munchen, desemnat jucatorul meciului.

Miroslav Klose a afirmat ca in momentul schimbarii i-a spus lui Götze: "Tu poti marca". "Este exceptional, totul a fost perfect, publicul, atmosfera. Am incheiat pe doi si pe trei, dar titlul este minunat. Inca nu realizez", a spus Klose.

Low catre Gotze: Arata intregii lumi ca esti mai bun ca Messi!

Joachim Low a declarat ca i-a spus atacantului Mario Gotze, inainte de a intra in teren in minutul 88 al finalei Cupei Mondiale cu Argentina, sa arate intregii lumi ca este mai bun decat Lionel Messi. "I-am spus: «Arata intregii lumi ca esti mai bun ca Messi, tu poti decide acest meci». Aveam un presentiment bun pentru el, este un jucator ce poate face orice. Gotze este un copil foarte talentat, poate face lucruri extraordinare. Este rafinat, poate decide un meci si marcheaza goluri minunate'', a declarat Low.

Cine s-ar fi așteptat? Pe ce loc este pusă naționala României de The Guardian înainte de EURO 2024

Germania a scris duminica din nou istorie si a castigat finala Cupei Mondiale de Fotbal, dupa 24 de ani de asteptare. A invins-o pe Argentina, cu 1-0. Iar golul care a adus victoria a venit abia in cea de-a doua repriza de prelungiri.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Germania si Argentina s-au intalnit in finala Cupei Mondiale, la fel ca in 1986 si 1990. Meciul s-a jucat pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro. Lionel Messi ramane, insa, fara trofeu cu nationala Argentinei.

Rusia e deranjată de modernizarea bazei de la
Rusia e deranjată de modernizarea bazei de la "Mihail Kogălniceanu" și susține că NATO se pregătește pentru război

Activitățile NATO în Europa de Est și în regiunea Mării Negre au ca scop pregătirea unui posibil conflict cu Rusia, a anunțat, joi, Ministerul rus de Externe, informează RIA Novosti.

Kirilo Budanov: Federația Rusă a știut despre planificarea unui atac terorist în regiunea Moscova încă din februarie

Conform declarațiilor șefului spionajului militar ucrainean, Kirilo Budanov, Rusia era conștientă încă din luna februarie de planurile pentru atacul terorist din Moscova, însă a ales să nu intervină.

Decizie finală privind închiderea magazinelor în weekend. Anunțul făcut de premierul Ciolacu

Premierul Marcel Ciolacu a declarat, joi, că din semnalele primite din rândul societăţii, rezultă clar că nu este oportun ca magazinele să fie închise în weekend.