Peste 3 milioane de romani s-au uitat la Steaua pe ProTV in minutul de aur. Cine este cel mai periculos adversar din play-off

×
Codul embed a fost copiat

Steaua s-a calificat pentru a 11-a oara in grupele unei competitii europene. Ros-albastrii au stabilit astfel un nou record pentru o echipa din Romania, dupa ce au trecut de Aktobe cu scorul de 2-1.

Locul in grupele Europa League este deja asigurat, insa stelistii mai au un pas daca vor in Champions League. Miza calificarii in cea mai importanta dintre competitii este insa uriasa si merita orice efort: 20 de milioane de euro!

Meciul a inceput perfect pentru Steaua. Dupa doar 3 minute de joc, romanii au deschis scorul prin Chipciu, dupa o pasa excelenta a lui Adi Popa. Parea ca partida va fi una lejera, insa Sanmartean a iesit accidentat inca din minutul 12, iar planurile tactice au fost date peste cap. Jocul extrem de dur al kazacilor nu i-a oprit, insa, pe ros albastrii, care au reusit sa majoreze diferenta tot in prima repriza.
In minutul 39, Nicusor Stanciu a reluat din prima sub bara transversala, iar mingea a ajuns in poarta.

Chiar daca au ramas cu un om mai putin, kazacii au reusit sa le dea emotii stelistilor. In minutul 85, au redus diferenta la 2-1, prin autogolul lui Filip.

Steaua a iesit, insa, invingatoare, si s-a calificat in play-off-ul Ligii Campionilor, dupa ce in tur rezultatul a fost 2-2. Si, pentru ca are deja locul asigurat in Europa League, a stabilit un nou record - a 11-a prezenta consecutiva in grupele unei competitii europene.

In play-off, cel mai dificil adversar al Stelei ar putea fi Legia Varsovia. Altfel, Steaua ar mai putea sa dea peste Slovan Bratislava, Maribor, Aalborg sau Malmo, din Suedia.

Meciul Steaua - Aktobe a strans in fata televizoarelor peste 3,2 milioane de romani, in minutul de aur. Pe segmentul publicului urban, PRO TV a inregistrat 12, 9 puncte de rating si 34,3 cota de piata, in timp ce urmatorul post clasat a inregistrat 4,5 puncte de rating si 12,1 cota de piata.

Nici Charleston, nici Stuttgart: unde ar putea juca Simona Halep al doilea turneu la revenirea în tenis

Meciul din mansa retur a turului doi al UEFA Champions League a pozitionat din nou PRO TV in topul audientelor.

Meciul pe care Steaua l-a castigat, sambata seara, cu 2 la 1 in fata Rapidului a inceput mai devreme pentru suporteri.

Localnicii din Brăila povestesc îngroziți incidentul cu drona militară căzută lângă oraș: „Un huruit și pe urmă buuuuum!”

Este alertă în Brăila, după ce o dronă militară s-ar fi prăbușit, joi seară, pe un câmp, la câțiva kilometri de oraș.

Primele imagini cu rămășițele dronei căzute în Brăila. Ce este înscripționat pe ele | FOTO

Au apărut primele imagini cu rămășițele dronei militare care s-a prăbușit în Brăila, în Insula Mare.

20 de ani de la aderarea României la NATO, „cea mai puternică alianţă politico-militară din lume”

S-au împlinit 20 de ani de la aderarea României la NATO, iar responsabilii Apărării și politicienii s-au întrecut în mesaje care evidențiază garanțiile de securitate pe care ni le oferă Alianța în contextul războiului pornit de Rusia în Ucraina.