Fotbal - Europa League: Steaua - FC Zurich, 1 - 1, scor final. Steaua ocupa ultimul loc in grupa L, cu 2 puncte

steaua

Steaua si FC Zurich au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), joi seara, pe Arena Nationala din Bucuresti, in Grupa L a competitiei de fotbal Europa League.

Steaua nu a reusit sa se impuna in fata liderului ligii secunde elvetiene, scorul de egalitate putand fi considerat unul echitabil, avand in vedere demonstratia ofensiva aratata de FC Zurich.

Bojan Golubovic a marcat golul Stelei (63), oaspetii egaland pe final, prin Moussa Kone (86).

Vicecampioana Romaniei a inceput vine si a avut doua sanse de gol in primul sfert de ora, prin acelasi jucator, Adrian Popa, care a luftat la zece metri de poarta in min. 3, iar apoi a sutat in bara in min. 16, din marginea careului mare.

Oaspetii au preluat controlul jocului o perioada si au avut oportunitati destul de mari de a marca. Portarul Nita, cel mai bun jucator de pe teren, a respins miraculos devierea din 2 metri a lui Moussa Kone (18), apoi Momcilovic a blocat la sacrificiu sutul lui Winter (24), Nita retinand sutul din unghi expediat de Kone (35).

Tamas l-a intrebuintat serios pe portarul leton Vanins (37), la o lovitura libera.

Steaua a avut prima ocazie si dupa pauza, prin acelasi Popa, care a tras din unghi cu stangul, iar balonul a lovit vinclul portii adverse (47).

Nita a fost la post la sutul lui Buff de la distanta (53).

Steaua a reusit sa deschida scorul in min. 63, cand Golubovic a marcat din centrarea lui Popa. A fost primul gol oficial pentru Golubovic la Steaua in 12 partide jucate in toate competitiile.

Echipa antrenata de Laurentiu Reghecampf a incercat sa conserve rezultatul, dar acest lucru a lasat initiativa elvetienilor, care au atacat in valuri. Nita a respins splendid sutul lui Buff (77), in urma unei erori a lui Tamas. Rodriguez a tras in plasa laterala (82). Nita s-a evidentiat in min. 84, cand a scos in corner mingea trimisa cu capul de Nef, iar un minut mai tarziu a respins centrarea periculoasa a lui Buff, din lovitura de colt.

Nita nu a mai avut replica in min. 86, cand Cavusevic a centrat de pe partea dreapta, iar Moussa Kone a reluat de langa Tamas in plasa.

Steaua nu a mai castigat de doi ani in grupele cupelor europene. FC Zurich nu a reusit sa castige in ultimele sale sase partide jucate in deplasare in cupele europene, inregistrand cinci egaluri.

Steaua inregistreaza al doilea egal acasa in Europa League, dupa 1-1 cu Villarreal, ultimul meci pe teren propriu fiind cu Osmanlispor. Urmatorul joc al Stelei va fi revansa cu FC Zurich, pe 3 noiembrie.

Steaua Bucuresti - FC Zurich 1-1 (0-0)
Au marcat: Bojan Golubovic (63), respectiv Moussa Kone (86).
Bucuresti, Arena Nationala
Europa League - Grupa L

UPDATE  Meciul dintre Steaua si FC Zurich s-a incheiat, scor 1-1. Formatia ros-albastra a obtinut un punct si a ajuns pe locul 4 in grupa L, din Europa League. Villareal se afla pe primul loc, cu 5 puncte. Pentru Steaua a marcat Bojan Golubovic, in minutul 63, respectiv Kone, pentru FC Zurich, in minutul 83.

UPDATE Steaua este egalata. Golul lui Kone face ca scorul sa ajunga la 1-1, in minutul 83.

UPDATE Steaua deschide scorul impotriva celor de la  FC Zurich. Bojan Golubovic a inscris in minutul 63.

NEWS ALERT Zinedine Zidane revine! S-a înțeles cu noua sa echipă

Ceferistii nu au reusit sa repete figura cu Steaua si au scos doar un punct pe teren propriu, 1 la 1 cu Gaz Metan.

Ministerul Apararii Nationale a dat in judecata Steaua! Mai precis, Clubul Armatei si-a indreptat actiunea impotriva echipei de fotbal detinuta de Gigi Becali, ca sa obtina cei aproape 38 de milioane de euro, cat ar valora marca.

Analiștii militari, despre răspunsul Israelului la atacul cu drone de sâmbătă: „Limitat și strict simbolic”

Limitat și strict simbolic, așa califică experții răspunsul Israelului la atacul iranian de sâmbătă. Acțiunea a vizat o bază militară de lângă Isfahan. în vecinătatea unor instalații nucleare.

Cîrstoiu, întrebat dacă Ciolacu şi Ciucă i-au cerut să se retragă: Nici vorbă. Probabil că va fi o discuţie luni

Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, a negat informaţiile că liderii coaliţiei, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, i-au cerut să se retragă din cursă, dar a precizat că va avea o discuţie cu aceştia, probabil luni.

Furtuna Renata continuă să facă ravagii în România. În nordul țării a nins viscolit și se circulă în condiții de iarnă

Un nou episod de vreme rea, cu grindină și polei, îi pune în dificultate pe șoferi. Un bărbat și-a pierdut viața într-un accident produs în județul Sibiu.