Monica Niculescu a învins-o pe Maria Sharapova la Doha. ”Știu că joc ciudat”

Monica Niculescu

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a reuşit o victorie superbă în faţa rusoaicei Maria Şarapova, cu 4-6, 6-4, 6-3, luni, în prima rundă a turneului WTA de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 3,1 milioane dolari.

Monica Niculescu a apărut foarte fericită la conferinţa de presă. Aceasta s-a amuzat puţin, spunând că ştie că joacă ciudat.

"Cheia a stat în faptul că i-am citit jocul. Nici eu, nici ea nu prea am avut ritm, pentru că ştiu că joc destul de ciudat", a spus Monica râzând.

"Antrenorul mi-a zis să-i intru în cap, pentru că mă gândeam foarte mult la faptul că o am în faţă pe Maria Sharapova pentru prima dată şi nu ştiam la ce să mă aştept. Când am văzut lovitura din setul doi, scurta aceea, mi-am dat seama de ce a fost numărul 1 şi de ce a câştigat atâtea Grand Slamuri. Nu a fost uşor! Mingea s-a dus de câteva ori jos şi ea tot a reuşit să lovească decisiv cu drop shot-uri. Dar antrenorul mi-a zis că am reuşit să-i intru în cap şi să o fac să joace după ritmul meu", a spus Monica, citată de sport.ro.

Niculescu (30 ani, 92 WTA) a obţinut o victorie muncită şi totodată de prestigiu, după două ore şi 39 de minute, în faţa fostului lider mondial (30 ani, 41 WTA).

Rusoaica a dominat primul set, în care a condus cu 2-0, a fost egalată (2-2), iar apoi s-a desprins la 4-2. Şarapova a făcut 5-2 la a noua sa minge de break din ghem, a ratat trei mingi de set la 5-2, iar Niculescu s-a apropiat la 5-4, dar şi-a adjudecat setul cu 6-4.

În actul secund, Şarapova a început cu break, dar Niculescu a întors scorul (2-1), a urmat o nouă răsturnare de scor (2-3), dar Monica a recuperat, a făcut 4-3, 5-4 şi a încheiat cu un break la zero (6-4).

Setul decisiv a început cu un break reuşit de Şarapova, dar Monica şi-a luat serviciul înapoi. Cele două au mers cap la cap, Monica servind aproape perfect de fiecare dată, până la 4-3, când rusoaica şi-a pierdut serviciul, Niculescu încheind meciul cu un ghem alb, al treilea consecutiv pe serviciul său.

La prima confruntare dintre cele două, Niculescu (venită din calificări) nu a avut niciun as şi a făcut 2 duble greşeli. Şarapova a reuşit 2 aşi şi a comis nu mai puţin de 11 duble greşeli, salvând doar una din cele 8 mingi de break create de Monica. Niculescu a avut 12 mingi direct câştigătoare şi 17 erori neforţate, în timp ce Şarapova a numărat 31 de winners şi 52 de erori neprovocate.

Niculescu, care e pregătită la acest turneu de Victor Crivoi, şi-a asigurat un cec de 17.325 dolari şi 90 de puncte WTA, următoarea sa adversară fiind probabil Magdalena Rybarikova (Slovacia), care va juca în primul tur cu Fatma Al Nabhani (Oman).

Monica va juca şi la dublu, alături de Irina Begu, adversare în primul tur fiindu-le cehoaicele Barbora Krejcikova şi Katerina Siniakova.

Niculescu este a doua românca ajunsă în turul al doilea la Doha, după ce Mihaela Buzărnescu a învins-o luni pe ucraineanca Lesia Ţurenko, în două seturi, cu 7-5, 6-4.

Pe tabloul principal se mai află trei românce, Simona Halep, a doua favorită, care o va înfrunta direct în turul al doilea pe rusoaica Ekaterina Makarova (7-5, 6-0 cu chinezoaica Shuai Zhang), Sorana Cîrstea (adversară grecoaica Maria Sakkari) şi Irina Begu (adversară australianca Samantha Stosur).

FOTO Cum a fost surprins Dani Alves la trei zile după ce a ieșit din închisoare

Jucătoarea germană Angelique Kerber, locul 16 WTA şi cap de serie 21, s-a calificat, sâmbătă, în optimile de finală ale turneului Australian Open, trecând în turul trei de rusoaica Maria Şarapova, numărul 48 mondial, scor 6-1, 6-3.

Simona Halep vs Aryna Sabalenka 6-2, 6-2 în sferturi la Shenzhen. Simona Halep şi Irina Begu vor fi adversare în semifinalele turneului WTA de la Shenzhen.

Simona Halep a învins-o pe Maria Sharapova pentru prima oară. CTP: ”Cel mai important meci din carieră”

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a obţinut, miercuri, primul succes în faţa rusoaicei Mariei Sharapova, locul 104 WTA, beneficiară a unui wild card, în opt meciuri, impunându-se cu scorul de 6-2, 6-2, şi calificându-se în sferturi.

Maria Sharapova, replică acidă la atacul lui Wozniacki: ”Eu sunt în optimi, ea nu știu unde este”

Maria Sharapova, locul 146 WTA, beneficiară a unui wild card, s-a calificat în optimile de finală ale US Open, după ce a învins-o, vineri pe americanca Sofia Kenin, locul 139 WTA. După meci, rusoaica a răspuns și atacului lui Caroline Wozniacki.

Cât câștigă un muncitor străin în România. „Țara asta este bună, dar unii oameni îmi adresează cuvinte urâte”

În timp ce cererea pentru muncitorii străini este tot mai mare, în România nu ajung suficienți. Agențiile de recrutare spun că unii străini ocolesc țara noastră și aleg Ungaria sau Croația.

Cine sunt candidații desemnați, până acum, la primăriile de sectoare din București. AUR nu a anunțat pe nimeni la 3 sectoare

Partidele politice au închis negocierile pentru desemnarea candidaților la primăriile de sector din București. La fiecare dintre cele șase primării s-au înscris cel puțin câte trei candidați.

Pedeapsa primită de paramedicul SMURD care a agresat sexual o pacientă, în ambulanță, în drum spre Spitalul Elias

Un paramedic SMURD, acuzat că a agresat sexual o pacientă pe care trebuia să o transporte în siguranță, la spital, a fost condamnat la 5 ani și 5 luni de închisoare.