FRANTA si ELVETIA merg impreuna in optimi dupa 0-0 la Lille. Payet a avut cele mai mari ocazii ale partidei

Franta - Elvetia

LIVE BLOG UEFA EURO 2016 ZIUA 10. Franta si Elvetia au terminat la egalitate, 0-0, si s-au calificat impreuna in optimile UEFA EURO 2016.

VEZI AICI VIDEO GOLUL SI FAZELE IMPORTANTE DIN MECIUL ROMANIA ALBANIA 0-1

Clasamentul final al grupei A

Alertă maximă la Iași după moartea liderului interlop Costel Corduneanu. Planul conceput de poliție, echivalent cu un cod roșu la accidente rutiere: „Suntem mai mulți ca de obicei”

Franta - Elvetia 0-0

Minutul 90+2 Final de meci. Franta si Elvetia termina meciul la egalitate si sunt calificate amandoua in optimi.

Minutul 87 Franta are o lovitura libera dupa un hent al elvetienilor. Payet tinteste poarta, dar loveste in zid, iar mingea e deviata in afara de Sissoko.

Minutul 85 Schimbare la elvetieni. Iese Mehmedi, intra Michel Lang.

Minutul 80 Payet prinde perfect o minge si suteaza din voleu, dar mingea se duce peste poarta. Cu un sut asemanator a inscris jucatorul francez in meciul de deschidere cu Romania.

Minutul 77 Schimbare in echipa Frantei. Iese Antoine Griezmann si intra Blaise Matuidi.

Minutul 75 Payet arefulgera transversala elvetienilor, mingea loveste pamantul la limita de spatiul portii si este respinsa. Este cea mai mare ocazie de gol a partidei de pana acum.

Minutul 61 Intra in teren Dimitri Payet in locul lui Kingsley Coman.

Minutul 56 Ocazie mare pentru Franta. Griezmann suteaza puternic spre poarta elvetienilor, dar Sommer respinge in corner.

Minutul 53 Behrami reuseste sa opreasca asaltul lui Griezmann. Meciul este oprit cateva secunde pentru inlocuirea mingii, care s-a spart la interventia elvetianului.

Minutul 52 Sissoko scapa pe contraatac dupa o greseala a lui Behrami, ii paseaza lui Gignac. Sutul lui Gignac spre poarta se opreste in bratele lui Sommer.

Minutul 48 Payet a iesit la incalzire, in aplauzele fanilor. Niciunul dintre cei doi selectioneri nu a facut vreo schimbare pana acum.

Minutul 46 A inceput a doua repriza.

Minutul 45+1 Final de repriza. Franta si Elvetia intra la vestiare la egalitate.

Minutul 41 O greseala a lui Behrami ii trimite pe francezi spre poarta elvetiana, dar Sommer are reflexe bune si degajeaza inainte ca faza sa devina periculoasa.

Minutul 35 Coman deschide atacul pe partea dreapta si francezii incep sa forteze jocul. Apararea elvetienilor pare insa sa-si fi revenit. Pogba i-a rupt tricoul lui Xhaka, iar jucatorul elvetian asteapta acum sa se schimbe, dupa ce a ramas cu jumatate de material in mana.

Minutul 29 Embolo rateaza o ocazie mare de a inscrie. Mingea trimisa de el il loveste insa in piept pe Koscielny.

Minutul 25 Francezii asalteaza poarta adversa, insa fara rezultat pe tabela pentru moment. Rami a incasat galben dupa ce l-a lovit pe Mehmedi cu piciorul in cap, la o incercare de foarfeca.

Minutul 23 Xhaka protesteaza dur in fata unui tusier care acorda pe nedrept un corner Frantei.

Minutul 21 Fault al lui Rami asupra lui Embolo. Faza fixa pentru elvetieni, centrata slab, iar francezii pleaca pe contraatac. Sprintul lui Coman il cauta pe Pogba, dar mingea este prea puternica.

Minutul 17 Pogba face spectacol pe teren. Jucatorul lui Juventus trimite o ghiulea spre poarta, care loveste transversala. Apararea Elvetiei a inceput sa se clatine in fata atacurilor francezilor.

Minutul 14 Dzemalli prinde o pasa excelenta si suteaza spre poarta aparata de Lloris. Francezul e pe faza si prinde.

Minutul 11 Pogba prinde un sut pe poarta care este respins cu greu de Sommer peste poarta.

Minutul 7 Faza periculoasa a elvetienilor aproape ca l-a facut pe Pogba sa-si dea un autogol.

Minutul 6 Elvetienii fac pressing si reusesc sa porneasca pe contraatac cu o pasa spre Lichtsteiner. Rami e acolo si respinge in corner.

Minutul 2 Sutul lui Pogba este deviat in corner. Executa de Griezmann, dar Schar respinge.

Minutul 0 Fluier de start. Meciul Frantei cu Elvetia a inceput, iar Les Bleus au prima lovitura a partidei.

ECHIPELE DE START

Duminică seară s-a prăbușit pe gazon, iar luni doctorii i-au anunțat decesul

LIVE BLOG UEFA EURO 2016 ZIUA 7| Romania nu a reusit sa bata cosmarul - Elvetia, desi a condus. Ca sa ajunga in optimi, Romania trebuie sa invinga Albania, duminica de la 22:00, live  la PRO TV.

Franta - Albania 2-0. Francezii au marcat ambele goluri in prelungiri. Calcule pentru calificare: cum putem ajunge in optimi

Franta a invins Albania, scor 2-0, dupa ce a inscris de doua ori in minutele 90 si 90+5, calificandu-se astfel in optimile competitiei.

Comisia Europeană a făcut anunțul momentului. Ce trebuie să se întâmple pentru ca România să adere complet la Schengen

Comisia Europeană a publicat, marţi, un raport cu privire la starea Spaţiului Schengen în anul care a trecut. Cu această ocazie, au fost anunțate priorităţile pentru anul următor.

Klaus Iohannis a transmis ministrului Justiției cererile de urmărire penală față de Petre Roman și Gelu-Voican Voiculescu

Administrația Prezidențială a anunțat, marți, că a transmis ministrului Justiției, Alina Gorghiu, conform procedurii, cererile de urmărire penală față de fostul premier Petre Roman și fostul vicepremier Gelu-Voican Voiculescu.

Răsturnare de situație în dosarul în care este judecat Vlad Pascu. Inspecţia Judiciară a cerut suspendarea judecătoarei

Răsturnare de situație în dosarul în care Vlad Pascu, tânărul care a provocat, vara trecută, accidentul de pe litoral, este judecat pentru omor din culpă.