Halep - Svitolina 0-6, 4-6 în finala de la Roma. Reacția Simonei după meci și ce i-a spus Cahill la 0-5 în primul set

simona halep si elina svitolina

Simona Halep - Elina Svitolina. La fel ca si în 2017, Simona Halep a fost învinsă în finala turneului de la Roma de Elina Svitolina, scor 6-0, 6-4.

Simona Halep a fost învinsă de Elina Svitolina în finala turnelui de la Roma, în două seturi.

În primul act, Simona a fost de nerecunoscut și nu a reușit să câștige nici măcar un game.

La 5-0, Halep a cerut intervenția antrenorului Darren Cahill. ”Dacă nu ești pregătită să muncești, nu se va întâmpla. Termină cu erorile neforțate, poți scoate un meci din asta”, i-a spus acesta.

Deși Simona a început mai bine setul doi, Svitolina a reușit un break rapid și l-a păstrat până la final.

Arma care-i sperie pe ruși ar putea ajunge în Ucraina. Moscova amenință că va extinde „zona-tampon”

În 2017, Simona Halep a fost învinsă tot de Elina Svitolina în finala de la Roma, în trei seturi.

Reacția Simonei Halep

"Vreau să o felicit mai întâi pe Elina. E a doua oară când joc finala, deci nu e chiar aşa de rău. Îmi doresc ca anul viitor să fiu din nou în finală şi poate va fi cea norocoasă. Dar mulţumesc, Roma, mulţumesc, Italia, pentru că este extraordinar să joc aici, voi reveni mereu cu multă plăcere şi mă bucur de fiecare moment petrecut la acest turneu", a declarat Halep, la festivitatea de premiere, citata de News.ro.

Simona Halep - Elina Svitolina LIVE TEXT

Setul II

Halep - Svitolina 4-6. Ucraineanca face 40-0 pe propriul serviciu, Simona recupereaza două puncte, însă Svitolina fructifică ultima minge de meci și câștigă turneul.

Halep - Svitolina 4-5. Simona câștigă game-ul la limită. Urmează o pauză de 2 minute, apoi Svitolina va servi pentru meci.

Halep - Svitolina 3-5. Simona urmează să servească pentru a rămâne în meci.

Halep - Svitolina 3-4. Simona revine extraordinar în acest game de la 15-40 și egalează, apoi salvează mai multe mingi de break la avantaj și câștigă un game vital.

Halep - Svitolina 2-4. Svitolina reușește și ea să-și câștige serviciul.

Halep - Svitolina 2-3. Game alb reușit de Simona Halep.

Halep - Svitolina  1 - 3. Game câștigat la 0 de Svitolina. Va servi Halep.

Halep - Svitolina 1 - 2. Break reușit de Svitolina, după un game extrem de disputat.

Halep - Svitolina  1 - 1 Simona a început mai bine setul al doilea, dar Svitolina reușește să își facă serviciul.

Halep - Svitolina 1 - 0 Simona își face serviciul și câștigă primul ei game al partidei, după ce în primul set nu a reușit să îi ia niciunul Svitolinei.

Halep - Svitolina 0 - 0. A început setul al doilea. Halep este la serviciu

Setul I

Halep - Svitolina 0 -6 Set câștigat de Svitolina. Simona nu a reușit să câștige niciun game în primul set.

Halep - Svitolina 0 - 5 Simona continuă forma proastă și a apelat la intervenția lui Darren Cahill. Al treilea break reușit de Svitolina. Jucătoarea din Ucraina va servi pentru set.

Halep - Svitolina 0 - 4 Svitolina își face serviciul cu ușurință.

Halep - Svitolina 0 - 3 Al doilea break reușit de Svitolina.

Halep - Svitolina 0 - 2 Ucraineanca a început meciul în forță. Își face serviciul, iar scorul devine 0 - 2 în primul set.

Halep - Svitolina 0 - 1 Probleme pentru Simona la serviciu. Svitolina câștigă primul game al partidei.

Halep - Svitolina 0 - 0 A început meciul. Halep va servi prima

UPDATE 14:00 Cele două jucătoare au intrat pe teren și se încălzesc.

După finala pierdută de anul trecut, la turneul WTA de la Roma, Simona Halep își poate lua revanșa astăzi în fața Elinei Svitolina.

Simona Halep - Elina Svitolina, parcursul celor două jucătoare la Roma

Simona a învins-o în femifinale, sâmbăta, pe Maria Sharapova, în trei seturi, 4 - 6, 6 -1, 6 - 4. Svitolina s-a impus în fata jucătoarei din Estonia Anett Kontaveit în două seturi, 6 -4, 6 - 3.

După ce s-a calificat în finala turneului WTA de la Roma, Simona Halep a declarat: “Este frumos că suntem din nou în finală, noi două.

Va fi un meci frumos, dar sper să nu mă accidentez din nou. Este o adversară dificilă şi o jucătoare mare. Trebuie să mă concentrez şi să joc la nivel maxim”, a afirmat ea, citată de News.ro

Elina Svitolina deţine trofeul, după ce anul trecut s-a impus în faţa lui Halep în 3 seturi, 6 - 4, 5 - 7, 6 - 1. Cele două jucătoare s-au întâlnit de cinci ori până în prezent, iar Svitolina conduce cu 3-2 în meciurile directe.

După meciul contra Simonei Halep, în semifinale la Roma, rusoaica a declarat: “Am simţit că loveam bine mingea în primul set, dar nu am servit bine pe tot parcursul meciului. Evident că orele de joc diferă la fiecare dintre noi, dar când intri pe teren nu contează.

Trebuie să joci meciul. Cred că am luptat bine. De fiecare dată meciurile cu Simona sunt solicitante fizic, iar eu am făcut faţă din acest punct de vedere. Există multe lucruri pozitive cu care rămân după o astfel de săptămână”, a spus Şarapova, potrivit wtatennis.com, citată de News.ro

NEWS ALERT E gata! Știm prima echipă promovată matematic în Superliga României

Simona Halep s-a calificat în finala turnelui de la Roma după ce a învins-o pe Maria Sharapova în trei seturi, scor 4-6, 6-1, 6-4.

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de categorie Premier 5 de la Roma şi rămâne numărul 1 mondial şi săptămâna viitoare, urmând să fie cap de serie numărul 1 la Roland Garros.

Halep - Garcia 6 - 2, 6 - 3 în sferturi la Roma. În semifinale va juca cu Sharapova

Halep - Garcia 6 - 2, 6 - 3 în sferturile de finală în cadrul turneului de la Roma. Simona Halep a învins-o în două seturi, 6 - 2, 6 - 3, pe jucătoarea Caroline Garcia, din Franța, locul 7 WTA și s-a calificat în semifinale.

Halep are nevoie de un tur în plus la Roma faţă de Wozniacki pentru a-şi păstra locul I WTA

Simona Halep a beneficiat, joi, de abandonul americancei Madison Keys, locul 14 WTA, înaintea meciului din optimi, calificându-se în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Roma.

Românii au în conturile personale de pensii din Pilonul 2 o sumă record. Cât primește fiecare în medie

Românii au în conturile personale de pensii Pilon 2 o sumă record. Peste 160.000 de pensii Pilon 2 au fost deja plătite către cei ieșiți din activitate, jumătate din sumă numai anul trecut.

Joe Biden a ajutat în secret Ucraina să se apere de atacurile Rusiei și a trimis rachete ATACMS cu rază lungă de acțiune

În ultimele săptămâni, Statele Unite au trimis în secret rachete cu rază lungă de acțiune Ucrainei pentru a fi folosite în lupta împotriva invadatorilor ruși, iar Ucraina le-a folosit deja de două ori.

Cum a fost prinsă că a luat mită doctorița ginecolog din Giurgiu. Banii pe care-i avea în buzunar erau marcați

Este anchetă la Spitalul Județean de Urgență din Giurgiu, după ce un medic ginecolog a fost prins în flagrant în timp ce lua mită pentru o operație de cezariană, acoperită de asigurarea medicală.