Marseille - Atletico 0 - 3. Spaniolii au câștigat trofeul Europa League

atletico madrid
Twitter

Marseille - Atletico 0 - 3, în Finala Europa League 2018 care s-a disputat, miercuri, pe stadionul din Lyon. Atletico a deschis scorul în minutul 21 prin Griezmann, care a mai marcat în minutul 48, iar Gabi a înscris ultimul gol al partidei în minutul 89

Olympique Marseille - Atletico Madrid 0 - 3, în Finala Europa League 2018.

Deși echipa franceză a început mai bine meciul, Atletico a deschis scorul prin Griezmann, în minutul 21, după ce francezul a profitat de o greșeală a unui adversar. Tot el a dublat avantajul echipei spaniole în minutul 49.

În minutul 32, capitanul celor de la Marseille, Dimitri Payet, a fost schimbat din cauza unei accidentări și a ieșit lăcrimând de pe teren. În minutul 89, Gabi a tranșat soarta partidei, iar scorul a devenit 0 - 3, acesta fiind rezultatul finalei care s-a disputat pe stadionul din Lyon.

LIVE TEXT CU DESFĂȘURAREA PARTIDEI:

După ce cântăreața Anca Pop a plonjat în Dunăre cu mașina și a murit, șefii CNAIR au montat un parapet despre care inițial spuneau că „nu se justifică”

Minutul 90+2. Fluier final al partidei. Marseille - Atletico 0 - 3, în Finala Europa League 2018.

Minutul 90. Vor fi două minute de prelungire. Fernando Torres i-a luat locul lui Griezman.

Minutul 89 GOOOOOL Altletico. Scorul devine 3-0. Înscrie Gabi

Minutul 81 Konstantinos Mitroglou, noul intrat, are o ocazie mare de a înscrie, dar mingea lovește bara după o execuție cu capul.

Minutul 78 Doi jucători ai echipei franceze primesc cartonașul galben: Luis Gustavo și Clinton N'Jie.

Minutul 74 Ultima schimbare la Marseille. Iese Valere Germain și intră Konstantinos Mitroglou.

Minutul 71 Griezmann execută un corner care nu îi pune probleme lui Mandanda.

Minutul 55 Schimbare la Marseille. Clinton N'Jie îl îlocuiește pe Lucas Ocampos.

Minutul 53 Încă o ocazie mare pentru Atletico. Lovitura de cap a lui Godin se duce peste poartă.

Minutul 49 GOOOOOL. Griezmann reușește "dubla".

Minutul 46 A început a doua repriză. Juanfran îi ia locul lui Sime Vrsaljko, la Atletico.

În prima repriză, Griezmann a fost omul decisiv pentru Atletico. Dimitri Payet, căpitanul celor de la Marseille, a ieșit lăcrimând de pe teren, din cauza unei accidentări.

Minutul 45+2. S-a încheiat prima repriză

Minutul 38 Jordan Amavi primește și el un "galben".

Minutul 32 Prima schimbare la Marseille. Dimitri Payet este schimbat din cauza unei accidentări şi intră Maxime Lopez.

Minutul 23 Cartonaș galben acordat lui Sime Vrsaljko, pentru un fault.

Minutul 21. GOOOL. Griezmann înscrie primul gol al finalei, după o greșeală imensă a unui jucător de la Marseille.

Minutul 18 Dimitri Payet  trimite un şut de la distanţă care nu îi pune probleme lui Oblak.

Minutul 15 Koke trimite un șut pe lângă poartă.

Minutul 13  Lovitură liberă pentru Atletico. Jucătorul echipei spaniole a executat slab.

Minutul 6 Echipa franceză pare că domină meciul. Adil Rami șutează slab pe lângă poartă.

Minutul 4  Ocazie uriașă pentru Marseille. Valere Germain șutează peste poartă.

Minutul 3 Pasa trimisă de Jordan Amavi nu ajunge la niciun coechipier şi atacul se termină.

Minutul 1. A început meciul.

UPDATE 21.42 Jucătorii au intrat pe teren.

UPDATE 21.32 Fanii își ocupă locurile în arena din Lyon.

UPDATE 21.22 Jucătorii celor două echipe sosesc la stadion.

Echipele de start:

Marseille (4-2-3-1): Mandanda - Sarr, Ramy, Gustavo, Amawi - Anguissa, Sanson - Thauvin,Payet, Ocampos - Germanin

Altetico (4-4-2): Oblak - Vrsaljko, Gimenez, Godin, Filipe Luis - Thomas, Gabi, Saul, Koke - Costa, Griezmann

Marseille - Atletico. Nicio echipă franceză nu a câştigat competiţia până acum, dar Marseille a jucat finala din 1999, fiind învinsă cu 3-0 de Parma, şi în 2004, eşec cu Valencia (0-2), în timp ce Atletico a cucerit trofeul Europa League de două ori, în 2010 şi 2012 (a doua oară la Bucureşti).

Marseille - Atletico. Finala Europa League 2018. Pentru Atletico va fi a doua sa finală la Lyon, după ce a pierdut cu 0-3 în 1986 în faţa formaţiei Dinamo Kiev, în Cupa Cupelor, însă pe Stade Gerland, finala de miercuri având loc pe arena din Parc Olympique Lyonnais (Stade de Lyon), informează Agerpres.ro

Olympique Marseille a câştigat opt din cele nouă meciuri jucate acasă în acest sezon european, dar numai unul departe de Stade Velodrome, 2-1 cu Athletic Bilbao.

Marseille s-a impus în doar patru partide din cele 15 jucate în cupele europene contra formaţiilor spaniole, două venind în această stagiune, cu Bilbao (3-1 şi 2-1).

Atletico a jucat 12 partide cu echipele franceze în competiţii UEFA, singura înfrângere venind în 2000, 2-4 în Cupa UEFA cu Lens, madrilenii părăsind competiţia după 2-2 în prima manşă.

Atletico nu a mai învins o echipă în Hexagon din septembrie 1961, 3-2 pe terenul formaţiei Sedan, în primul tur din Cupa Cupelor, cucerind trofeul la finalul sezonului. Totuşi, madrilenii au cucerit Supercupele din 2010 şi 2012 la Monte Carlo, după 2-0 cu Internazionale Milano şi 4-1 cu Chelsea.

Spaniolii s-au lămurit în privința lui Ianis Hagi, după România - Columbia 2-3
Ronaldo și Buffon, despre golul care va intra în istorie: ”Este alături de Maradona și Pele”

Cristiano Ronaldo a ajuns la 120 de goluri în Champions League, însa ultimul dintre ele, marcat împotriva lui Juventus, a uimit lumea sportului.

Steaua a ratat calificarea în grupele Champions League după ce a fost învinsă de Sporting cu 5-1 pe teren propriu, miercuri seară.

Cardiff City, stadionul finalei Champions League

Presa americană:
Presa americană: "Mafia românească vine după cardurile voastre". Metoda prin care interlopii fac 9 mil. $ pe lună

Procurorii din California susțin că mafia românească a dat o nouă înfățișare unei vechi înșelătorii: skimming-ul cardurilor de debit.

Mesaj ferm al lui Putin privind un atac asupra NATO. Cele cinci state menționate

Rusia nu are proiecte privind nicio ţară din NATO şi nu va ataca Polonia, statele baltice sau Republica Cehă, dar dacă Occidentul îi livrează Ucrainei avioane de luptă F-16, atunci acestea vor fi doborâte de forţele ruse, a afirmat Vladimir Putin.

Tot ce trebuie să știi despre zborurile către și dinspre țările Schengen. Ce se schimbă din 31 martie

Doar trei zile mai sunt până când vom intra în spațiul Schengen cu frontierele maritime și aeriene.