Fed Cup. Halep a invins-o pe Petkovic si Romania a restabilit egalitatea in meciul Romania - Germania (1-1)

simona halep

Simona Halep (6 WTA) a invins-o, sambata, pe Andrea Petkovic, numarul 30 mondial, cu scorul de 6-4, 6-7 (5), 6-4 si Romania a restabilit egalitatea (1-1) la finalul primei zile a intalnirii cu Germania, in Fed Cup.

Sustinuta de un public frenetic, Simona Halep a inceput bine partida si a preluat conducerea rapid cu 2-1, pentru ca ulterior sa isi mareasca diferenta la doua ghemuri. La scorul de 3-1, Simona Halep a dat emotii spectatorilor prezenti in sala, impiedicandu-se in momentul in care a incercat sa ajunga o minge. Ea s-a accidentat la glezna stanga si a avut nevoie de interventia medicului pentru a putea continua.

Iar revenirea a fost dificila, ea pierzandu-si prima oara serviciul, chiar daca a a avut o minge de ghem. Desi a egalat la 3, jucatoarea germana nu a putut face fata presiunii create de numarul sase mondial si a pierdut urmatoarele doua ghemuri. Halep a condus cu 5-3 pentru ca in final sa isi adjudece primul set cu 6-4.

Setul numarul doi a inceput aproximativ la fel ca primul, cu 1-0 pentru Petkovic si 2-1 pentru Simona Halep dupa un break al acesteia in ghemul al treilea. Din pacate, la acel moment, Simona Halep a chemat din nou medicul din cauza aceleiasi glezne. Dar interventia medicului a fost de scurta durata, iar jucatoarea romana s-a intors rapid pe teren.

La scorul de 3-1, Petkovic s-a vazut nevoita sa forteze si a reusit sa castige trei ghemuri la rand, preluand pentru prima oara conducerea cu 4-3. Halep a intors insa scorul din nou si la 5-4 a servit pentru meci. Dar Petkovic a demonstrat ca poate sa joace sub presiune si sa gestioneze momentele dificile, reusind break-ul si ducand setul in tiebreak. Acolo unde s-a si impus cu 7-5, aducand egalitatea pe tabela, 1-1.

Setul decisiv a fost echilibrat pana in ghemul al saselea, cand jucatoarea romana a reusit break-ul si s-a desprins la 4-2. Cu mai multa incredere si beneficiind de greselile nefortate din ce in ce mai dese ale adversarei, Halep a dus scorul la 5-3 si a servit pentru a doua oara pentru meci. Dar si de data aceasta numarul sase mondial a ratat sansa de a castiga. In ghemul urmator insa, pe serviciul adversarei, Halep si-a adjudecat prima dintre cele doua mingi de meci si a adus primul punct Romaniei dupa 2 ore si 49 de minute de joc.

Halep a reusit in acest meci 3 asi (Petkovic doar unul), a comis 5 duble greseli (Petkovic doua) si a facut 48 de erori nefortate, fata de cele 54 ale adversarei.

Simona Halep (24 de ani) si Andrea Petkovic (28 de ani) se intalnisera pana acum de sase ori, jucatoarea romana castigand cinci meciuri si pierzand unul. Ultima oara, cele doua s-au intalnit august 2015, in optimile de finala ale turneului de la Cincinnati, unde Halep s-a impus cu 4-6, 6-4, 6-2, dupa doua ore si 40 de minute de joc.

In primul meci al intalnirii Romania - Germania, Irina Begu (35 WTA) a fost invinsa de Angelique Kerber, numarul 3 mondial, cu scorul de 6-2, 6-3.

Conform tragerii la sorti, duminica, in meciul de la ora 13,00 al confruntarii Romania - Germania, care are loc in Sala Polivalenta din Cluj-Napoca, in barajul pentru mentinerea in Grupa Mondiala a Fed Cup, se vor intalni Simona Halep, numarul sase mondial, si Angelique Kerber (3 WTA).

Al doilea meci de simplu al zilei de duminica le va opune pe Irina Begu (35 WTA) si Andrea Petkovic (30 WTA).

La dublu vor evolua perechile Alexandra Dulgheru/Monica Niculescu si Annika Beck/Julia Goerges.

Germania ocupa locul 4 in clasamentul Fed Cup, iar Romania se afla pe 9.

In Fed Cup, Romania si Germania au mai jucat o singura data, in 1975, cand RFG se impunea cu 3-0 la Napoli, in sferturile Grupei Mondiale: Helga Masthoff a invins-o pe Virginia Ruzici cu 6-3, 6-2, Helga Hosl cu 6-3, 6-3 de Mariana Simionescu, iar Katja Ebbinghaus si Masthoff au trecut cu 6-3, 1-6, 6-3 de perechea Judith Gohn/Virginia Ruzici.

VIDEO Moment șocant în baschet! I-a dat un pumn unui fan chiar în timpul meciului cu Lakers

Simona Halep a fost eliminata in sferturile de finala ale turneului WTA de la Miami de elevetianca Timea Bacsinszky, numarul 20 mondial, dupa trei seturi - 6-4, 3-6, 2-6.

Simona Halep a reusit sa o invinga categoric pe Julia Goerges in turul 3 de la Miami, in minimum de seturi.

Simona Halep - Serena Williams, 4-6, 3-6. Romanca, eliminata in sferturile de la Indian Wells, pe care il castiga anul trecut

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep a fost invinsa de americanca Serena Williams, liderul mondial, cu 6-4, 6-3, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari.

Cine sunt politicienii cu dosare penale care candidează la alegerile locale. La Iași, primarul Mihai Chirica are 4 dosare

Acuzațiile procurorilor și dosarele penale întocmite pe numele lor nu îi țin pe politicieni departe de funcții.

Situație de urgență în Slănic Prahova, după surparea străzii din centru. Localitatea stă pe un uriaș zăcământ de sare

Este alertă în Slănic Prahova, după ce o stradă din centrul orașului a început să se surpe. Zeci de oameni din blocurile din apropiere au fost evacuați, iar circulația în zonă este oprită.

STENOGRAME din cazul discipolului lui Bivolaru. Cum și-a mințit o victimă că a salvat-o de la moarte deblocând o chakră

Un instructor de yoga din București, considerat discipol al lui Gregorian Bivolaru, este acuzat fapte grave.