ELVETIA - POLONIA 4-5 (1-1). Polonia e in sferturi la UEFA EURO 2016 dupa lovituri de la 11 metri

polonia- agerpres

Polonia s-a calificat in premiera in sferturile de finala ale EURO 2016, dupa ce a invins Elvetia cu scorul de 5-4 la loviturile de departajare, pe stadionul Geoffroy-Guichard din Saint-Etienne, scorul fiind egal, 1-1 (1-0), dupa 120 de minute.

Polonia va juca  in sferturi cu echipa castigatoare din meciul dintre Croatia si Portugalia, care este de la ora 22.00, LIVE pe PROTV. Elvetia - Polonia, a intrat in prelungiri, la finalul celor 90 de minute de joc scorul fiind egal, 1-1.  Polonezii au deschis scorul in minutul 39 prin Blaszczykowski, elvetienii egaland in minutul 82 prin Xhaqiri, care a marcat din foarfeca.

La loviturile de departajare, pentru Elvetia au transformat Lichsteiner, Shaqiri, Schar, Rodriguez, iar Xhaka a ratat. Pentru Polonia au inscris Lewandowski, Milik, Glik, Blaszczykowski si Krychowiak.

Minutul 119: Pericol in careul Elvetiei, dar Piszczek nu mai ajunge la minge

Minutul 113: Derdiyok rateaza incredibil din 5 metri. A trimis cu capul in portarul Fabianski

Minutul 105: Finalul primei reprize de prelungiri

Minutul 97: Grosicki are spatiu de sut, dar mingea este blocata de defensiva poloneza

Minutul 96: Shaqiri patrunde in careu si incearca o noua finalizare spectaculoasa, dar bolta sa nu prinde spatiul portii.

Minutul 92
: Xhaka incearca un sut de la distanta, mingea este blocata de fundasii polonezi

- A inceput prima repriza de prelungiri-

Minutul 90+4: Scor 1-1 dupa timpul regulamentar. Partida are parte de prelungiri

Minutul 82: Goool Elvetia! Shaqiri egaleaza pentru elvetieni cu o foarfeca

Minutul 79: Elvetia preseaza si Haris Seferovic are o mare ocazie de gol, insa mingea loveste transversala!

Minutul 73: Rodriguez bate bine o lovitura libera de la 20 metri. Fabianski a scos de sub bara

Minutul 53: Inca o ocazie pentru Polonia. Blaszczykowski a patruns in centru si a sutat de la 20 de metri, Sommer a plonjat si a reusit sa respinga.

Minutul 51: Shaqiri suteaza de la 16 metri, portarul Poloniei retine.

Minutul 50: Lewandowski suteaza de la 14 metri, pe centrul portii, portarul retine.

Minutul 46:  A inceput repriza a doua.

Minutul 45: - finalul primei reprize -

Minutul 44: Maczynski suteaza slab de la 20 de metri, pe langa poarta

Minutul 39: Goool Polonia! Kuba Blaszczykowski marcheaza cu un sut din 10 metri, la capatul unei faze de contraatac.

Minutul 33: Inca o ratare pentru Milik! Trimite din 6 metri peste poarta

Minutul 31: Inca o ocazie pentru Polonnia! Grosicki suteaza peste poarta de la 20 de metri

Minutul 29: Ocazie pentru Polonia! Cap Grzegorz Krychowiak dar balonul trece pe langa poarta.

Minutul 25: Sut de la distanta trimis de Rodriguez, in cros, dar mingea se duce pe langa poarta lui Fabianski.

Minutul 18: Sotia lui Blerim Dzemaili atrage toate privirile in tribuna la meci. Foto: Agerpres

Minutul 17: Milik suteaza peste poarta de la 16 metri. Mingea, deviata si este corner.

Minutul 13: Sut pe langa poarta trimis de Lewandowski, cu o executie slaba din afara careului.

Minutul 10: Ratare pentru Elvetia. Dzemaili a reluat in plasa laterala cu stangul din 6 metri

Minutul 6: Milik reia cu capul din 6 metri, pe centrul portii, iar Sommer prinde

Minutul 1: Ocazie pentru Polonia! Milik trimite peste poarta goala de la 16 metri in secunda 23!

Minutul 1

: A inceput partida!

Echipele de start:

Elvetia: Somemr - Lichtsteiner, Schar, Djourou, Rodriguez - Xhaka, Behrami, Dzemaili - Shaqiri, Seferovic, Mehmedi
Antrenor: Vladimir Petkovic

Polonia: Fabianski - Piszczek, Glik, Pazdan, Jdrzejczyk - Blaszczykowski, Maczynski, Krychowiak, Grosicki - Lewandowski, Milik

Antrenor: Adam Nawalka

Presa din Spania a reacționat imediat după ce Simona Halep a aflat că joacă cu Paula Badosa în primul meci de la revenire

Miercuri seara s-au disputat ultimele patru meciuri din faza grupelor, la UEFA EURO 2016.

Belgia a invins Suedia, scor 1-0, si s-a calificat in optimile Euro, unde va intalni Ungaria; suedezii au fost eliminati. In celalalt meci, Irlanda a invins Italia, scor 1-0, si s-a calificat in optimile Campionatului European; Turcia a fost eliminata.

Șeful Consiliului European avertizează: Pentru a avea pace, Europa trebuie să se pregătească de război

Europa trebuie să-şi consolideze capacităţile de apărare şi să treacă la o abordare de tipul "economie de război" ca răspuns la ameninţarea reprezentată de Rusia, a declarat luni preşedintele Consiliului European, Charles Michel, citat de Reuters.