Echipa națională de handbal masculin, calificare dramatică la barajul pentru Cupa Mondială

echipa nationala de handbal masculin
Facebook

Echipa naţională a României s-a calificat dramatic la barajul pentru Campionatul Mondial de handbal masculin din 2019, după ce a terminat la egalitate cu formaţia Ucrainei, 26-26 (11-14).

Tricolorii au smuls egalul, după victorii cu Italia şi Insuele Feroe, Ucraina ratând ultimul atac al partidei.

România, lipsită de Alex Şimicu, a făcut un joc sub aşteptări, iar în prima repriză s-a aflat o singură dată la egalitate cu adversara sa, 2-2 (min. 4). Ucraina a condus cu 2-0 (3), 5-2 (7), 9-5 (14), a avut chiar cinci goluri avans, 11-6 (21), iar la pauză avea trei goluri în plus, 14-11.

Echipa antrenată de Xavier Pascual a avut un debut de repriză secundă foarte bun şi a reuşit egalarea, 14-14 (33). În min. 43, România a preluat pentru prima oară conducerea, cu 18-17. Ucraina a revenit la cârma partidei şi a avut 22-20 (48), dar şi avantaj numeric, însă acest lucru i-a mobilizat pe tricolori, care au reuşit egalarea, 22-22 (50), în inferioritate. În minutul 58, Ucraina avea din nou două goluri în plus pe tabelă, 26-24, dar România a înscris pe contraatac, iar Ramba a semnat golul egalării, 26-26, în min. 59, iar apoi a rezistat la ultimul atac.

Pentru România au marcat Demis Grigoraş 10 goluri, Marius Sadoveac 4, Ionuţ Ramba 4, Dragoş Soare 2, Nicuşor Negru 2, Chike Onyejekwe 1, Adrian Rotaru 1, Dan Racoţea 1, Alex Csepreghi 1.

Alertă maximă la Iași după moartea liderului interlop Costel Corduneanu. Planul conceput de poliție, echivalent cu un cod roșu la accidente rutiere: „Suntem mai mulți ca de obicei”

Golurile Ucrainei au fost reuşite de Iuri Kubatko 4, Serghei Onufrienko 4, Dmitro Goriga 4, Zahar Denisov 4, Aleksandr Şevelev 3, Artem Kozakevici 3, Aleksandr Poltoraţki 2, Stanislav Jukov 2.

Au arbitrat germanii Fabian Baumgart şi Sascha Wild, delegat EHF a fost bosniacul Vladimir Jovic, iar delegat EHF pentru arbitri a fost slovenul Janko Pozeznik.

Calificarea României a fost facilitată şi de faptul că Ucraina a fost învinsă de Italia, vineri, cu scorul de 29-28.

România a ocupat primul loc în clasament, cu 5 puncte, urmată de Ucraina, 3 puncte, Italia, 2 puncte (2 jocuri), Feroe, 0 puncte (2 jocuri). Italia şi Feroe vor juca ultimul meci al grupei.

Doar câştigătoarea grupei se califică în play-off-ul din iunie pentru turneul final din Germania şi Danemarca.

Duminică seară s-a prăbușit pe gazon, iar luni doctorii i-au anunțat decesul

Cristina Neagu a fost desemnată pentru a patra oară jucatoarea anului de către Federația Europeană de Handbal.

Înfrângere tristă pentru naţionala de handbal în confruntarea cu Cehia

Naţionala de handbal feminin a României s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului Mondial

Naţionala de handbal feminin a României s-a calificat,marţi, la Trier, în optimile de finală ale Campionatului Mondial, după ce a învins reprezentative Spaniei, cu scorul de 19-17 (9-7), în cea de-a treia partidă din grupa A a competiţiei.

Arsenalul de arme albe cu care au intrat în România 100 de suporteri maghiari

Bâte de baseball, bastoane telescopice, lanterne cu electroșocuri, sprayuri cu gaz lacrimogen, cagule, cuţite şi un box metallic, pe lângă petarde şi fumigene.

Klaus Iohannis a transmis ministrului Justiției cererile de urmărire penală față de Petre Roman și Gelu-Voican Voiculescu

Administrația Prezidențială a anunțat, marți, că a transmis ministrului Justiției, Alina Gorghiu, conform procedurii, cererile de urmărire penală față de fostul premier Petre Roman și fostul vicepremier Gelu-Voican Voiculescu.

Cod galben de vreme rea în aproape jumătate din țară. Zonele vizate de atenționarea meteorologilor | HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis un cod galben de vânt valabil marți și miercuri. În aproape jumătate din țară vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată.

Inspecţia Judiciară a propus suspendarea judecătoarei din procesul lui Vlad Pascu. Aceasta l-a căutat în sală pe tânărul mort

Inspecţia Judiciară a anunţat, marţi, că a trimis Secţiei pentru judecători în materie disciplinară a Consiliului Superior al Magistraturii propunerea de suspendare din funcţie, până la finalizarea procedurilor disciplinare, a Ioanei Ancuţa Popoviciu.