Calificare dramatica a Romaniei in semifinalele Campionatului Mondial de Handbal. Primele reactii dupa meci

Danemarca - Romania, handbal

Romania s-a calificat in semifinalele Campionatului Mondial de Handbal, dupa ce a invins echipa gazda, Danemarca, scor 31-30.

Adriana Nechita a marcat golul victoriei in ultima secunda de joc, evitand astfel loviturile de departajare, potrivit Agerpres.

Romania, condusa de o Cristina Neagu senzationala (15 goluri), a fost aproape de a incheia victorioasa in timpul regulamentar, dar starul echipei Buducnost Podgorica a ratat o aruncare de la 7 metri in ultimul minut (60).

Echipa antrenata de suedezul Tomas Ryde a controlat meciul de la un capat la altul, fiind condusa de daneze o singura data, cu 28-27, in debutul prelungirilor (62).

Daca Neagu a facut jocul in atac, intreaga echipa, in frunte cu portarul Paula Ungureanu, a reusit un excelent joc de aparare, intristand cei aproximativ 12.000 de spectatori din tribune.

Romania a inceput bine si a marcat primele doua goluri ale partidei, 2-0 (min. 4). Tricolorele au condus apoi cu 3-1 (10) si 4-2 (8), Danemarca a egalat, 4-4 (11), dar au urmat doua reusite ale echipei noastre, 6-4 (13). Romania a mai avut 7-5 (15), 8-7 (22), 9-8 (24) si 10-9 (26), gazdele au egalat, dupa care finalul a apartinut romancelor, cu trei goluri consecutive, astfel ca echipa noastra intra la pauza cu cel mai mare avantaj al sau de pana atunci, 13-10.

Repriza secunda a inceput rau pentru noi, Danemarca marcand de trei ori la rand, 13-13 (33). Romania si-a revenit excelent si a punctat si ea de trei ori, 16-13 (36). Danezele au alergat din nou dupa egalare, pe care au reusit-o in minutul 46, 19-19. Fetele noastre au luptat formidabil si au pus din nou doua goluri diferenta pe tabela, 21-19 (47). Gazdele au egalat in minutul 54, 24-24 (54), dar nu au reusit sa preia conducerea, Romania avand mai tot timpul un gol in fata. Neagu a ratat insa o aruncare de la 7 metri in ultima secunda, la 27-27, si partida a intrat in prelungiri.

Danemarca a luat conducerea in premiera, 28-27 (62), dar Romania a revenit extraordinar, marcand de doua ori, prin Buceschi si Bradeanu, pentru 29-28 (63). S-a mers cap la cap in continuare, dar Romania a avut ultimul atac, Nechita inscriind golul de aur al Romaniei, in ultima secunda de joc: 31-30.

In penultimul act, Romania va infrunta Norvegia, campioana olimpica si europeana, cea care ne-a invins in grupa cu 26-22.

Reactii dupa meci:

Tomas Ryde, pentru DolceSport: "Am incercat sa nu fiu emotiv in acest meci, se puteau intampla multe, am incercat sa fiu calm si sa gasesc cele mai bune solutii. Intr-un final, sunt extrem de fericit. N-am mai trait aceste sentimente de cand am castigat cu Viborg in Champions League. Vom bea un pahar de vin sa sarbatorim. Nu pot fi suparat pe Cristina Neagu pentru acel 7 metri, a fost minunata azi."

Cristina Neagu: "Sunt extrem de fericita, am ratat acel 7 metri care ne putea costa calificarea, am reusit sa ma ridic. Le multumesc din suflet acestor fete minunate, a fost un meci extraordinar."

"Sa le fie rusine celor care ne-au criticat dupa infrangeri. Nu stiu unde ne putem opri. Noi incercam s-o luam meci cu meci, suntem extrem de obosite, important e sa ne recuperam"

"Le multumesc din suflet oamenilor minunati care au venit sa ne sustina si celor care ne sustin de fiecare data indiferent de rezultat"

"Cu Norvegia jucam acum? Bun. Preferam sa ne bucuram in seara asta de acest moment, sa ne odihnim maine si ce o vrea Dumnezeu"

Luciana Marin: "In viata mea nu am avut asemenea emotii. A fost cea mai intensa emotie pe care am trait-o vreodata. Nicio clipa nu ne-am indoit, am avut incredere in noi si am stiut ca putem castiga."

"Si inca ceva vreau sa mai spun: mamaita, te pup! Mama, te pup! Va iubesc pe toti si va multumesc ca ati fost alaturi de noi!"

Semifinalele Olanda - Polonia (19,00, ora Romaniei) si Romania - Norvegia (21,45) vor avea loc pe 18 decembrie, la Herning. In aceeasi zi si in aceeasi localitate se vor juca si partidele pentru locurile 5-8, Franta - Rusia (14,15) si Muntenegru - Danemarca (16,45).

Primul lucru făcut de Dani Alves, după eliberarea condiționată

Fostul campion mondial la handbal Gheorghe Gruia a decedat, miercuri, in Mexic, la varsta de 75 de ani, au confirmat pentru AGERPRES fostii sai coechipieri de la echipa nationala.

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei s-a calificat in grupele principale de la CE. Care vor fi adversarele

Nationala de handbal feminin a Romaniei s-a calificat, joi, in grupele principale la Campionatul European din Ungaria si Croatia, dupa ce a invins echipa Ucrainei, cu scorul de 23-22 (12-9), in ultimul meci din grupa B preliminara.

Avertisment lansat de Zelenski: Fără ajutorul imediat al SUA, Putin va împinge rapid războiul pe teritoriul NATO

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski spune că armata ucraineană a reuşit să ţină piept ofensivei ruse din lunile de iarnă, dar avertizează că fără un ajutor urgent în armament din partea Statelor Unite, Ucraina riscă să nu mai poate face faţă.

România a devenit noua obsesie a Rusiei. Declarațiile care spun totul despre tensiunile dintre Moscova și București

După o perioadă în care și-a concentrat atenția asupra Ucrainei și a Occidentului, mai ales în contextul masacrului din Moscova, dar și al războiului aflat în desfășurare, Rusia a luat în vizor, la nivel declarativ, România.

Ministrul Finanţelor, întrebat cât i-a venit factura la curent: „Nu ştiu de ce a fost o factură destul de mare”

Ministrul Finanţelor, Marcel Boloş, a declarat că a plătit la ultima factură de energie electrică suma de 199 lei şi nu ştie de ce a fost „o factură destul de mare”, în contextul în care nu este un mare consumator de energie.