Europenele de Gimnastica din Franta. Andreea Munteanu a luat aur la barna si Marius Berbecar argint la paralele

Andreea Munteanu

Gimnasta Andreea Munteanu a castigat, duminica, medalia de aur in finala la barna, la Campionatele Europene individuale de la Montpellier, iar Marius Berbecar a luat argintul la paralele.

Andreea Munteanu a fost notata cu 14,366, cu care a obtinut medalia de aur. Pe podium au mai urcat Rebecca Downie (Marea Britanie, 14,300, medalie de argint) si Claire Martin (Franta, 14,200, medalie de bronz), potrivit Mediafax.

Munteanu va mai concura duminica si in finala la sol, in timp ce la masculin, Romania va fi reprezentata de Marius Berbecar si Andrei Muntean, in finala de la paralele. La CE individuale de la Montpellier, Laura Jurca s-a clasat, vineri, pe locul 7, iar Diana Bulimar pe locul 10, in finala la individual-compus. La Campionatele Europene individuale de la Montpellier participa 167 de sportivi din 38 țari in concursul masculin si 100 de gimnaste din 33 de țari in competitia feminina.

La finalul competitiei, presedintele Uniunii Europene de Gimnastica, Georges Guelzec, va inmana drapelul forului european urmatoarei gazde a a CE, Bucuresti (2017).

Gimnastul Marius Berbecar a castigat, duminica, medalia de argint, in finala la paralele, in timp ce Andrei Muntean s-a clasat pe locul 5, la Campionatele Europene individuale de la Montpellier.

Marius Berbecar a intrat al doilea in finala, fiind notat cu 15,300, cu care a cucerit medalia de argint, la egalitate cu Christian Baumann (Elvetia). La randul sau, Andrei Muntean a fost penultimul pe lista de start, iar in urma evolutiei sale a primit nota 15,133, cu care s-a clasat pe locul 5. Medalia de aur a fost cucerita de Oleg Verniaiev (Ucraina, 15,866), iar medalia de bronz nu s-a mai acordat.

Romania a cucerit o medalie de aur europeana la paralele masculin dupa 28 de ani.

NEWS ALERT Apare un nou stadion de 5 stele în România! Guvernul aprobă azi toate actele
Romania va organiza pentru a doua oara in istorie CE de gimnastica. Gabi Szabo: "Este o mandrie pentru toata Romania"

Ministrul Gabriela Szabo a declarat vineri dupa ce Romania a fost desemnata gazda CE de gimnastica din 2017, ca este o mare responsabilitate si nu concepe ca noua Sala Polivalenta din Bucuresti, de 12.000 de locuri, sa nu fie terminata.

Gimnasta Larisa Iordache a cucerit medalia de aur, sambata, la a doua etapa de Cupa Mondiala din sezonul 2014-2015, de la Glasgow.

Katie Holmes si Nadia Comaneci, impreuna la sol, la paralele si la barna. Povestea din spatele fotografiilor de pe Facebook

Fosta sotie a lui Tom Cruise, frumoasa actrita Katie Holmes, a luat cateva lectii de gimnastica de la Nadia Comaneci. Cel putin asta reiese din cateva fotografii postate de fosta noastra gimnasta pe un site de socializare.

Români plecați la muncă în UK, transformați în sclavi. O familie de infractori le lua actele și făcea avere de pe urma lor

Traficanţi români de persoane, condamnaţi în Marea Britanie. Sub paravanul unei afaceri de „leasing de personal”, aduceau muncitori din România şi îi exploatau.

Petre Roman, în fața procurorilor. Este informat oficial despre punerea sub acuzare în dosarul mineriadei din 1990

Petre Roman a ajuns joi la sediul Parchetului General, ca să ia la cunoştinţă că a fost pus din nou sub acuzare în dosarul Mineriadei din iunie 1990. Roman a fost premierul României între 1989-1991.

Banca Transilvania, OTP Bank și Exim Banca Românească, procese câștigate cu ANPC. Nu plătesc amenzi și nu oferă rate egale

Alte trei bănci au câștigat procesele cu Autoritatea Națională a Consumatorilor, care le obligase să emită scandețare cu rate egale la credite pentru toși clienții. La acest moment sunt cinci instituții bancare care au avut căștig de cauză.