Un cecen a castigat bronzul pentru Romania la categoria 97 kg, lupte libere. Romania a incheiat JO pe locul 47 la medalii

albert saritov

Sportivul roman de origine rusa Albert Saritov a cucerit medalia de bronz la lupte libere, la categoria 97 kg duminica, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, dupa ce l-a invins in meciul decisiv pe georgianul Elizbar Odikadze.

Saritov (31 ani), naturalizat anul acesta, s-a impus cu scorul de 10-0 la puncte tehnice (4-0 la puncte de clasificare).

Saritov a adus a cincea medalie a delegatiei Romaniei la Rio, dupa aurul echipei feminine de spada, argintul obtinut de tenismenii Florin Mergea si Horia Tecau la dublu masculin, bronzul luat de Gabriel Sincraian la haltere (cat. 85 kg) si cel cucerit de canotoarele de la 8+1.

Albert Saritov a trecut in optimi de moldoveanul Nicolai Ceban, in sferturi a fost intrecut de americanul Kyle Snyder, iar in recalificari a dispus de cubanezul Javier Cortina Lacerra, inainte de a-l invinge pe Odikadze.

Romania a incheiat pe locul 47 in clasamentul pe medalii al Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, dupa 16 zile de intreceri.

Sportivul roman de origine rusa Albert Saritov a cucerit medalie de bronz la categoria 97 kg la lupte libere, duminica, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, dupa ce l-a invins in meciul decisiv pe georgianul Elizbar Odikadze.

Atletul kenyan Eliud Kipchoge a castigat proba masculina de maraton, duminica, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

Marius Ionescu a terminat pe locul 37, in 2 h 17 min 27 sec, in timp ce Nicolae Soare s-a clasat pe 127, in 2 h 31 min 53 sec.

►Sportivul roman Albert Saritov a fost invins de americanul Kyle Snyder in sferturile de finala ale categoriei 97 kg la lupte libere, duminica, in ultima zi a Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro.

Snyder, campionul mondial en titre, s-a impus cu scorul de 7-0 la puncte tehnice si 3-0 la puncte de clasificare.

In optimi, Saritov (31 ani), sportiv rus naturalizat anul acesta, trecuse de Nicolae Ceban (Rep. Moldova).

Saritov poate intra in recalificari daca Snyder se va califica in finala categoriei. Adversarul din semifinale va fi georgianul Elizbar Odikadze.

Clasament medalii:

Nici Charleston, nici Stuttgart: unde ar putea juca Simona Halep al doilea turneu la revenirea în tenis

Ultimii sportivi prezenti la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro vor intra in concurs duminica.

Fosta golghetera la Olimpiada de la Beijing, handbalista Ramona Farcau a lansat un mesaj dur la adresa autoritatilor.

Localnicii din Brăila povestesc îngroziți incidentul cu drona militară căzută lângă oraș: „Un huruit și pe urmă buuuuum!”

Este alertă în Brăila, după ce o dronă militară s-ar fi prăbușit, joi seară, pe un câmp, la câțiva kilometri de oraș.

Primele imagini cu rămășițele dronei căzute în Brăila. Ce este înscripționat pe ele | FOTO

Au apărut primele imagini cu rămășițele dronei militare care s-a prăbușit în Brăila, în Insula Mare.

A fost deschis cel mai modern aeroport din România. Va deveni al doilea din țară după Otopeni | FOTO & VIDEO

A fost inaugurat terminalul T4 al Aeroportului Iaşi, vineri, cel mai modern din România.