Rusia a eliminat dramatic Spania, în optimile Cupei Mondiale

rusia cupa mondiala

Reprezentativa Rusiei a eliminat, duminică, selecţionata Spaniei, în optimile de finală ale Cupei Mondiale, impunându-se cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare.

A fost primul meci de la actuala ediţie a CM ajuns la lovituri de departajare şi prima partidă din istoria competiţiei la care cele două echipe au făcut câte patru schimbări, scrie News.ro.

Pe stadionul Lujniki, din Moscova, la finalul prelungirilor scorul era 1-1. Spania a deschis scorul printr-un autogol al lui Ignaşevici, în minurul 12. Pentru Rusia a înscris Dziuba ’41 (penalti).

1-0: Ignaşevici a trimis mingea în propria poartă după o lovitură liberă executată de Asensio.

1-1: Dziuba a executat un penalti acordat pentru un henţ în careu al lui Gerard Pique.

Arma care-i sperie pe ruși ar putea ajunge în Ucraina. Moscova amenință că va extinde „zona-tampon”

La loviturile de departajare, pentru Rusia au marcat Smolov, Ignaşevici, Golovin şi Cerişev.

Pentru Spania au marcat Iniesta, Pique şi Ramos. Au ratat Koke şi Iago Aspas.

Rusul Aleksandr Erohin, care a intrat pe teren în minutul 97, în locul lui Kuzaiev, este primul jucător face face obiectul celei de-a patra schimbări la un meci la Cupa Mondială. Şi spaniolii au făcut apoi a patra schimbare, Rodrigo intrând în locul lui Asensio, în minutul 104.

Spania: De Gea – Nacho (Carvajal ’70), Pique, Sergio Ramos, Alba - Koke, Busquets - D. Silva (Iniesta ’67), Isco, Asensio (Rodrigo ‘104) - Diego Costa (Aspas ’80). Selecţioner: Fernando Hierro

Rusia: Akinfeïev - M. Fernandes, Kutepov, Ignaşevici, Koudriaşov, Jirkov (Granat ’46) – Samedov (Cerişev ’61), Zobnin, Kuziaev (Erohin ’97) – Dziuba (Smolov ’65), Golovin. Selecţioner: Stanislav Cercesov.

Meciul a fost arbitrat de olandezul Bjorn Kuipers.

În sferturi, Rusia va întâlni câştigătoarea partidei din optimi Croaţia – Danemarca, programată la ora 21.00, la Nijni Novgorod.

NEWS ALERT E gata! Știm prima echipă promovată matematic în Superliga României

Cupa Mondială e ca o gură de oxigen pentru economia rusă.

Selecţionata Uruguayului s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins campioana europeană Portugalia, scor 2-1, sâmbătă, la Soci.

Un eurodeputat PSD sugerează că Rusia este de vină pentru furtunile din România

Eurodeputatul social-democrat Ioan Mircea Pașcu sugerează, într-o postare pe pagina sa de Facebook, că Rusia s-ar afla la originea furtunilor care au făcut prăpăd în România, Bulgaria și Grecia.

Franța a eliminat Argentina de la Cupa Mondială. Răsturnări de scor spectaculoase

Selecţionata Franţei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins reprezentativa Argentinei cu scorul de 4-3 (1-1), sâmbătă, la Kazan, în primul meci din optimile de finală.

Românii au în conturile personale de pensii din Pilonul 2 o sumă record. Cât primește fiecare în medie

Românii au în conturile personale de pensii Pilon 2 o sumă record. Peste 160.000 de pensii Pilon 2 au fost deja plătite către cei ieșiți din activitate, jumătate din sumă numai anul trecut.

Joe Biden a ajutat în secret Ucraina să se apere de atacurile Rusiei și a trimis rachete ATACMS cu rază lungă de acțiune

În ultimele săptămâni, Statele Unite au trimis în secret rachete cu rază lungă de acțiune Ucrainei pentru a fi folosite în lupta împotriva invadatorilor ruși, iar Ucraina le-a folosit deja de două ori.

Cum a fost prinsă că a luat mită doctorița ginecolog din Giurgiu. Banii pe care-i avea în buzunar erau marcați

Este anchetă la Spitalul Județean de Urgență din Giurgiu, după ce un medic ginecolog a fost prins în flagrant în timp ce lua mită pentru o operație de cezariană, acoperită de asigurarea medicală.